Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Zaza Dili ve Edebiyatı’nda mezuniyet heyecanı

Alevilik

Zaza Dili ve Edebiyatı’nda mezuniyet heyecanı

TunceliÜniversitesi bünyesinde 2012 yılında kurulan Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor.

zde-mezuniyet

Mezun adayların Grand Şaroğlu Hotel’de düzenledikleri etkinlikte konuşan, Tunceli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Aşkın, öğrencileri bölümü tercihlerinden ötürü tebrik ederek hayatlarında başarılar diledi.

Aşkın, “Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümünün ilk mezunları olacaksınız. Bunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Diliyorum ki sizler bu dilin gelişmesine önemli katkılar sunarak gelecek nesillere aktaracaksınız” dedi.

zazamezuniyet02-003.jpgEtkinlikte konuşan Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan ise, “Bu bölümü seçtiğiniz ve mezun olduğunuz için sizleri kutluyorum. Bu dilin yaşatılması ve geliştirilmesi için sizlere büyük görevler düşüyor. Umarım devlet kadrolarına da atanırsınız. Hepinize yeni hayatınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bölümün ilk mezunlarından olan Meral Emir, “Bölümü bitirdikten sonra dil alanında yüksek lisans, doktora yaparak üniversite kalmak istiyorum. Kendimi gramer alanında geliştirmek istiyorum. Zaza dilinin gramercilere ihtiyacı var. Çünkü kaybolmaya yüz tutmuş bir dil. Önce çocuklarımdan başlayıp herkese öğretmek gibi bir amacım var. Umarım bu dil okullarda daha çok rağbet görür, kabul olur ve biz bu dili daha fazla yaşatabiliriz” dedi.

zazamezuniyet10-001.jpgBölüm öğrencisi Güzide Tepeli ise, “Zazaca giderek yok olmak üzere olan bir dil. Bizler de bu bölümün ilk mezunları olarak Zazac’anın gelecek kuşaklara daha iyi aktarılması konusunda sorumluluk aldık.

Zazaca’nın kaybolmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Niyet burada devleti eleştirmek değil. Devlet burada ufakta olsa adımlar atıyor fakat yeterli düzeyde değil. Mesela okullarda seçmeli ders olarak konuluyor. Bunun seçmeli ders olarak değil de normal bir ders olarak konulması, anadil olarak okutulmasından yanayız” diye konuştu.

Gece, müzik dinletileri, Zazaca tiyatro gösterisi ve öğrencilerin çektiği halaylarla son buldu.

Haydar Toprakçı – AA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Eli Heyder

    02/06/2016 at 16:33

    Heq Xer kero. Xiziro Qal Simade Owaz vo. Zof bine sa. Zone Xizirire wayir vejime Domane Harde Dewresu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 15 =

More in Alevilik

To Top