Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Erzincan Belediyesi’nden cemevi kararı

Alevilik

Erzincan Belediyesi’nden cemevi kararı

Erzincan’da cemevine ibadethane statü kararı kabul edildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Erzincan’da cemevine ibadethane statü kararı kabul edildi

Erzincan Belediye Meclisinde CHP’li üyelerin Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi teklifi AKP ve MHP grubunun da desteğiyle oy birliği ile kabul edildi.

MHP’li Erzincan Belediyesi Şubat ayı Meclis toplantısında, CHP’li meclis üyelerinin Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini öngören teklifine AKP ve MHP’li meclis üyelerinden destek geldi.

Karar görüşülmek üzere imar komisyonuna sevk edildi. İstanbul’daki cemevlerinin “ibadethane” olarak tanınması için sunulan teklif, çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP grubunun oylarıyla reddedilmişti.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun başkanlığında gerçekleştirilen Şubat ayı meclis toplantısında CHP’li meclis üyeleri, Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini yönelik teklif sundu.

Cemevlerinin ibadethane statüsünde tanınmasının gündeme alınmasına yönelik verilen teklif, belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi.

TEKLİF, İMAR KOMİSYONUNA SEVK EDİLDİ


Yapılan oylama da CHP’li Meclis üyelerinin önerisi, AKP ve MHP grubunun da desteğiyle, oy birliğiyle görüşülmek üzere imar komisyonunu sevk edildi.

‘ERZİNCAN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMALI’


CHPli meclis üyeleri adına söz alan grup başkanvekili Mehmet Demir, “Bin yıldır bu topraklarda kardeşçe ve huzur içerisinde yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin almış olduğu karar uyarınca Cem Evlerimizin, camilerimiz gibi yasal statüye kavuşturulması, kardeşlik ve barış şehri olan Erzincanımızın da bu konuda Türkiye’ye örnek olması gerek” diye konuştu.

31 Mart yerel seçimlerinde Erzincan Belediyesine, AKP 14, MHP 11, CHP ise 6 meclis üyesi göndermeyi başarmıştı

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − 4 =

More in Alevilik

To Top