Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İngiltere Parlamentosu’ndan Maraş Valiliği’ne mektup

Alevilik

İngiltere Parlamentosu’ndan Maraş Valiliği’ne mektup

İngiltere Parlamentosu Alevi sekreteryası Maraş Valiliğine bir mektup göndererek Alevilerin yaşam alanlarına yapılmak istenen mülteci kamplarına itiraz etti.

Dersimnews.com – Cihatçı teröristlerin barınacağı gerekçesiyle AFAD kampına karşı çıkan Maraş Terolar halkına bir destek de İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryasından geldi.

maras-terolar-multeci-kampi

İngiltere Parlamentosu Alevi sekreteryası Maraş Valiliğine bir mektup göndererek Alevilerin yaşam alanlarına yapılmak istenen mülteci kamplarına itiraz etti.

“Kahramanmaraş Valiliği,

Sayın, Mustafa Hakan Güvenç,

Bu mektubu, İngiltere Parlamentosu Alevi sekreteryası başkanı olarak ve Kahramanmaraş Sivricehüyük te yapılması planlanan mülteci kampı ile ilgili endişelerimi dile getirmek için yazıyorum.

İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası, Aralık 2015’te Alevi toplumunun Britanya toplumlarına olan önemli katkılarının farkındalığı için kuruldu.Amacımız Britanya Alevilerinin Britanya Parlamentosundaki bu platform aracılığı ile sosyo-politik talepleri ve Britanya içinde ve dışında haklarının tanınmasını sağlamaktır.

Suriye mültecileri krizi, Avrupanın bugün karşı karşıya kaldığı en önemli sorundur ve ben Türkiye nin sorunlardan kaçan bu insanlara güvenli bir sığınak oluşturmaktaki üstlendiği rolün farkındayım. Alevi toplumu da dünyanın heryerindeki mülteci ve sığınmacılara karşı yardımlaşmayı ve çeşitli faaliyetlerle dayanışmayı sürdürmektedir.

Ancak sizinde bildiğiniz gibi, Kahramanmaraş’ın güneyinde yer alan ve Alevi nüfusunun yoğunlukta olduğu Sivricehüyük bölgesine yapılmakta olan kamp alanına yerelde ve yurt dışında Alevi toplumunun itirazları var. Çok sayıda endişeyi dikkatinize sunmak isterim.

Öncelikle Sivricehüyük ve etrafında yaşayan Aleviler, seçilmiş olan alanın 27.000 mülteci için altyapısının yetersiz olduğunu düşünüyorlar. Şu anda yaşayan 5000 nüfus için bile, temiz su ve iş alanı son derece yetersizdir. Çok sayıda akın edecek olan nüfus için altyapı ve kaynaklar yetersiz kalacağından çevre ciddi derecede zarar görecektir. Bu durum çevre sakinleri ve sığınmacılar arasında huzursuzluk yaratacağı için ortaya önemli bir güvenlik sorunu çıkacaktır.

Başka bir neden ise, bölgede Alevi toplumu açısından özellikle inançsal ve kültürel kutsal değerlere sahip olan mekanların olmasınında, dikkate alınmadığını gösteriyor. Bu durumda Türk yetkililerinin bu endişeleri dikkate almaması, Alevi toplumunun hükümet yetkililerine olan güveninin bitirilmesi anlamına gelir.

Suriye deki sorunlardan kaçan sığınmacılara güvenli bir yer ayarlamak önemlidir. Ancak Alevi toplumunun inançsal ve kültürel haklarına da saygı gösterilmelidir.

Bu nedenle, İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası adına, sizin Alevi toplumu temsilcileri ile bir araya gelerek bu sorunların çözümü için görüşmeler yapmanızdan memnuniyet duyarız. İlginiz için teşekkür ederiz.

Cevabınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Bayan Joan Ryan Milletvekili

İngiltere Parlamentosu Alevi Sekreteryası Başkanı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 12 =

More in Alevilik

To Top