Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kemal Kılıçdaroğlu Dersim’de

Dersim

Kemal Kılıçdaroğlu Dersim’de

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Dersim’de hemşerileriyle buluştu. Kılıçdaroğlu’na ilgi büyük.

Dersimnews.com/Dersim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Dersim’de hemşerilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Halkın gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle memnun olan Kılıçdaroğlu, kentte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

kilicdaroglu-dersimde

Kemal Kılıçdaroğlu memleketinde büyük ilgiyle karşılandı

ANNE VE BABASININ MEZARINI ZİYARET ETTİ

kilicdaroglu-mezar-ziyareti

Kılıçdaroğlu eşi Sevim Hanımla beraber babasının ve annesinin mezarına çiçek koydu, çıla yaktı.

Perşembe günü memleketi Dersime gelen  Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu,  dün sabah saatlerinde merkeze 10 kilometre uzaklıktaki Atlantı köyüne giderek aile kabristanını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, burada annesi Yemuş, babası KamerKılıçdaroğlu ile amcası Hüseyin ve yengesi Beser Karabulut’un mezarlarını ziyaret ederek, mum yaktı. Mezarlıkta dua eden Kılıçdaoğlu, daha sonra mezarlık temizliği yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun mezar ziyaretine  Dersim Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Kamer Genç ve CHP ErzincanMilletvekili Muharrem Işık’ta katıldı.

Mezarlık ziyaretinin ardından Dersimi merkeze geçen Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye girişinde Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Kasun, meclis üyesi Babukan Adir ve kalabalık tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, Başkan Yardımcısı Kasun ile bir süre görüştü. Kılıçdaroğlu, belediye çıkışında yeni anayasa ve Suriye konusunda açıklamalarda bulundu.

“ÖZGÜR VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA İÇİN ÇABA HARCIYORUZ”

Türkiye’nin daha özgür ve demokratik bir anayasaya kavuşması için samimi bir şekilde çaba harcadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda arkadaşlarımız görev yapıyorlar. Türkiye’nin daha özgür daha demokratik bir anayasaya kavuşması için her türlü çabayı samimi olarak gösteriyoruz. 48 madde kabul edildi, görüşme sağlandı. Dolayısıyla bunu süratle geçirebiliriz. Ben daha fazla uzlaşmanın sağlanabileceği yönünde görüş beyan etmiştim. Başkanlık teklifi çekilirse uzlaşılan madde sayısı daha fazla olabilir. Bu süreç içinde demokratikleşme paketi getiriyorlarsa öyle bir paketi görmemiz gerekiyor. Parlamentonun erken toplanması görüşmelerin erken yapılması bizim için sorun değil. Parlamento erken toplanabilir, görev yapabilir. Halkın beklediği yasalar varsa, o yasalar yasalaştırılır.” diye konuştu.

“HÜKÜMETİN SURİYE POLİTİKASI YANLIŞ”

Hükümetin Suriye politikasına ilişkin değerlendirmede de bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin Suriye politikasında izlediği yolun yanlış olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Hükümetin izlediği Suriye politikası yanlıştır. Başından beri yanlış olduğunu söyledik. Başından beri bu politikanın Orta Doğu bataklığına sürekleyeceğini ifade ettik. Ama Hükümet bu politikayı izleyeceğim dedi. Bugün Suriye’de dökülen her kanın sorumlusu bu hükümettir. Şimdi, Orta Doğu coğrafyasında Müslüman kanın akmasına yol açtı. Politikanın süratle değişmesi gerekiyor. Türkiye’den, Suriye’de taraflara şu ya da bu şekilde silah ya da maddi yardım yapılmaması gerekiyor. Türkiye’nin tarafsız olarak Suriyedeki iç çatışmaların sonlandırılması konusunda özel bir çaba harcaması gerekiyor. Ama maalesef Türkiye, bu süreçte taraf oldu. Taraf olduğu için de ağır bir bedel ödeniyor Suriye de ve Türkiye de o bedelin belli bölümlerini zaman zaman ödüyor.”

Kılıçdaroğlu, daha sonra şehir merkezinde vatandaşlarla görüştükten sonra Tunceli Valisi Hakan Yusuf Güner ile bir görüşme yaptı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

More in Dersim

To Top