Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi kurumlarından açıklama: Devletin Alevisi olmayacağız!

Alevilik

Alevi kurumlarından açıklama: Devletin Alevisi olmayacağız!

Alevi örgütleri, 2009’dan beri Alevileri oyalayan AKP Hükümeti’nin 21 Mart’ta açıklayacağı “Alevi paketi”nin  Alevilerin sorunlarını çözmeyeceğine inanıyor.

Dersimnews.com – Sahte Alevi açılımları ile 2009’dan beri Alevileri kandıran AKP Hükümeti yeni oyunlar peşinde. Aleviler içinden parayla satın aldığı bazı düşkünlere maaş sözü vererek Alevileri içten bölme çalışması yürüten AKP Hükümeti’ne Alevi kurumları tepki gösterdi.

AKP’nin 21 Mart’ta açıklayacağı “Alevi paketi” ile ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ortak bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle: 

“2009 yılında başlayıp dokuz kez yapılan Alevi Çalıştayları’nın neticesinde, hükümet Alevi sorunu çözmekle ilgili kararlı adımlar atacağını hem Türkiye Kamuoyu hem de Alevi Toplumu ile paylaşmıştır. Biz de Alevi Örgütleri olarak hükümetin yapmış olduğu bu çalıştayların, Cumhuriyet Hükümetlerinin ilk kez doğrudan Alevileri, Alevileri temsil eden Alevi Örgütlerini dinlemeye ve anlamaya çalışması bakımından önemli bir dönüm noktası olduğunu beyan etmiştik. Ancak yıllar içinde giderek karmaşıklaşan bir sorun, sorunun asıl taraflarını dinlemeden istemleri üstünde tartışmadan çözülmeyeceği gibi salt tek yönlü bir dinlemeyle ve sorunun doğrudan tarafı olan Aleviler ve Alevi Örgütleriyle çözüm önerileri hakkında bir diyalog geliştirmeden üstesinden gelinmeyeceğini de belirtmiştik. Bu bağlamda bizler atılan bu adımın bir ilk adım alarak olumlu bulmakla birlikte sorunu gerçekten çözmek isteyen bir iradenin karşılıklı olarak geliştirilmesi ve sürdürülmesi bakımından kimi noktalarda görüş, itiraz ve önerilerimizi belirtmeyi kendimize topluma karşı bir sorumluluk olarak kabul ettik.
Geçen yıllara rağmen diyalog kapısını açık tutarak, görüşlerimizle ilgili olarak ve sorunun çözümü ve sorunun nerden kaynaklandığı ile ilgili olarak Hükümete ve Hükümet Yetkililerine raporlar sunduk. Bu raporlar doğrultusunda sorunların çözülebileceğini beyan ettik.

Ama ne Hükümet ne de Hükümet Yetkilileri bizim bu önerilerimizle ilgili olarak sorunların nasıl çözüleceğine dair Alevi Örgütlerine herhangi bir yazılı görüş sunmadıkları gibi sadece kamuoyunda sorunu farlılaştırarak, sorunun kaynağının Aleviler ve Alevilik olduğu yönünde başkalaştırarak toplumun Sünni hassasiyetini dikkate alarak çözülebileceği yönünde beyanda bulunmuşlardır.

Bu bağlamda hükümetin Alevilerin sorunlarını çözmek bir yana, sorunu yeniden inşa ettiğine ve esasta dinsel bir topluluk olarak Alevilerin sorunlarıyla ilgilenmek yerine, kendi siyasal çıkarları doğrultusunda mevcut toplumu biçimlendirmeye, biçimlendiremediğinin varlığını yok saymaya, bununla da yetinmeyip çeşitli kesimlere hedef göstermeye devam edeceğine tanık olabiliriz.

Başbakan 21 Mart 2016 tarihinde Nevruzla birlikte Alevilerin Sorunlarının çözümüyle ilgili Parlamentoya bir kanun getireceğini kamuoyuna beyan etmiştir. Burada son bir kez daha içeriğini bilmediğimiz kanunun ve yasanın Alevilerle tartışılan, üzerinde görüşülen ve müzakere edilen konular olmadığını kamuoyuna beyan etmek istiyoruz.
Hükümeti ve Hükümetin başı olan Başbakan ve onun adına konuşan yetkilileri bir kez daha uyarmak toplumsal sorumluluğumuz ve görevimiz olduğunu Alevilerin sadece kendisi için değil her kes için yıllardır dillendirdikleri Eşit Yurttaşlık Kavramını bir kez daha hatırlatıp, kamuoyunca bilinen Alevilerin sorunlarını yasa yapanlara tekrar hatırlatmak istiyoruz;

1- Zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır,
2- Cemevleri amasız fakatsız ibadethanedir,
3- Dergâhlarımız sahiplerine teslim edilmelidir,
4- Kamudaki ayrıcılığa son verilmelidir,
5- Nefret söylemini kullananlara karşın yasalar çıkartılmalıdır,
6- Alevi köylerine zorla cami yapımına son verilmelidir,
7- Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır,
8- Milli Eğitim Müfredatındaki başka topluluklara ve Alevilere karşı nefret söylemleri kaldırılmalıdır,
9- Madımak Utanç Müzesi olmalıdır,
10- Hakikatler Komisyonu kurulmalı ve katliamlarla yüzleşilmelidir,
11- Eşit Yurttaşlık Hakkı istiyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla beyan ederiz.”

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Kültür Dernekleri
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

More in Alevilik

To Top