Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

CHP’li Belediyelerden Ortak Karar: Cemevleri İbadethane Statüsüne Alınacak

Alevilik

CHP’li Belediyelerden Ortak Karar: Cemevleri İbadethane Statüsüne Alınacak

CHP  İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısıyla, genel merkezin talimatı üzerine İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin ‘Cemevleri İbadethanedir’ kararını aldığını açıkladı.

chpli-belediyelerden-cemevi-karari

Devletin toplumdaki büyün inançlara eşit uzaklıkta olması gerektiğini belirten Karayalçın, “Ancak bugüne kadarki uygulamada Alevi yurttaşlarımızın bir ibadet yeri olarak kullandıkları cemevlerinin bu anlayış dışında değerlendirildiği bilinmektedir. CHP Genel Merkezi, Şubat ayında aldığı kararla bu haksız, bu yanlış, bu dışlayıcı yaklaşımın hiç olmazsa CHP’li belediyelerde son bulması için CHP’li belediyelere ‘Cemevleri ibadethanedir’ kararını almaları için bir talimat vermiştir” diye konuştu.

CHP’nin İstanbul İl merkezinde düzenlenen basın açıklamasına katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ise bu adımın idari bir prosedürden öte, bir zihniyet değişikliği olduğunu söyledi. Beşiktaş’ta göreve geldikten sonra çok güzel bir cemevi açıldığını söyleyen Hazinedar, “Alınan bu kararla birlikte Cemevi’ne resmi olarak hizmet edebiliyoruz. Orada dini ibadetleri gerçekleştirmek üzere dede dahil belediye kadrosuna aldık. Alevi yurttaşlarımız bundan sonra daha az ötekileştirilmişlik duygusu yaşayacaklar” dedi.

CHP’Lİ BELEDİYELERDE ‘MOR BAYRAK’ UYGULAMASI

Murat Karayalçın ayrıca CHP’li belediyelerin bulunduğu yerlerde kadına pozitif ayrımcılık uygulanmasını sağlayacak ve bilinen sorunların giderilmesini amaçlayan CHP Genel Merkezi’nin “Mor Bayrak” adını verdiği projenin İstanbul’da uygulamaya sokulacağını söyledi.

Alınan karar uyarınca belirlenen yedi ölçütü yerine getiren belediyeye mor bayrak verilecek. Karayalçın, belirledikleri ölçütleri ise şöyle sıraladı: “Belediye meclisinde bulunan kadın meclis üyelerinin sayısı nedir? Belediyeye bağlı kreş, çocuk bakımevi, kadın sağlık merkezi, hasta bakımevi, yaşlı bakımevi, sığınma evi sayısı nedir? Kadın belediye başkan yardımcısı sayısı nedir? Belediyede müdür olarak, müdür düzeyinde hizmet vermekte olan kadın sayısı nedir? Belediyede toplam çalışanlar içinde istihdam edilenler içinde kadın çalışan sayısı nedir?”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 16 =

More in Alevilik

To Top