Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘O’ Parkın Açılışı Nihayet Yapıldı

Dersim

‘O’ Parkın Açılışı Nihayet Yapıldı

Kılıçdaroğlu,  memleketi Nazımiye’de, kendisinin ve Deniz Gezmiş’in isminin verildiği parkların açılış törenine katıldı.
Dersimnews.com/Nazımiye
– Memleketi Dersim’de halkla buluşmaya devam eden  Kemal Kılıçdaroğlu, dün memleketi Nazımiye’deydi.

kilidaroglu-nazimiye1

Kılıçdaroğlu memleketi Nazımiye’de büyük çoşkuyla karşılandı.

Nazımiye Belediyesi tarafından yapılan “Kemal Kılıçdaroğlu Parkı” ve “Deniz Gezmiş Barış ve Dostluk Parkı”nın açılışı Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı.

‘DERSİMLİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM’

Konuşmak için kürsüye çıktığı sırada ”Dersim seninle gurur duyuyor” sloganları atılınca, Kılıçdaroğlu  ”Ben de hem Dersimle hem de bütün Dersimlilerle gurur duyuyorum” dedi.

“Dersimli olmaktan da gurur duyuyorum” diyenKılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bu toprakların çocuğuyum. Ballıca’da doğdum, katır sırtında amcam beni Nazımiye’ye getirirdi, ‘oğlum bizim taksimiz de bu’ derdi. Nazımiye’ye ilk geldiğimde burada elektrik yoktu. Şimdi biraz daha iyi. Çok gelişti mi? Hayır. Az önce belediye başkanımız konuştu, ’büyük göç veriyor’ dedi. Doğrudur. ‘İşsizlik var’ dedi doğrudur. Sanmayın ki sadece Nazımiye’de, Tunceli’de de işsizlik var. Türkiye’nin hangi iline, hangi ilçesine gitseniz gencecik çocukların işsiz olduğunu görürsünüz. O nedenle sorun sadece Nazımiye’nin sorunu değil, sadece Tunceli’nin sorunu değil, sorun Türkiye’nin sorunudur. O sorunu çözmek için yola çıktık. Daha aydınlık, daha güzel bir Türkiye için, huzurlu bir Türkiye için, onurlu bir Türkiye için yola çıktık. Halkın desteğini istiyoruz, sizin desteğinizi istiyoruz. İstiyoruz ki Türkiye’yi kendi coğrafyasında onurlu bir devlet yapalım.”

Kemal Kılıçdaroğlu, “Düzgün Baba’nın mekanındayız. Duasını eder orada, dilekte bulunur orada. Çok güzel bir yerdesiniz, o açıdan baktığınız zaman, Nazımiye’nin kendi coğrafyasında da güzelliği vardır, doğasında güzelliği vardır ve tabi Nazımiye’nin insanları da güzel insanlardır” dedi.

“BU TOPRAKLARIN BARIŞA İHTİYACI VAR”

Barışı ve huzuru sağlamanın herkesin ortak görevi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Siyasetçi olarak benim, diğer siyasetçilerin, yurttaşların, sivil toplum kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, herkesin sorumluluğu vardır. Daha güzel bir Türkiye, barış içerisinde yaşayan bir Türkiye, huzur içerisinde yaşayan bir Türkiye, herkesin akşam evine ekmek götürdüğü, huzur içerisinde yaşayan bir aileyi egemen kıldığımız bir Türkiye. Eğer biz bunu yapabilirsek gerçekten bu topraklarda barış içerisinde, huzur içerisinde yaşamış olacağız. Ben barış için, huzur için elimden gelen bütün çabayı göstereceğim. Burada size söz veriyorum, ayrışmaya asla izin vermeyeceğim, bölünmeye izin vermeyeceğim. Doğusuyla batısıyla, güneyiyle kuzeyiyle bir ve beraber yaşayacağız bu Türkiye’de. Madem ki ulusal kurtuluş savaşını beraber verdik bu topraklarda, madem ki beraber bağımsız bir Türkiye’yi kurduk. O bağımsız ülkeyi özgürleştirmek, demokratikleştirmek, huzur içerisinde, beraber yaşayacağımız bir Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırmak için yine beraber mücadele edeceğiz, yine ortak mücadele edeceğiz.”

