Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Kültür Derneği’ne eylem talimatı IŞİD’in merkezi Rakka’dan gelmiş

Alevilik

Alevi Kültür Derneği’ne eylem talimatı IŞİD’in merkezi Rakka’dan gelmiş

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonların ardından gözaltına alınan 22 şüpheli hakkında hazırlanan soruşturma dosyasında, Alevi Kültür Derneği’ne yönelik eylem talimatının örgütün Suriye’deki merkezi Rakka’dan verildiği belirtildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca IŞİD mensubu 22 şüpheli hakkında, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘tasarlayarak adam öldürme’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ gibi suçlardan hazırlanan soruşturma dosyasında, örgütün 2012’de Irak ve Suriye’deki otorite boşluğu ve iç karışıklıklardan yararlanarak terör örgütü El Kaide’nin bir uzantısı olarak ortaya çıkmaya başladığı belirtildi.

IŞİD’in Ankara’daki gar, Gaziantep’teki emniyet müdürlüğü ve sokak düğününe yönelik terör saldırılarını gerçekleştirdiği hatırlatılan dosyada, 16 Ekim’de etkisiz hale getirilen Mehmet Kadir Cebael’in örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerinin sorumlusu olduğu ayrıca sadece Gaziantep değil, ülke genelindeki eylemler için de malzeme temini ve yönlendirme yaptığı hatırlatıldı. ‘O ZAMAN SANA BİR KARDEŞ GÖNDEREYİM’ Dosyada, Gaziantep’te yakalanacağını anlayınca üzerindeki bombayı patlatan ve 3 polisin yaşamını yitirmesine neden olan IŞİD mensubunun, Gaziantep Alevi Kültür Derneği’nin aşure etkinliğini hedef aldığına değinildi.

Tutuklulardan Abdurrahman el Najjar’ın, Suriye uyruklu ‘Ebu Yusuf’ kod adlı Muhammed Şerif ile buluşarak örgütün, Gaziantep’teki Alevi Kültür Derneği’nde bir ay boyunca keşif yapması talimatını ilettiğine işaret edilen soruşturma dosyasında, aşure günü çevrede yoğun güvenlik önlemi alınması üzerine Rakka’da bulunan ‘Abdurrahman’ kod adlı kişiye telefonla ulaşarak, mevcut koşullar nedeniyle eylemin yüzde 80 başarısız olacağını aktardığı belirtildi. Bunun üzerine ‘Abdurrahman’ kod adlı teröristin, “O zaman sana bir kardeş daha göndereyim. O, kalaşnikof ile polisleri taradığı sırada, Muhammed Şerif kargaşadan yararlanıp derneğe girerek eylemi gerçekleştirir, sen de gözcülük yaparsın” sözleri aktarıldı.

Dosyada ayrıca şu bilgiler yer aldı: “Şerif’in, el Najjar ve kimliği henüz tespit edilemeyen başka biriyle 15 Ekim’de evlerinin yakınındaki parkta buluşması güvenlik kamerasına yansıdı. Bir gün sonra Najjar, siyah çantayla Şerif’in evine girdi ve 5 dakika sonra çantasız ayrıldı. Bunun üzerine polis ekipleri harekete geçerek şüpheliyi yakaladı ancak zanlı poşeti nereye bıraktığını söylemedi. Eylem yapılacağı istihbaratı dikkate alınarak operasyon kararı verildi. Şerif, evine girildiği sırada üzerindeki bombayı patlattı. 3 polis şehit oldu, 9 polis ve Suriye uyruklu 4 kişi yaralandı. El Najjar’ın evinde yapılan aramada, 2 kilogram TNT patlayıcı, 2 kilogram demir parçaları ve bomba düzeneği ele geçirildi.” CEBAEL’İN EŞİNİN İFADELERİ DOSYADA Aynı gün operasyonda etkisiz hale getirilen Mehmet Kadir Cebael’in eşi Fadile’nin de ifadeleri dosyaya eklendi. Tutuklular arasında bulunan 2 çocuk annesi Fadile Cebael, eşinin eve gelen kişilerin kendisini görmesine izin vermediğini, ayrı bir odada yaşadığını ancak 20 Ağustos’ta sokak düğününe yönelik saldırıyı gerçekleştiren 20-22 yaşlarında bir kişinin evlerine getirildiğini, bu kişinin açık kimliğini bilmediğini ifade etti.

Fadile Cebael’in parmak izinin, 11 Ağustos’ta kent merkezinde bir adrese düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesinde ‘turuncu’ kategoride bulunan Abdulmubtalip Demir ile ‘gri’ kategoride yer alan ve örgütün “kimyacısı, bombacısı” olarak bilinen Talha Güneş’in yakalandığı evde yapılan incelemelerde alınan parmak iziyle eşleştiği tespit edildi.

Gaziantep’te 16 Ekim’de Şehitkamil ilçesinde polisin düzenlediği operasyonda canlı bomba kendisini patlatmış, 3 polis memuru hayatını kaybetmiş, 9 polis memuru ve 4 Suriyeli yaralanmıştı. Patlamanın ardından Şahinbey ilçesinde bir apartmana düzenlenen operasyonda ise örgütün ‘canlı bomba’ hücrelerini yöneten Mehmet Kadir Cebael etkisiz hale getirilmişti. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 41 kişiden 24’ü tutuklanmıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

More in Alevilik

To Top