Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Katliamın 22. Yılında Onbinler #unutMADIMAKlımda Dedi

Alevilik

Katliamın 22. Yılında Onbinler #unutMADIMAKlımda Dedi

Sivas’taki Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle katledilen 33 aydın, katliamın 22. yıldönümünde anıldı.

madimak-anmasi-2temmuz2015

Dersimnews.com – Devlet destekli gerici yobazların 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yaktığı 33 aydın binlerce kişi tarafından anıldı.

Ali Baba Mahallesi’nden Madımak Oteli’nin önüne kadar yürüyen binlerce insan katliamın yapıldığı Madımak Oteli’nin önünde saygı duruşunda bulundu.

Kortej yürüyüşünde katliamda hayatın kaybedenlerin yakınları, ailelerinin fotoğraflarını taşıdı. Çeşitli dövizlerin taşındığı yürüyüşte sloganlar atıldı.

madimak-anmasi2015

Yürüyüşe otelde hayatını kaybedenlerin yakınları, CHP ve HDP’den çok sayıda milletvekili ile yurttaşlar katıldı.

Ellerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları, pankart ve dövizler taşıyan grup, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ şeklinde sloganlar attı. Olayda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri otel binasının önüne geldi. Burada bazı ileler içeriye girip anı köşesi önüne giderken, diğerleri tepki göstererek, bine utanç müzesi yapılana kadar içeriye girmeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine içeri girenler de dışarı çıktı. Anma etkinliği saygı duruşu ile başladı. Olayda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. Kortejde bulananlar ise ‘Burada’ diyerek karşılık verdi.

POLİSLERDEN YOĞUN BARİKAT

Anma programı öncesinde ise sabah saatlerinden itibaren kente giriş noktalarında polis ekipleri barikatlar oluşturdu. Anma etkinlikleri için şehir dışından gelenleri taşıyan otobüs ve araçlar, denetim noktalarında durdurularak bagaj kontrolü yapıldı. Ayrıca otobüslerde seyahat eden kişilerin de kimlikleri kontrolden geçirildi.

Bu yoğun önlemler altında Madımak’ta yanarak yaşamını yitiren aydınlar için kortej yürüyüşü düzenlendi. Seyrantepe Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 10 bin kişi yürüyüş öncesi emniyet ekipleri tarafından arama noktalarında arandı. Ekipler yürüyüş güzergahında geniş güvenlik önlemleri alırken, bazı vatandaşlar üstlerini aratmayarak tepki gösterdi. Pankartlarda bulunan sopalar da polis tarafından çıkarılarak kortej yürüyüşüne alınmadı.

 

 

ZEYNEP ALTIOK 22 YIL SONRA İLK KEZ MADIMAK’TAYDI

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, 22 yıl sonra ilk kez anma programına katıldı- Altıok: “22 yıldır, gelemediğim her yıl bedenim olmasa da kalbim hep buradaydı”

SELVİ KILIÇDAROĞLU: O İNSANLAR ALEVLERİN, DUMANLARIN ARASINDA ÖLDÜLER

CHP’li 60 vekil, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Madımak’ta yanarak ölen şair Metin Altıok’un CHP’den İzmir Milletvekili olan kızı Zeynep Altıok Akatlı da anma için Sivas’taydı.

selvi-kilicdaroglu-madimakta1

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise, “Yaşı çok genç olanlar hatırlamaz 22 yıl geçti. O insanlar alevlerin, dumanların arasında öldüler. Ama o alevler bizi daha da aydınlatacak yolumuz hep aydınlık olacak, hep barış olacak.  Buna gönülden inanıyorum. Ölenleri de rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Madımak Oteli önünde gerçekleştirilen anmada katliamda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu. 33 can için otelin önüne kırmızı karanfiller bırakıldı.

Sivas Şehitlerinin Aileleri ve tertip komitesinin konuşmalarının ardından 22 yıl sonra ilk kez semah dönüldü.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 10 =

More in Alevilik

To Top