Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Düzgün Baba Dağında heykel olmazmış!

Alevilik

Düzgün Baba Dağında heykel olmazmış!

Hasret Gültekin’in heykelini Düzgün Baba Dağından kaldıran dernek yönetimi tepkilerin ardından açıklama yapmak zorunda kaldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’in Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba ziyaretinin olduğu dağa geçen hafta dikilen sanatçı Hasret Gültekin‘in heykeli ‘bazı kurumlar rahatsız oluyor’ diye kaldıran cemevi yönetimi gelen tepkilerden sonra çark etti.

Rezaletin ortaya çıkmasından sonra tepkiler artınca günlerdir suskun kalan Düzgün Baba Cemevi Derneği Başkanı Sinan Kırmızıçiçek açıklama yapmak zorunda kaldı.

‘Ortak bir akılla heykeli Nazımiye ilçe merkezine dikmek için’ kaldırdıklarını iddia eden Kırmızıçiçek, gerekçe olarakta Düzgün Baba ziyaretine heykel yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

HEYKELDEN HANGİ KURUMLAR RAHATSIZ?

Dernek Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, bazı stkların heykelin dikilmesine karşı çıktığını bundan dolayı da heykeli kaldırdıklarını söyledi.

Kırmızıçiçek; ‘Biz bu heykeli dikeceğimizi dostlarımıza söyledik. Kimse 33 cana karşı değil ama şöyle bir gerçeklik var: Üç yıldır çalışmışız emek vermişiz. Sivas şehitleri aileleriyle görüşmüşüz bu konuyu. Onlardan rızalık almışız. Bizde dedik ki, “O zaman Düzgün baba Cemevi’nde, Düzgün Baba lokması verelim. Dersim’de bütün ocaklarımızı ve pirlerimizi, yerel yönetimlerimizi yine sivil toplum örgütlerimizi çağıralım. Burada istişare edelim. Ortak bir akılla bir rızalık kuralım. Rızasız bir iş yapamayız. Rızalık alalım heykelimiz için ne gerekiyorsa severek yapalım”. Bunu da kabul etmediler. “Bir şey olmaz. İnsanlar üç dört gün tepki gösterir sonra unutur” denilerek heykel getirildi buraya.’ ifadelerini kullandı.

Kırmızıçiçek’in çelişkilerle dolu açıklamasına göre, bazı vatandaşlar sözde heykeli neden buraya yaptınız diye tepki göstermiş.

Hasret Gültekin eşi Yeter Gültekin’in açıklamalarından rahatsızlık duyan Kırmızıçiçek ‘ Bugüne kadar Hasret Gültekin’in eşi bizi aramamış sormamış. ‘Arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz rızanız var mı’ diye. Ta ki heykelin kaldırılacağını öğrendiği akşam bizi arıyor.’ dedi.

CEMEVİ BİNASINI YAPARKEN RIZALIK ALDINIZ MI?

Heykelin dikilmesine bazı kurumların rızalık göstermediği için kaldırdıklarını iddia eden Cemevi yöneticisine soruyoruz;

-Bu kurumlar kimdir ki siz onlardan rızalık istiyorsunuz?

-Düzgün Baba ziyaretinin kutsal olduğunu buraya heykel dikilmesinin ziyarete saygısızlık olduğunu iddia ediyorsunuz. Peki siz buraya cemevi binasını dikerken, Düzgün Baba dağını kazıp parke döşerken saygısızlık olmuyor mu? Heykelin size ne zararı var?

-Siz Düzgün Baba ziyaretine inşaat yaparken kimden rızalık aldınız? Kime sordunuz?

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + seven =

More in Alevilik

To Top