Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

PSAKD: Madımak Şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir!

Alevilik

PSAKD: Madımak Şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir!

PSAKD Genel Merkezi ayrıca Düzgün Baba Cemevi Yönetimine de çağrıda bulunarak “Sivas Katliamı Şehitleri Anıt Ormanı – Anıt Projesi’ni isteneyen kurumlar hangileridir hemen açıklayın” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, Dersim’in Nazımiye İlçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi önüne konulan, 2 Temmuz 1993’de gericilerin ayaklanması ile Madımak Otelinde yakılarak ölümsüzleştirilen Hasret Gültekin ve diğer ölümsüzleşen canların hatırlanması, Madımak Katliamı’nın unutulmaması için hazırlanan heykelin sökülmesi ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi.

PSAKD Genel Merkezi yaptığı açıklamada “Madımak Şehitlerine hakaret etmek kimsenin haddi değildir… Madımak Şehitlerimiz onurumuzdur” denildi. PSAKD Genel Merkezi ayrıca Düzgün Baba Cemevi Yönetimine de çağrıda bulunarak “Sivas Katliamı Şehitleri Anıt Ormanı – Anıt Projesi’ni isteneyen kurumlar hangileridir hemen açıklayın” dedi.

PSAKD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama böyle;

“2018’de Nazımiye Düzgün Baba Cemevi yönetiminin onayladığı ”Sivas Katliamı Şehitleri Anı Ormanı-Anıt Projesi” kapsamında, 33 canımızın isimlerinin de yerleştirildiği Hasret Gültekin heykeli açılışının yapılacağı duyurulmuştu. Örgüt olarak yakından takip ettiğimiz ve memnuniyet duyduğumuz bir proje olarak görmüştük. Fakat 16-07-2020 Perşembe günü açılışı yapılacağı duyurulan Hasret Gültekin heykeli 15-07-2020 gecesi yıkılmıştır. Bilinmelidir ki, 33 canımızın isimlerini sökenler, Hasret Gültekin heykelini indirenler adeta madımak otelini bir kere daha ateşe vermiştir.

Düzgün Baba Cemevi yönetimi bilmelidir ki, yeryüzünde hiç bir kuvvet 33 canımızın ismini milyonlarca Alevinin yüreğinden silemez. Heykeli yıkma kararı verenler, Pir Sultan Abdal’a ihanet eden hınzır paşadır. Düzgün Baba Cemevi başkanı, kendisi ile yapılan telefon görüşmesinde, ismini ver(e)meyeceği kurumların karşı çıktığını belirtmiştir.

Düzgün Baba bizim kutsalımızdır ve Pir Sultan Abdal ile de yol müsahibidir. Cemevi yönetimindeki canlar bu sorumluluk ile hareket etmelidir.
Madımak katilinin serbest bırakıldığı, davaların zaman aşımına uğratılmaya çalışıldığı bir süreçte Cemevi yönetiminin bu davranışı başta şehit aileleri olmak üzere milyonlarca Aleviyi derinden yaralamıştır. Zira böylesi bir saygısızlığın ne mantıklı bir açıklaması vardır ne de bahanesi.
Hasret Gültekin 2 Temmuz 1993 günü, tıpkı diğer canlarımız gibi, Pir Sultan Abdal’ı anmak ve onun yolunu ve öğretilerini savunmak üzere Sivas’a gitmişti. Cemevi yönetimine sesleniyoruz, bu kararınızdan geri dönün, projeyi istemeyen kurumlar hangileridir hemen açıklayın.
Böylesi bir yıkım kararını veren vicdanın Alevi dünyasındaki yeri bellidir. Biz 33 canımızı Düzgün Babanın topraklarına emanet edemeyecek miyiz?”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − 10 =

More in Alevilik

To Top