Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

AKP’nin yeni projesi: cemevlerini Kültür Bakanlığı’na bağlacaklar!

Alevilik

AKP’nin yeni projesi: cemevlerini Kültür Bakanlığı’na bağlacaklar!

Cemevleri temel atma ve toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alevi Bektaşi toplumu için kurumsal bir yapı kuruyoruz” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’ne katılan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” isimli bir yapı kurulacağını açıkladı.

AKP Grup Toplantısı’nda Alevilere yönelik müjde vereceğini duyuran Erdoğan yine beklentilerin çok uzağında kaldı. Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, ‘müjde’ olarak “Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacak” dedi.

Konuya dair ayrıntıları paylaşan Erdoğan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Alevi- Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde konuştu ve “Alevi Bektaşi toplumu için kurumsal bir yapı kuruyoruz. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara derneklere belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecek” dedi.

Cemevleri temel atma ve toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alevi Bektaşi toplumu için kurumsal bir yapı kuruyoruz” dedi.

  • Milletimizin asırlardır birliğini korumasını sağlayan muhabbet ışığı bugün de önümüzü aydınlatmaktadır.
  • Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlere rağmen ekonominin yol açtığı kayıpları da hızla telafi ediyoruz.
  • Kültür ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen milli birlik beraberlik çalışması kapsamında, 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar dinlendi.
  • Alevi Bektaşi toplumu için kurumsal bir yapı kuruyoruz. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecek.
  • Cemevi hizmetlerinden eğitime kadar tüm çalışmalar bu kurum altında kamu desteği ile yürütülecek. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, bakım giderlerinin karşılanması ile ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacak.
  • Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi önderlerinden talep edenlere kadro verilecek.
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 7 =

More in Alevilik

To Top