Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kültür Bakanlığı, semah ekibine kadro vermiyor!

Alevilik

Kültür Bakanlığı, semah ekibine kadro vermiyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1997 yılında kurulan Hacıbektaş Semah Topluluğu, kadro sıkıntısı yaşıyor. Bakanlık yeni kadro vermeyince 30 kişilik bir ekiple göreve başlayan toplulukta şu anda 3’ü kadın 9 kişi kaldı.

 

Türkiye’nin tek resmi semah ekibi olan Hacıbektaş Semah Topluluğu’nun, yaşadığı kadro sıkıntısını çözmek için beş yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığı başvurulardan sonuç alınamadı. Bakanlığın açtığı sınav sonucunda memur ve daimi işçi statüsünde 1997 yılında 30 kişilik bir ekiple göreve başlayan topluluk, yıllar içerisinde azalarak 9 kişiye düştü. Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı çalışan ekibin üye sayısı yapılan başvurulara rağmen artırılmadı.

Konuyu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, “Hacıbektaş Veli Müzesi, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5’inci müzesidir. Müzeyi 2016 yılında 1 milyon kişi, 2017 yılında ise 850 bin kişi ziyaret etmiştir. Hacıbektaş Semah Topluluğu, ekip üyelerinin sayısını artırmak için son yıllarda büyük bir çaba göstermiş, ancak üye sayısı istenilen sonuca ulaşamamıştır. Topluluğun Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde son 5 yılda yaptığı girişimler olumsuz sonuçlanmıştır” dedi.

Ayrımcılık değil mi?
Yılmaz, önergesinde Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

»Kırşehir’de Abdallar, Konya’da ise Semazenlerin sayılarındaki eksikliklerin tamamlanması için Bakanlık olumlu yanıt verirken; aynı hassasiyetin Hacıbektaş Semah Topluluğu için gösterilmemesinin gerekçesi nedir?

»Bakanlığın bu tutumu hükümetin de görmezden geldiği Alevi ve Bektaşiler için kutsal sayılan semaha yönelik bir ayrımcılık değil midir?

»Hükümet Alevi ve Bektaşileri görmezden gelen yaklaşımını ne zamana kadar sürdürecek?”

BirGün

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =

More in Alevilik

To Top