Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Yerel Seçimler Üzerine Analiz

Dersim

Dersim’de Yerel Seçimler Üzerine Analiz

Yerel seçimler yaklaşırken Dersim’de hangi parti ne kadar oy alır kimin şansı daha yüksek?
DERSİM’DE YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ ANALİZ

2011 Genel Seçimler öncesi seçimle ilgili bir analiz yazısı yayınlamıştık. Dersim’deki seçim sonuçları ne kadar doğru bir analiz yaptığımızı kanıtlamıştı.

Bugünde  Mart 2014’te yapılacak Yerel Seçimlere ilişkin bir analiz yapacağız.
Hemen belirtmeliyiz ki henüz hangi partinin kimi göstereceği kesinleşmediği için bu yazı sadece bir ön analiz niteliğindedir. Belediye başkan adayları kesinleştiğinde yeni bir analiz yapıp  bunu okurlarımızla paylaşacağız.

Dersim’de hangi partinin kimi aday göstereceği tartışmaları devam ede dursun biz biraz erken de olsa bir seçim analizi yapmaya çalışalım.

Dersim’de bu yerel seçimlerde üç partinin belediyeyi alma ihtimalinin olduğu görülüyor. Bunlar; AKP, BDP ve CHP.

AKP’nin aday adayları henüz netleşmiş değil fakat Sinan Yerlikaya’nın  aday olabileceği kulislerde konuşuluyor. AKP’nin Alevilere yönelik ayrıştırıcı ve dışlayıcı politikaları ve Suriye’deki şeriatçı çetelere vermiş olduğu destek nedeniyle kimi aday yaparsa yapsın kazanamayacağı oy oranının ise 3500 ile 4000 aralığında kalacağını düşünüyoruz.

BDP en çok aday adayı olan parti. Adaylık için ön plana çıkan iki isim ise Musa Kullu ile Haydar Çetinkaya. BDP belirli bir oranda kemik oyu olan bir parti. Mevcut aday adayları arasından kim aday yapılırsa yapılsın oy oranında ciddi bir değişiklik olmayacağı kesin. Adı geçen adayların BDP’nin kemik oyları dışında oy toplayabilmesi çok zor. Seçimlerin CHP ile BDP arasında geçeceğini söyleyebiliriz. Fakat barış süreciyle birlikte AKP’nin yanlışlarını görmezden gelme siyaseti ve Alevilerin dışlanarak Şerafettin Halis’in Alevi kaygılarını dile getirmesi nedeniyle linç edilmeye çalışılması bu seçimde BDP’nin işini fazlasıyla zorlaştıracak belki de kaybetmesine neden olacaktır. BDP’nin bu seçimdeki oy aralığı 4000-4500 civarında.

CHP’nin şimdilik iki tane aday adayı var. Mazlum Arslan ile Zülfü Doğan. Bir önceki seçimde oylarının büyük bir bölümünü Murat Kur’a kaptıran CHP bu seçimde o oyları geri almaya hazırlanıyor. Dersim’de alternatif bir aday çıkmadığı taktirde CHP kimi aday yaparsa yapsın 5500-6000 arası oy alacağa benziyor. BDP’ye tepki oyları alternatif aday çıkmazsa CHP’ye yönelecek gibi.

DHF ve DEDEF Şerafettin Halis’i Aday Gösterirse? 

Yukarıdaki tespitler alternatif bir aday çıkmadığı durumda olabilecekler ve CHP bu dengelerde çok yüksek ihtimalle belediye koltuğuna oturacak.  Dersimlilerin artık BDP ve CHP kıskacında bir seçime girmek istemedikleri, Diyarbakır’dan veya Ankara’dan yönetilecek bir aday değil Dersimin özgünlüğüne dayalı ve Dersim’den yönetilecek bir aday özlemi çektiğini geçen yerel seçim sonuçlarından da görmüştük. Bu seçimde DHF, DEDEF ve FDG’nin Şerafettin Halis’i aday göstereceği konuşuluyor. Hatta Kasım ayı içerisinde adaylığının açıklanacağı gelen bilgiler arasında.

Şerafettin Halis bağımsız olarak seçimlere girerse yukarıdaki tespitlerin tamamı değişebilir. Halis’in bağımsız aday olarak gireceği seçimde;

AKP: 3500-4000
BDP: 3000-3500
CHP: 3500-4000

DHF, DEDEF ve FDG’nin desteklediği bağımsız aday olarak Halis’in alacağı oy ise 4000-4500 civarında olabilir. Bu durumda ise Halis’in belediye koltuğuna oturma ihtimali yüksek.  

Editör

Dersimnews.com 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Ali Haydar

  18/11/2013 at 11:26

  Ben Ali Ekber YURT a çok yakın bir insanım. Kendisi hiç bir zaman hiç bir partide siyaset yapmayı düşünmüyor ve bundan sonra da düşüneceğini sanmıyorum hatta yüzde yüz eminim de bundan. Ve kendisi de bu tür söylemlerden çok rahatsız. Tamamen gerçek dışı bir haber. Lütfen arkadaşlar hangi kulislerde konuşuluyor bilmiyorum ama ali ekber yurtun kesinlikle böyle bir niyeti yok ve sizlerde bunu göreceksiniz.

 2. sinan

  18/11/2013 at 16:47

  DHF-DEDEF-FDG ittifak yapıp seçime bağımsız adaylarla girerse, CHP’nin alacağını iddia ettiğiniz 5500-6000 oyun en fazla 1000-1500 ‘ünü alabilir. BDP ve AKP’ye gidecek oylardan oy kapması mümkün gözükmüyor.

 3. hüseyin

  18/11/2013 at 20:57

  Dersim de ChP ile Dhf nin oylarının önceki seçimlerde birbirine kaydığı gayet yerinde bir tespit tebrikler.Ama çok trajikomik bir durum aynı zamanda.(çünkü İbrahim Kaypakkaya geleneği Kemalizmi ilk olarak çözümleyen ve ”Faşist” bir karakteri olduğunu söyleyen bir hareket)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − sixteen =

More in Dersim

To Top