GEZİ DİRENİŞİNE SAHİP ÇIKTI

Gezi Direnişi’ne sahip çıkan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Gencecik çocuklarımızın öldürülmediği, tomalarla, kurşunlarla, şiddetlerle insanların susturulmadığı bir ortamda, eğer gençlerimiz direnç gösteriyorlarsa, eğer kendi kendilerine sahip çıkıyorlarsa, emin olun onlar aynı zamanda kendi ülkelerine de sahip çıkıyorlar. Siz düşünebiliyor musunuz, gencecik çocukların verdikleri özgürlük ve demokrasi mücadelesinin bütün Türkiye sathında, geçin onu bütün dünyada kabul gördüğünü görmek, gerçekten çok güzel bir şey. Türkiye’nin onurunu o gencecik çocuklarımız kurtardılar çünkü onlar daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük istiyorlardı. Biz de aynı şeyi istiyoruz, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi.”

KILIÇDARDOĞLU’NDAN CUMHURİYET VURGUSU

CHP’yi kuran kadroların ülkeye cumhuriyeti getirdiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani saltanatı yok ettiler, yani halkın iradesine saygı duydular. Dediler ki ‘ülkenin yönetiminde halkın egemenliği olsun, cumhurun egemenliği olsun’ dediler. Eğer Nazımiye’nin Ballıca köyünden küçük bir memurun çocuğu bugün Cumhuriyet Halk Partisi’ne genel başkan olmuşsa, cumhuriyetin sayesinde olmuştur. Eğer Kayseri’de küçük bir ensafın çocuğu bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne Cumhurbaşkanı olmuşsa, o da cumhuriyetin sayesinde olmuştur. Cumhuriyetimizi güçlendireceğiz. Demokrasi ve özgürlükle taçlandıracağız cumhuriyeti. Böylece fırsat eşitliği sağlayacağız. Herkes bağımsızlık için, özgürlük için mücadele ederken geleceğe güvenle baktığı, geleceği güzenle kurduğu bir Türkiye’yi isteyecektir ve onun mücadelesini bizler gerçekleştireceğiz.”

PARKLARIN KURDELESİNİ KESTİ

kilidaroglu-nazimiye2

Kılıçdaroğlu Dersim milletvekilleriyle beraber kurdele kesti

İki yıl önce yapılan ve açılışı Kılıçdaroğlu gelemediği için yapılamayan “Kemal Kılıçdaroğlu Parkı” dün açılışı nihayet yapıldı.

Nazımiye Belediyesi tarafından yapılan “Kemal Kılıçdaroğlu Parkı” ve “Deniz Gezmiş Barış ve Dostluk Parkı”nın açılışı Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı. Parkların açılış kurdelesini Kemal Kılıçdaroğlu, Hüseyin Aygün, Kamer Genç, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek tarafından kesildi.

kemal-kilicdaroglu-park

Kemal Kılıçdaroğlu Parkı

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Ro$ev sîtav

    27/08/2013 at 14:34

    Evet evet, Deniz Gezmi$ in Ismini muhakak Dêsimde ya$atmaya çali$in.. çünkü o kendi döneminde Atatürkü en iyi savunan ki$idir.. O parki açanlarda, ve bu haberi sevinçle kar$ilanlarda unutmasinlar ki; 4 Mayis 1937 hiç bir Zaman unutlmuyacak, Kizilba$lik ya$ami sürecek ve sizin bu çali$maniz da, tarihe kara bir leke olarak geçecek..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − fifteen =

More in Dersim

To Top