Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alican Önlü: Dersim’de Özel Güvenlik Bölgesi Nedeniyle Halk Mağdur Durumda

Dersim

Alican Önlü: Dersim’de Özel Güvenlik Bölgesi Nedeniyle Halk Mağdur Durumda

Önlü: tam 14 yer özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan yaylalardaki binlerce halk mağdur.

 

Dersimnews.com – Dersim’de 14 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

HDP DersimMillletvekili Alican Önlü, “Munzur ve Pülümür vadisinin yani Dersim’in tamamı özel güvenlik bölgesi ilan edildi. İnsanlar binlerce küçükbaş hayvanlarla nasıl yaylalardan insin? Arıcılar nasıl yaylalardan insin? Köye geri dönenler ne yapacak? 90’larda en çatışmalı süreçte bile böyle birşey yaşanmadı. OHAL uygulamasını da geçen bir uygulamadır. Böyle bir uygulama OHAL döneminde bile olmadı. Yasaklanması gereken Munzur ve Pülümür vadisi değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın sarayı ve çevresidir. OHAL’i kaldırdık diye övünenlerin uygumaları OHAL dönemini de geçti” dedi.

dersim-yasak-bolge-karari

Tunceli Valiliği,  kent merkezinde 7, Ovacık ve Hozat İlçeleri’nde 2, Çemişgezek, Mazgirt ve Nazimiye İlçeleride de 1’er bölge olmak üzere toplam 14 bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Valilikten dün yapılan açıklamada ise Tunceli-Erzincan karayolunun güvenlik nedeniyle kapatıldığını duyurdu. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, “Munzur ve Pülümür vadilerinin tamamamı yani Dersim’in tamamı geçici güvenlik bölgesi ilan edildi. Söz konusu alan 14 nokta değil kentin tamamına yakınıdır. 90’larda en çatışmalı süreçte bile böyle birşey yaşanmadı. OHAL uygulamasını da geçen bir uygulamadır. Burada tarım ve hayvancılık yapılıyor. 90 bin küçükbaş hayvan var yaylalarda. Binlerce hayvanıyla yaylaya çıkan köylüler nasıl insin? Arıcılık için yaylalara çıkanlar nasıl insin? Burada boşaltılan köyler vardı. Çatışma sürecinin ardından insanlar evlerine tekrar yaptı o bölgelere geri döndü. Orada yaşayan insanlar ne yapacak?” diye konuştu.

Çatışmaların durmasının ardından bölgenin turizme açıldığını ve Türkiye’nin dört bir yanından, Avrupa’dan insanların doğa gezileri için bölgeye geldiğini anımsatan Öncü, “Burası neden güvenlik bölgesi ilan edildi, ne yapılacak diye yetkililere sorduğumuzda bir yanıt alamıyoruz. 15 gün boyunca burada ne yapılacak? Yasaklanması gereken Munzur ve Pülümür vadileri değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sarayı ve çevresidir. Türkiye’ye en büyük zararı orası veriyor. OHAL’i kaldırdık diye övünenlerin uygumaları OHAL dönemini de geçti” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 14 =

More in Dersim

To Top