Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sivas Katliamı’nın 23. yıldönümünde, 33 CAN anıldı

Alevilik

Sivas Katliamı’nın 23. yıldönümünde, 33 CAN anıldı

Sivas Katliamı’nın 23’üncü yıl dönümü nedeniyle eski Madımak Oteli’nin önünde anma törenleri düzenlendi.

SIVAS OLAYLARI'NIN 23'UNCU YILDONUMUNDE OLAYDA OLENLER ICIN ANMA PROGRAMLARI DUZENLENDI (FOTO:ERAYDIN AYTEKIN/SIVAS-DHA)

Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu, aydın ve sanatçılardan oluşan çoğu Alevi 33 konuğun yanı sıra iki otel görevlisi ve iki saldırgan hayatını kaybetmişti.

sivas-olaylarinin-23uncu-yilinda-olayda-olenler-anildi_8992_dhaphoto5

3000 polis görevlendirildi

Anma etkinlikleri sırasında olumsuz bir olay meydana gellemesi için polis ekipleri alarma geçirildi. Anma etkinliği kapsamında, grupların yürüyüşün yapılacağı güzergahın başlangıcı olan Seyrantepe, Fidanlık, Yeditepe, Mehmet Akif Ersoy, Hikmet Boran, Mevlana ve Atatürk Caddeleri ile Seyrantepe Kavşağı, Afyon Sokak, Bankalar Caddesi, Ali Ağa Cami Sokak, Orduevi önü, Bekir Sami Kunduk Caddesi ve bu sokaklara açılan yollar trafiğe kapatıldı. Güzergah üzerindeki geçiş noktaları ile otel yakınlarında ise çevre illerden gelen takviye birliklerle birlikte yaklaşık 3000 polis görevlendirildi.

sivas-olaylarinin-23uncu-yilinda-olayda-olenler-anildi_8992_dhaphoto10Şehir girişinde arama

Anma etkinlikleri için kente özel araç ve otobüsler ile diğer şehirlerden gelen katılımcılar, şehir merkezi girişlerinde oluşturulan polis kontrol noktalarında durduruldu. Araçlarda aramalar yapılırken, kişilerin de kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra kente girmelerine izin verildi.

Yanık bağlama ile andılar

Resmi anma programının ardından sabah saatlerinden itibaren çeşitli şehirlerden Sivas’a gelen, Alevi Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşlardan oluşan grup Seyrantepe mahallesi üzerindeki toplanma alanında buluştu. Saat 11.00 sıralarında yürüyüşe geçen grup sloganlar eşliğinde Mevlana Caddesi güzergahı üzerinden kent meydanına geldi. Kortej daha sonra Atatürk Caddesi üzerinden Eski Belediye Sokak’taki eski Madımak Oteli, şimdiki Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Burada otel binasının önüne sadece olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ile milletvekilleri alındı.

sivas-olaylarinin-23uncu-yilinda-olayda-olenler-anildi-2-_9460_dhaphoto4Bina önünde geldiklerinde ellerinde kaybettiklerinin fotoğraflarını taşıyan aile yakınlarından bazıları gözyaşlarına hakim olamadı. Olayda ölenlerden Nurcan Şahin’in annesi Fidan Şahin fenalık geçirdi. Yazar Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen ise binanın kapısını yumruklayarak, “Burası utanç müzesi olana kadar bu binaya girmeyeceğiz” diye haykırdı.

Ardından Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunarak saygı duruşunda bulunuldu. Olayda yaşamını yitiren halk ozanı Hasret Gültekin’in sazını temsil etmesi amacı ile bir kısmı yanık haldeki bağlamayı CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer elinde taşıyarak otel önüne getirdi. Binanın giriş kapısı önüne bırakılan sazın üzeri katılımcılar tarafından karanfillerle donatıldı.

Anma etkinliklerine CHP’den 18, HDP’den de dört milletvekili katıldı. Milletvekilleri de eski otel binası önüne gelerek buraya bırakılan yanık bağlamanın üzerine karanfil bıraktı.

sivas-olaylarinin-23uncu-yilinda-olayda-olenler-anildi-2-_9460_dhaphoto1”İnsanlığı yaktılar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada yaptığı açıklamada, 23 yıldan beri sönmeyen ateşi anmaya geldiklerini söyledi. 23 yıl önce buradaki otelde bulunan aydınların barışı, hoşgörüyü, kardeşliği savunduğunu belirten Ağababa, “Onları yakanlar, insanlığı yaktılar. O zihniyet hala devam ediyor. En son İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda 44 insanı katletti. Maalesef hükümet bütün Alevi kurumlarının talebine rağmen, ailelerin talebine rağmen burayı müze yapmıyor. Maalesef katiller ile mağdurları aynı karede resimliyor. CHP olarak Sivas’ın unutulmaması için burada yaşanmış insanlık tarihinin en büyük vahşetinin unutulmaması için ve arkasındaki gerçek güçlere hesap sorulması için mücadelemiz devam edecek. Umarız en kısa sürede burası Sivas Madımak Utanç Müzesi olur. En kısa sürede bu gerçekleşir. Bir daha bu acılar yaşanmasın” dedi.

”Bizim rehberimiz kin ve nefret değil”

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da o gün Sivas Katliamı aydınlatılmış olsa bugün bu topraklarda IŞİD’in barınmasının mümkün olamayacağını savundu. O günlerden başlayan bağnazlığın adım adım yükseldiğini öne süren Balbay, “Bu karanlık süreç maalesef bugün dünyaya açılan penceremizi de yaktı. Atatürk Havalimanımız da onlarca canımıza mal oldu. Bugün burada kaybettiğimiz kişilere karşı en büyük görevimiz umudu yitirmemek. Ne olursa olsun hayatın kazanmasını istemek. Onların ruhunun önünde saygıyla eğilip karanfillerimizi bırakırken de bunu haykırdık. Sivas’ı unutturmayacağız. Bizim rehberimiz kin ve nefret değil” diye konuştu.

