Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Benimsemedi

Dersim

Dersim, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Benimsemedi

CHP’nin kalesi Dersim’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın gerisinde kaldı.


Dersimnews.com
– Deniz Baykal döneminde Dersim’de büyük kan kaybı yaşayan CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun partinin başına geçmesinden sonra oy patlaması yaptı.

2011 Genel Seçimlerinde %60 oy alarak 2 milletvekilini de kimseye kaptırmayan CHP, 2014 Yerel Seçimlerinde de 7 ilçenin 4’ünde belediyeyi kazandı. CHP İl Genel Meclisi seçimlerinde de açık ara birinci parti oldu.

Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olmasından sonra Dersimliler kendisine oy vererek sahip çıktı. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP adayı Dersim’de ancak ikinci olabildi. İhsanoğlu’nun Dersim’de aldığı oy oranı %34.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın gerisinde kaldı. İhsanoğlu, Pülümür ve Hozat‘ta birinci çıkarken, Demirtaş; Nazımiye, Mazgirt, Ovacık ve Pertek‘te birinci oldu. Erdoğan ise sünni nüfusun çok olduğu Çemişgezek‘te birinci oldu.

Kılıçdaroğlu’nun memleketi Nazımiye’de HDP adayı Demirtaş birinci oldu.

3 Cumhurbaşkanı adayının Dersim’de aldığı oy oranları ve sayıları şöyle:

RECEP TAYYİP ERDOĞAN:
Oy Oranı: %14.39
Oy Sayısı: 5.996
SELAHATTİN DEMİRTAŞ
Oy Oranı: %52.24
Oy Sayısı: 21.763 

EKMELEDDİN MEHMET İHSANOĞLU
Oy Oranı: %33.37
Oy Sayısı: 13.902
Sonuçlar, CHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Dersim halkı tarafından kabul görmediğini ortaya koyuyor. İslamcı bir gelenekten gelen İhsanoğlu’nun adaylığı Alevilerin tepkisini çekmişti. CHP Dersim İl Örgütü’nünde seçim çalışması yapmaması da halkta İhsanoğlu’na karşı güvensizlik duygusu oluşturdu.
Dersim Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

Dersim Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =

More in Dersim

To Top