Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Askerin Cemevindeki Cenazesine Devlet Katılmadı!

Alevilik

Alevi Askerin Cemevindeki Cenazesine Devlet Katılmadı!

Alevi asker Özkan Ateşli’nin Haramidere  Cemevi’ndeki cenazesine devlet katılmadı.

İzmir Foça’da PKK tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybeden er Özkan Ateşli‘nin naaşı baba ocağına getirildi. Özkan Ateşli için ailesi, yakınları ve komşularından helallik alındı. Özkan Ateşli için Haramidere Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi.

ozkan-atesli-cemevi

Alevi asker için Haramidere Cemevi’nde düzenlenen cenaze törenine devlet erkânından kimse katılmadı.

Hayatını kaybeden erin cenazesi bugün İstanbul’da düzenlenecek 2 farklı törenle toprağa verildi.

Samsunlu Alevi bir ailenin 2 çocuğundan biri olan Özkan Ateşli için ilk tören Esenyurt’taki Haramidere cemevinde düzenlendi. Törene yaşamını yitiren erin ailesi ve yakınları katıldı. Er Özkan Ateşli’nin ailesi, yakınları ve komşuları tabuta sarılarak ağladı. Evin önünde yapılan duaların ve helallik alınmasının ardından cenazesi, Haramidere Cemevi’ne götürüldü. Cemevindeki törene devlet erkanından kimse katılmadı.

Cemevi’nde cenaze törenin ardından Özkan Ateşli’nin naaşı daha sonra askeri tören için Ataköy 5. Kısım Camii’ne götürüldü.

 

Askeri tören neden cemevinde yapılmıyor?

Şehide 2 farklı cenaze töreni düzenlenmesi akıllara Askeri törenin neden cemevinde yapılmadığı sorusunu getirdi. Muhalifgazete.com’a konuşan yaşamını yitiren erin amcası, ‘Biz Alevi bir aileyiz şehidimizin cemevinden kaldırılmasını istedik burada helallik alacağız. Devlet töreninin Ataşehir 5. kısımda yapılacağını söylediler’ dedi.

“Alevilerin dirisine de ölüsüne de asimilasyon”

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu yaşananlarla ilgili gelişmeleri ve tepkisini Twitter hesabından duyurdu ve Alevi asker için Cemevi yerine Camii’de tören düzenlenmesine tepki gösterdi ve ayrımcılık ve asimilasyonun ölünce de devam ettiğini vurguladı.

Kenanoğlu Twitter hesabından şunları söyledi; “Cemevi Başkanıyla şimdi görüştüm, konuyla ilgili diğer canlarla görüştüm. Aile cenazelerinin Camiden yolcu edilmesini kesinlikle kabul etmediler, Askerlere bunu çok net söylediler, Resmi tören yapılacaksa Cemevi’nden yapılsın dediler, ama Askerler bunu kesinlikle kabul etmediler, cenazeyi fiilen aileye teslim etmeden Cemevinde yapılan törenden sonra alıp camiye götürdüler. Ne aile, ne de biz, buna razı olmadık ama yapacak bir şeyimiz yoktu. Sonuç şu oldu; Foça’da öldürülen Alevi askerin cenazesi devlet tarafından gasp edilerek Cemevi’nden alındı ve resmi tören için camiye götürüldü.”

Kenanoğlu tepkisini ise; “Alevilerin dirisine de ölüsüne de asimilasyon uygulanıyor. Bir Alevi ailenin çocuklarını nasıl yolcu edeceğine müsaade edilmiyor, bu ne vicdana, ne dine, ne de insanlıga sığar. Ayıptır, günahtır, zulümdür” diyerek dile getirdi.

‘Madem Aleviler hep öteki o zaman asker olmayacağını da söyle’

Kenanoğlu, Alevilerin asker olsalar da yaşamlarını yitirdiklerinde kendi ibadethanelerinde yolcu edilememelerine tepki gösterdi. ‘Bu dün de böyleydi bugün de’ diye konuşan Kenanoğlu, ‘Aleviler hep öteki’ dedi.

Alevi bir askerin hayatını kaybettiğinde cemevinde tören yapılmasının kabul edilmemesiyle ilgili olarak Kenanoğlu, ‘O zaman şehit olamayacağını da söyle, o zaman asker olamayacağını da söyle’ ifadelerini kullandı.

‘Aleviler hep TSK’ye destek verdiler ama onlar potansiyel tehlike olarak gördü’

‘Aleviler bir zamanlar AKP ye karşı TSK ya destek verdiler ama bu ülkede Alevileri potansiyel tehlike olarak gören hep TSK oldu. Dün ve bugün de cumhuriyet tarihi boyunca TSK’da Alevi Kuvvet Komutanı, Genel Kurmay Başkanı yoktur. Olmamıştır, olamaz. Bu yazılı olmayan kuraldır 90 yıldır…’

Genelkurmay’a dilekçe verilmişti

Daha öncede böyle bir durumun yaşandığını belirten Kenanoğlu, Alevi Vakıfları Federasyonu’nun Genelkurmay’a cenazelerin cemevlerinden kaldırılması için dilekçe verdiğini belirtti.

Erdoğan’a ‘ucube’ tepkisi

Cenaze namazını Cemevi’nde görevli dede kıldırdı. Dua okunması sırasında cenaze namazını kıldıran cemevi dedesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karacaahmet’teki cemeviyle ilgili yaptığı açıklamalara atıfta bulunurak şunları söyledi:

‘Cemevleri de bir ibadet yeridir. Çünkü içinde Allah’ın Muhammed’in Ehl-i Beyt’in ismi zikredilir. Buralar ucube değil. Buralar cemevi. Tek bir Alevi kalana kadar buralar ibadethane olarak kalacaktır. Biz de kıyamete kadar ibadetimizi kıyamete kadar burada yapacağız. Yüce Allah ibadetinizi kabul eylesin.’

Agos

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × one =

More in Alevilik

To Top