Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Sünni devletin adaleti(!) Aleviye işlemiyor

Alevilik

Sünni devletin adaleti(!) Aleviye işlemiyor

Mahkeme, Uğur Kurt’un katili polis Sezgin K.’ye 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bu ceza da 12 bin 100 TL para cezasına çevrildi.

Dersimnews.com – Polisler tarafından öldürülen Alevi vatandaşların davalarında verilen skandal kararlara bir yenisi daha eklendi.

Uğur Kurt, 2014’te Okmeydanı Cemevi’nde katıldığı bir cenaze töreninde polis kurşunuyla öldürüldü.

2014’te Okmeydanı Cemevi’nin bahçesinde polis tarafından öldürülen Uğur Kurt davasında verilen karar Türkiye’de Adaletin Alevilere karşı ne kadar adaletsiz olduğunu bir kez daha ispatladı!

SÜNNİ DEVLETİN ADALETİ!

Mahkeme, Uğur Kurt’un katili polis Sezgin K.’ye 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Bu ceza da 12 bin 100 TL para cezasına çevrildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Sezgin K. ile Uğur Kurt’un eşi ve yakınları katıldı. Duruşmada son sözü sorulan sanık polis memuru Sezgin K., “Mahkemenin vereceği karara razıyım. Başka bir diyeceğim yoktur” dedi.

Verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık polise, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıl hapis cezası verdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini göz önüne alan mahkeme cezayı 1 yıl 8 aya indirdi. Bu cezayı da para cezasına çeviren mahkeme sanık polis memuru Sezgin K.’ye 12 Bin 100 TL para cezası verdi.

Mahkemenin verdiği skandal karar Türk Adalet Sistemi’ne Alevi vatandaşlara karşı ön yargılı olduğunu gösteriyor.

Zira Gezi’de polisler tarafından öldürülen Alevi gençlerle ilgili açılan davalarda da benzer skandal kararlara imza atıldı. Sanık polislere verilen ödül gibi cezalar Türkiye’de Adaletin sünni bir erkin elinde olduğunu gösteriyor.

EŞİ İSYAN ETTİ!

Sinir krizi geçiren Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt mahkeme salonu önünde bekleyen sivil polislerden birinin yakasını tutarak, “Ben şimdi çocuğuma ne diyeceğim polis” diyerek tepki gösterdi. Narin Kurt ayrıca, “Ben eve gittiğimde anneme, babama, çocuğuma ne diyeceğin? Siz benim polisim değil misiniz?” dedi.

SAVCI 25 YIL İSTEMİŞTİ

Önceki celsede esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı sanık polisin, “olası kasıtla hareket ederek ölüme neden olmak” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istemişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

More in Alevilik

To Top