”Sazımız yandı, sözümüz yandı”

Temsili yanık bağlamayı getiren CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “23 yıl önce burada aslında hepimiz yandık. Bizim geleceğimiz yandı, aydınlık geleceğimiz yandı. Sazımız yandı, sözümüz yandı, sanatımız yandı” dedi. Amaçlarının öç almak, kin gütmek, intikam peşinde koşmak olmadığını belirten Biçer, “Biz birlikte yaşama kültürünü geliştirip barış içinde geleceğe umutla bakan bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz. Çocuklarımız aydınlık bir Türkiye’de yaşasın istiyoruz. Ama bu zihniyet, 23 yıl önce canlarımızı yakan bu zihniyet o gün 15.000 tane şüpheli varken yalnızca 198 tanesini gözaltına aldı. Ve onlardan da 128 tanesini yargılayabildi. Ki yargılamanın bir kısmı da zaman aşımına uğradı. Şu anda çok basit suçlardan yargılanabilen sadece üç kişi var” dedi.

Bu zihniyetin, bu acıyı bu topraklarda sona ermesinin mümkün olmadığını belirten Biçer, “Bu zihniyet ancak bize her gün gözyaşı ve kan getirir. Başka hiçbir şey getiremez. Biz bu topraklarda barış içinde yaşamak istiyoruz. Sazı yanan sanatımızı için getirdim. Yanan sanatımızı anmak için getirdim. Yanan sazımızı, sözümüzü anmak için getirdim. Hasret Gültekin’in sazı anısına getirdim. Hem Hasret Gültekin’i hem yanan tüm canlarımızı saygıyla anıyorum” diye konuştu.

”23 yıldır adalet arıyoruz”

HDP Milletvekili Müslüm Doğan ise 23 yıldır süren bir ateşin hala yandığını söyleyerek, “Görüyorsunuz aslında utanç müzesinin önündeyiz. Bir türlü utanç müzesine dönüştürülemeyen müzenin önündeyiz. İnsanlar burada diri diri katledildiler ve devletin kolluk kuvvetlerinin gözü önünde sekiz saat maalesef yakılarak öldürüldüler. 23 yıldır adalet arıyoruz. 23 yıldır 15 kişinin hala kaçak olduğunu biliyoruz. İkametgah adresleri belli olmasına rağmen devlet iade işlemlerinde bir katliam sanığı olarak onları talep etmiyor. Bu dava sonuçlanmadığı sürece burada vicdanlar aklanmayacaktır. Vicdanımızda hala büyük bir sorun olarak kalıyor. Bu sorunun geniş bir şekilde araştırılıp gerçek nedenleri ortaya çıkarılmadığı sürece bu katliamlar sürecektir.” dedi.

Müze talebi

Otelin bulunduğu sokak girişindeki kortej otobüsünden katılımcı sivil toplum örgütleri konuşmalar yaptı. Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Anadolu Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Avrupa Alevi Koordinasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Derneği Başkanı Doğan Demir, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve olayda ölenlerin aileleri adına Huriye ve Yeşim Özkan’ın kardeşi Hüseyin Özkan birer konuşma yaptı.

sivas-olaylarinin-23uncu-yilinda-olayda-olenler-anildi-2-_9460_dhaphoto2Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Buraya gelirken, oraya gitmeyin can güvenliğiniz yoktur dediler. Ama biz ısrarla inatla burada olmaya devam edeceğiz. Biz her gün burada diri diri yakılan canlarımızı anmak için bir kişi de olsak 10 kişi de olsak koşa koşa buraya geleceğiz. Asla ama asla kimse bizi yolumuzdan vazgeçiremez. Çorum’a da gideceğiz, Hacı Bektaş’a da gideceğiz. Gezi’de katledilenleri de anacağız. Biz yıllardır derisi yüzülerek, idam edilerek her türlü mücadeleden geçerek bu noktaya gelmiş bir toplumumuz. Asla ve asla taviz vermeyiz” dedi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise “Ülkemiz katliamlar ülkesi. Sivas’tan Maraş’tan Çorum’dan Dersim’e kadar bu katliamların failleri ve yürütücüleri aynıdır. Aynı sistem aynı zihniyettir. Bizim için failler de bellidir, katiller de bellidir. 93 yılında buradaki canlarımızı yakarak katledenler, bugün Türkiye’de katliam yapan IŞID zihniyeti ile aynıdır” dedi. Diğer konuşmacılar da Sivas’ın ışığının hiçbir zaman sönmeyeceğini söyledi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Zaman birlikte hareket etme zamanıdır. Türkiye’yi karanlıktan çıkarma zamanıdır. Haramilerin çarkına çomak sokma zamanıdır. Bunu ancak bizler başarırız. Sokakları bize yok sayanlar, bizim bir araya gelmemizi istemiyorlar. Bir araya gelmemizden koruyorlar çünkü saltanatları yıkılacak” diye konuştu.

Katılımcılar 2 Temmuz’un acısını ilk günkü gibi yaşadıklarını belirterek, Madımak utanç müzesi olana kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Etkinlikler son olarak ise, olayda yitirenler anısına semah dönülmesiyle son buldu. (DHA, ZETE)

KILIÇDAROĞLU: TOPLUMSAL KUTUPLAŞMANIN SEBEP OLACAĞI ACILARA KANIT

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı mesajında “Sivas Katliamı, toplumsal kutuplaşmanın ne boyutta acılara sebep olacağının kanıtıdır. Barışı esas kılmak bir ülke için en büyük iyiliktir” diye yazdı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

More in Alevilik

To Top