Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi köyüne toprak yol, Sünni köyüne asfalt yol!

Alevilik

Alevi köyüne toprak yol, Sünni köyüne asfalt yol!

Tokat Niksar’daki Alevi köyüne 20 yıldır asfalt yapılmazken komşu Sünni köylerin yolları asfaltlı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Devletin Alevi köylerine hizmette yaptığı ayrımcılık uygulamlarına bir yenisi daha eklendi.

Tokat Niksar’daki Alevi köyüne 20 yıldır asfalt yapılmazken komşu Sünni köylerin yolları asfaltlı.

soldaki asfalt yol Sünni köyüne gidiyor, sağdaki toprak yol Alevi köyüne gidiyor

Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre; Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Güzelyayla köyünün yolu, 20 yıldır asfaltlanmayı beklerken yanı başında Sünni yurttaşların yaşadığı köylerin yollarının defalarca asfaltlanması, ayrımcılık iddialarını yeniden gündeme getirdi.

Güzelyayla muhtarı Yavuz Türk, “Biz yıllardır bu sıkıntıyı çekiyoruz, bir türlü bizim köyün yolu yapılmıyor. Çevredeki diğer köylere üçüncü asfalt yapıldı. O köylerin virajlarına ayna bile taktılar. Yetkililer programa alındı, yapacağız ancak ‘ödenek yok’ diyorlar. Ne hikmetse bizim köy için bir türlü ödenek çıkmıyor. Yeşilkaya köyü halı saha istedi ve en kısa sürede il özel idaresi köye halı saha yaptı. Çevre köylerin göletleri, yayla yolları bile yapılmış. Beş buçuk kilometrelik yolumuzun yapılıp asfaltlanmasını istiyoruz” dedi. 

Güzelyayla Köyü Dernek Başkanı Durmuş Yılmaz da köylerinin iktidar partisine oy vermediği için cezalandırıldığını savunarak “Tek hizmet gitmeyen köy, bizim köy. İktidar kim olursa olsun bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlara eşit hizmet verilmeli. Çevredeki diğer köylere hizmet yapılıp da bizim köye yıllardır hizmet götürülmüyorsa bu ayrımın somut kanıtıdır” dedi. 

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muharrem Erkan, Alevilere yönelik ayrımcılığın her alanda sürdüğüne belirterek “Aynı devletin yurttaşıysak, kanunlar önünde eşitsek bu ayrımcılık niçin yaşanıyor” diye sordu.

Cumhuriyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − one =

More in Alevilik

To Top