Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün'den Avrupa'daki Alevi kurum yöneticilerine eleştiri

Alevilik

Aygün'den Avrupa'daki Alevi kurum yöneticilerine eleştiri

Alevi kurum yöneticilerinin, ‘Alevilik kendine özgü bir inançtır’, ‘hiçbir dinin şemsiyesi altında değiliz’ lafları apaçık bir bilgisizlik.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nun Aleviliği ‘ayrı din statüsünde’ tanımasına Alevi topluluğundan tepki geldi.

CHP Dersim eski milletvekili Av. Hüseyin Aygün Avrupa’daki Alevi kurum yöneticilerini eleştirdi.

Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Aygün, “Alevi kurum yöneticilerinin, ‘Alevilik kendine özgü bir inançtır’, ‘hiçbir dinin şemsiyesi altında değiliz’ lafları apaçık bir bilgisizlik. Neden mi, anlatayım: Tüm dinler, inançlar, mezhepler, hatta görüşler, ‘kendine özgü’dür” dedi.

Aygün devamında ise şunları yazdı:
“Sadece Alevilik mi “özgün” sanıyorsunuz? Alevilik yalnızca Türkiye ve Ortadoğu ülkelerindedir, buradan yayılmıştır, “İslam’ın var olduğu” topraklardadır -Avrupa’ya nasıl ve hangi amaçla yayıldığı biliniyor.

Alevilik, hiç tartışmasız, Hak-Muhammed-Ali yoludur. Ehlibeyt ve 12 İmam yoludur. Zazaca’da “Raa Oli”, “Raa Yimam Uşen”, “Raa Hese Huşe”, “Raa Des u  Dı Yimam” olarak adlandırılır. Bu adları Türkçe’ye çevirin, aynı şey karşınıza çıkar.

Aleviliği İslam’dan ayırmak, İslam’ı IŞİD’e teslim etmek demektir. İslam’ı IŞİD’den, Nusra’dan, Boko Haram’dan ibaret zannetmektir. Aleviliğin “İslam olmadığını”, tarihte sadece Aleviler’i katletmek, yakmak isteyenler söylemişlerdir… İslam’ın binlerce yorumu vardır; Alevilik, Bektaşilik, Tahtacılık, Nusayrilik…

Avrupa’daki kurum yöneticileri dönüp kendi üyelerine Aleviliğin ne olduğunu sorsalar, basitçe yukarıdaki cevapları alırlar. Bu görüşler Alevilliğe zarar veriyor. Kurum yöneticileri, gecikmeksizin üyelerine kulak vermeli. Veya; Aleviler bu kurum yöneticileriyle vedalaşmalıdır.”

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.habercem.com/d/6710/huseyin-aygun-den-avrupa-daki-alevi-kararina-tepki

Habercem | habercem.com

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − two =

More in Alevilik

To Top