Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim'deki orman yangınlarına acil müdahale edilmeli!

Dersim

Dersim'deki orman yangınlarına acil müdahale edilmeli!

Hozat ve Ovacık’ta süren orman yangınları giderek yayılıyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’in Hozat ve Ovacık ilçeleri arasında 11 gündür devam eden orman yangınlarına hala müdahale edilmediBelediyeler ve sivil toplum kuruluşları, Tarım ve Orman Bakanlığı’na acilen orman yangınlarına müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Dersim Belediyesi ile Hozat ve Ovacık belediye başkanları yangın söndürme çalışmalarının halen başlamadığını duyurdu.

Havadan müdahale gerekiyor

Yangına müdahale sarp arazi nedeniyle güçlükle sürerken, yurttaşlar gönüllü olarak söndürme çalışmalarına katılmalarına izin verilmediğini söylüyor.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Ali Haydar Ben, “Ancak yetkililer izin vermediği için bölgeye gelemiyorlar. Bütün bu engellerin bir an önce kaldırılması ve kurumlarımız ile gönüllülerimizin bölgeye giderek müdahalede bulunmasına izin verilmesini istiyoruz” dedi. 

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık’ta 10 gündür devam eden yangına ilişkin, “Yangına müdahale etmek istediğimizde güvenlik nedeniyle o bölgeye giremeyeceğimize dair il makamınca bize bildirildi. Ovacık Kaymakamı bölgeye gelerek hiç kabul edilemez bir üslup tarzla üzerimize yürümesi… Eğer bu tür durumlarda köye girerseniz, gerekirse kaymakamlığı bırakır, size sıkıntı olacağına dair tehditvari üslupla bölgeye girmemizi engellemeye çalıştı” dedi. 

Yangına müdahale edilmemesine sosyal medyadan tepki yaktı.
Twitter’da binlerce kişi, orman yangının söndürülmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangına havadan müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Sosyal medyada bir çok ünlü de paylaşımlara destek verdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − twenty =

More in Dersim

To Top