Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Özgür Özel: Sivas Katliamının Failleri Tek Tek Korundu

Alevilik

Özgür Özel: Sivas Katliamının Failleri Tek Tek Korundu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Sivas katliamının faillerinin ceza almak yerine tek tek korundu.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sivas katliamının faillerinin ceza almak yerine tek tek korunduğunu savundu. Özel, “Birleştiren değil bölen, barışı değil kini besleyen siyasi söylemin ve anlayışın artık son bulmasını temenni ediyorum.” dedi.

sivas-katliaminin-failleri

 

SİVAS KATLİAMI İNSANLIK SUÇUDUR

Özgür Özel, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan katliamın bir insanlık suçu olduğunu kaydetti. Özel, Sivas Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, yüzü sanata, bilime dönük aydın insanların Sivas’ta yakılarak katledilişinin üzerinden tam 22 yıl geçti. Bu süre zarfında, ne suçlular cezalarını aldı ne de davayla ilgili zamanaşımın kaldırılması yönündeki talepler dikkate alındı. Zaman aşımının kaldırılmasına ilişkin yapılan başvuruların 17’si de reddedildi ve kamu davası düştü. Oysa 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta bir insanlık suçu işlenmişti. Sivas katliamının failleri ceza almak bir yana her biri tek tek korundu, kollandı.

Aradan geçen 22 yılda, bu katliamı planlayanlar, organize edenler, sanıkları kaçırıp, kollayanlar ortaya çıkartılmadı, katliamın karanlıkta kalması için özel çaba harcandı. 35 kişinin yaşamını yitirdiği bu katliam, çağdaş, demokratik, laik cumhuriyetimize yapılmış bir saldırıdır ve bugün aynı emelde olanlar, 22 yıl öncesinin nefret söylemini bilfiil devam ettirmekte, kinden beslendiklerini, geçmişin acıları üzerinden toplumu kutuplaştırmak istediklerini ise artık saklamamaktadırlar.

Birleştiren değil bölen, barışı değil kini besleyen bu siyasi söylemin ve anlayışın artık son bulmasını temenni ediyor ve Sivas’ta yitirdiğimiz aydınlarımızı 22 yıl sonra bir kez daha saygı ile anıyorum.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

More in Alevilik

To Top