Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’den Yılmaz’a: Dersim’e 21 Karakol Neden Yapılıyor? (VİDEO)

Dersim

Aygün’den Yılmaz’a: Dersim’e 21 Karakol Neden Yapılıyor? (VİDEO)

Dersim milletvekili Hüseyin Aygün, Dersim’de yapılması planlanan 21 karakolla ilgili soru önergesi verdi.
Dersimnews.com/Ankara – Aygün, Milli Savunma İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergede” PKK’nın Tunceli’den çekilmeyeceği yönünde haberler yer almaktadır. Bu iddia ile ilgili bakanlığınızın veya hükümetinizin bilgisi var mıdır? Bu iddia doğru mudur?” diye sordu.

İşte Aygün’ün verdiği soru önergesi:

Türkiye’de ‘Barış Süreci’ çerçevesinde örgüt üyelerinin ülke sınırları dışına çekilmeye çalıştığı bilinmektedir. Artık kanın akmayacağı çatışmaların olmayacağını belirten iktidar, bir taraftan da Tunceli ilinde hızla karakol inşaatı çalışmalarına başlamıştır. Tunceli’de Pülümür Vadisi üzerinde 21 karakol yapılacağı belirtilmekte ve bir kaçının inşasına başlandığı bilinmektedir.

-Tunceli’de kaç karakol yapılması düşünülmektedir? Karakolların hangi bölgelere yapılması düşünülmektedir?

-Tunceli’de kaç askeri karakol bulunmaktadır? İddia edildiği gibi 21 karakol yapılmasının gerekçeleri nelerdir? Tunceli ilinde ek olarak 21 karakola ihtiyaç var mıdır?

-Yapılacak olan karakollar için ihale açılmış mıdır? İhaleyi kazanan firma ya da firmalar hangileridir? İhale bedeli ne kadardır?

-2013 Mayıs ayı itibari ile Tunceli’de mevcut bulunan asker sayısı kaçtır? Karakolların yapım işlemi bittikten sonra görevlendirilmesi düşünülen asker sayısı kaçtır?

-Karakollar kaç metrekarelik alana inşa edilmesi düşünülmektedir? Karakolların yapımı için kamulaştırma düşünülmekte midir?

-Tunceli Merkeze bağlı Sinan Köyü’nde yapılması planlanan jandarma karakolunun bulunduğu alanın Sinan Kalesi olmakla beraber, birçok tarihi mezarın da bulunduğu bir yere yapıldığını biliyor musunuz? Yer seçimi neye göre yapılmıştır? Bu hususlara dikkat edilmiş midir?

-Faaliyette olan karakollar etrafına mayınlar döşendiği bilinmektedir. Tunceli ilindeki karakollar etrafına 1990-2013 yılları arasında kaç adet mayın döşenmiştir? Tunceli’deki mayınlı arazi kaç metrekaredir? Mayınlar hangi bölgelerdeki karakollara döşenmiştir? Kaç yere döşenmiştir?

-1990-2013 yılları arasında mayın nedeni ile Tunceli’de kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır?

-Hem ‘Barış Süreci’ni yürütüp hem karakol yapılmasındaki amaç nedir? Barış gelecekse karakollar neden yapılmaktadır?

PKK DERSİM’DEN ÇEKİLECEK Mİ?

– Basında PKK’nın Tunceli’den çekilmeyeceği yönünde haberler yer almaktadır. Bu iddia ile ilgili bakanlığınızın veya hükümetinizin bilgisi var mıdır? Bu iddia doğru mudur? Doğru ise çekilmeme sebebi nedir? Tunceli’de yeni karakollar yapmanızın bu iddia ile bir ilgisi var mıdır?

PÜLÜMÜR’DE KARAKOL İNŞAATI HALKI TEDİRGİN EDİYOR

Aygün, 16 Mayıs’ta Pülümür’e bağlı Mutu köyüne giderek burada inşaatına başlanan karakol hakkında vatandaşlardan bilgi aldı. Aygün ziyareti videoya çekti ve  youtube’de yayınladı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 15 =

More in Dersim

To Top