Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

HDP’li Müslüm Doğan’dan tepki çeken kanun teklifi

Alevilik

HDP’li Müslüm Doğan’dan tepki çeken kanun teklifi

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla ilgili yasanın yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. 

Dersimnews.com – HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla ilgili yasanın yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi verdi. Doğan’ın verdiği teklif Alevilerden tepki çekti.

muslum-dogan-hdp

Doğan teklifinde, Alevlere yönelik ayrımcılığın son bulması ve Cemevlerinin yasal statüye kavuşması için söz konusu yasanın kaldırılması gerektiğini savundu.

ODA TV’nin haberine göre, Doğan verdiği kanun teklifinde, Anayasanın 10. maddesinin herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir dediğini belirterek, “30 Kasım 1925 tarihinde kabul edilip 13 Aralık 1925 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 677 sayılı kanun ile Şeyhlik, Dervişlik, Müritlik, Dedelik, Seyitlik ve Çelebilik gibi unvan ve sıfatların kullanılması, bunlara ait hizmetlerin yapılması yasaklanmıştır. Bu yasa ile içinde Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı da olmak üzere tüm Alevi türbeleri ve dergahları kapatılarak yasaklanmıştır. Ayrıca bu yasa gerekçe gösterilerek Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri de ibadethane sayılmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Aleviliğin hayatın her alanında ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kaldığını söyleyen Doğan, “Aleviliğin özgürce yaşatılması için Alevi inancının kurumları olan Dedelik, Dervişlik, Seyitlik, Çelebilik gibi ünvanların üzerindeki yasağın kalkması gerekmektedir. Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Bu şekilde kabul edilmediği sürece inançlara eşit mesafede yaklaşıldığından söz edilemez. Bu kanun teklifi ile yalnızca Alevi inancının sorunları değil tüm inançların yaşadığı mağduriyet ortadan kalkacak ve inançlar özgür kılınacaktır” dedi.

HDP’li Müslüm Doğan’ın teklifi şu maddelerden oluştu:

TEKKE VE ZAVİYELERLE TÜRBELERİN SEDDİNE VE TÜRBEDARLIKLAR İLE BİR TAKIM UNVANLARIN MEN VE İLGASINA DAİR KANUNUN YÜRÜRLÜLÜKTEK KALDIRILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 30/17/1925 tarihli 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile Bir takım Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- Cemevleri’nin hukuki statüsü ibadethanedir. Mevzuat kapsamında diğer ibadethanelerin yararlandığı tüm haklardan yararlanırlar.

MADDE 3- El konulan Alevi dergahları ve türbeleri Alevi kurumlarına ve gerçek sahiplerine iade edilir.

MADDE 4- Bu kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu kanun hükümleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yürütülür.”

ALEVİLERDEN TEKLİFE TEPKİ

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan’ın verdiği kanun teklifine Aleviler tepkili. Doğan’ın tekke ve zaviyeler kanunun Alevilerin sorunlarının  çözümün önündeki engelmiş gibi göstermesi tepki çekti.

Aleviler, Doğan’ın kanun teklifinin AKP’ye hizmet ettiğini düşünüyor. Tekke ve zaviyeler kanunun kaldırılmasının Türkiye’deki sünni inanca sahip tarikat ve cemaatlere yarayacağını düşünüyorlar.

Alevilere göre sorunun çözümü oldukça basit, cemevleri önündeki yasal engel çıkarılacak bir yasa ile çözülebilir. Bunun için takke ve zaviyeler kanunun kaldırılmasına gerek yok.

Daha önce de HDP’li vekil Altan Tan, tekke ve zaviyelerle ilgili yasakların kaldırılması durumunda “Nakşibendîlik, Kadirilik, Halvetilik, Uşşakîlik, Cerrâhîlik, Şâbânilik, Sa’dîlik gibi Sünnî tarikatların” dini değerlerlerini özgürce yaşayacaklarını savunarak, tekke ve zaviyelerle ilgili kanunun kaldırılmasını istemişti.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 3 =

More in Alevilik

To Top