Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim'de Gağan Bayramı kutlandı

Dersim

Dersim'de Gağan Bayramı kutlandı

Dersim’in binlerce yıllık bir geleneği olan Gağan Bayramı, Dersim merkezde kutlandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de yeni yılın karşılanması anlamına gelen Gağan Bayramı, Khal Kêk oyunuyla kutlandı.

Dersim’in binlerce yıllık bir geleneği olan Gağan Bayramı, Dersim merkezde kutlandı.

Etkinlikte Khal Kêk oyunu oynandı, davul zurna eşliğinde halay çekildi.

Kent merkezinde gerçekleşen etkinliğin sonunda hazırlanan niyazlar ile esnaftan toplanan yiyecekler Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan vatandaşlara ikram edildi.

Burada katılımcılara Gağan etkinliği hakkında bilgi veren Alevi Dedesi Kadir Bulut, “Coğrafyamızda yılın son ayına Gağan denir.  Gağan Aralık ayının ikinci haftasında başlar Ocak ayının ikinci haftasına kadar sürer.  Eski yılı uğurlama yeni yılı da karşılama diyebileceğimiz kadim bir geleneğimizdir. Bu geleneğe farklı yorumlar da yapabiliriz. Akademik anlamda önü açık bir gelenektir fakat bizim için bu topraklarda Gağan denildiği zaman evlerimizde, sokaklarımızda ve ocaklarımız da yeni yılın hayırlı, bereketli, sağlıklı ve güzel olmasını temenni ederiz. Biz Gağan’ı kutlarken oruçla birlikte tüm olumsuzlukları atardık. Yeni yılımızın barış içinde geçmesini diliyorum” dedi.

Bulut’un konuşmasının ardından hazırlanan niyazlar ile esnaftan toplanan yiyecekler vatandaşlara dağıtıldı.

GAĞAN’IN ANLAMI

Gağan etkinliği hakkında bilgi veren Dersim Halk Müziği Sanatçısı Metin Kahraman, “Bu zaman üç aylık ritüellerimizin başladığı tarihtir. Üç ay boyunca mekanlarımızda Hızır’ı beklediğimiz bir zamandır. Dersim inancında her yılın bir sultanı ve bir bereket vereni vardır. Yeni yılın yıldızı 21 Aralık’ta görülür 21 Mart’ta da koltuğuna oturur. İşte o gün herkesin rızkı verilir. İşte biz bu kadimi kutsuyoruz hem de doğayı, ırmaklarımızı kutsuyoruz. Gağan’da dört oyuncumuz var. Yüzü siyah olan 2020 yılının sultanıdır onu temsil eder. Kadın rolündeki kişi dünyadır. Bu dünya herkese yar olmuyor, dünya bakidir kimseye yar olmuyor. Yaşlı kişi de Khaldır (yaşlı). O da 2019 yılının sultanıdır. O da ömrünü bu zamanlar dolduracak. İbadetlerimiz bu üç aya yoğunlaşmıştır. Pirlerimiz bu tarihlerde gezmeye başlar. Başta evlere gelin gidenler bu tarihlerde ziyaret edilir. Cemler ve cemaatler bu üç ay içerisinde gerçekleşir” diye konuştu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

More in Dersim

To Top