Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış!

Dersim

Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış!

Ana Fatıma ziyaretini betona boğan derneğin başkanı, Gürsel Erol’u Dersim’in kutsal mekanlarını tahrip etmekle suçluyor!

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de son bir haftadır bir tartışma var. Tartışmaya konu olan şey ise Dersim eski milletvekili ve hali hazırda Elazığ milletvekili olan Gürsel Erol’un Dersim merkezde bulunan Ana Fatıma ziyaretine yaptırdığı peyzaj çalışması. Gürsel Erol, çalışmanın yapıldığı ziyaret alanına kendi adının yazılı olduğu bir tabela ve bir aslan heykeli dikince Dersim’deki marjinal çevrenin hedefi oldu.

Gürsel Erol tarafından yaptırılan tabela ve aslan heykeli.

Sosyal medyada harekete geçen bu marjinal çevre dün Ana Fatıma ziyaretinin olduğu yerde basın açıklaması yaparak Gürsel Erol’u kınadı. Açıklamanın ardından Gürsel Erol adının yazılı olduğu tabela ile aslan heykelinin kaldırıldığını duyurdu.

Basın açıklaması yapan marjinal grubun başını ‘Demokratik Alevi Derneği’ (DAD) çekti. DAD şube başkanı Reyhan Kumru yaptığı açıklamada, “Bir süre önce Ana Fatma ziyaretine, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol tarafından peyzaj çalışması adı altında aslan heykeli diktirilmiş, kendi adının yazılı olduğu tabelalar konulmuştu. Bir ziyarete, inanç alanına reklam amaçlı yapılan bu uygulamaya karşı gelen tepkiler sonucu isimlerinin bulunduğu tabelalar kaldırıldı. Gürsel Erol, her ne kadar ‘Haberim yoktu, taş ustasının ismimi yazdığı tabela bilgim dışında’ demiş olsa da biz Gürsel Erol’un dokunduğu her yere imzasını bıraktığını biliyoruz. Dersim başta olmak üzere Alevi halkı açısından kutsal sayılan inanç alanlarına geçmişten beri tahribatlar, onarım-peyzaj adı altında da devam ediyor Daha yakın zamanda Munzur Gözeleri’nde yaşananlar ilimizdeki diğer ziyaret ve inanç alanlarındaki tahribatlar bugün Anafatma ziyaretine taşınmıştır.” ifadelerini kullandı.

DAKAD’ın Ana Fatıma Ziyaretine yaptırdığı beton yapının önünde basın açıklaması yaptılar

Kumru’nun açıklaması ilk bakışta son derece haklı bir tepki görünüyor gibi. Dersim’deki Alevi ocakları ve ziyaret mekanlarının her türlü yapılaşmaya karşı korumak hepimizin görevi olmalı.

Ancak bu açıklamayı yapan dernek ne kadar samimi öncelikle bu durum sorgulanmalıdır. Gelin geçmişe gidip hafızamızı tazeleyip bakalım Ana Fatıma ziyaretine ilk betonu kimler dökmüş görelim!

Ana Fatıma ziyaretini betona boğan DAD, Gürsel Erol’a tepki gösterebilir mi!

Dün basın açıklaması yapan DAD ve şurekası Dersim toplumunu hafızasız ve aptal sanıyor olabilir mi?

‘Dersim’deki kutsal mekanların betona boğulmasına karşıyız’ diyen Reyhan Kumru başkanı olduğu derneğin Ana Fatıma ziyaretine ilk beton yapıyı yaptırdığını bilmiyor ya da unutmuş olabilir. Ama biz hatırlatalım Reyhan hanıma!

DAKAD / DAD tarafından Ana Fatıma ziyaretine yapılan beton duvar.

Ana Fatıma ziyaretinin otantikliğini bozan ilk yapılaşma 2010 yılında Demokratik Alevi Derneği’nin (DAD) önceki adı olan Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi (DAKAD) ile o dönemin BDP’li Dersim Belediyesi tarafından yapıldı. Bugün ziyaretin olduğu yerdeki beton duvar o dönem yapıldı. Dönemin belediye başkanı (2009-2014) Edebe Şahin ve DAKAD yöneticileri betona boğdukları Ana Fatıma ziyaretinin açılısını birlikte yapmışlardı. Ziyaret alanına çalışmanın DAKAD tarafından yapıldığını belirten tabela da asılmıştı! Merak edenler bir zahmet gazete arşivlerine bakabilir.

DAD üyeleri yaptırdıkları tabelanın önünde poz verirken.

2010 yılında Dersim Ana Fatıma ziyaretine betondan duvar yaparak ziyaretin otantikliğini bozanlar bugün utanmadan sıkılmadan ‘Dersim’in kutsal mekanlarında yapılaşma istemiyoruz’ diyebiliyor! Gürsel Erol’u ziyareti betona boğmakla suçlayanlar bir zahmet geçmişlerine baksınlar. Onların da geçmişinin Gürsel Erol’dan farklı olmadığı ortaya çıkacaktır.

Siz toplumun hafızasız olduğunu düşünebilirsiniz ancak arşivleri unutuyorsunuz!

Kendisini Dersim’in sahibi zanneden bu zihniyet sahiplerine göre kendileri Dersim’in kutsal mekanlarına beton dökünce ‘hizmet’, başkaları yaptığında ise adı ‘tahribat’ oluyor.

Basın açıklaması yapanları kirli geçmişleriyle yüzleşmeye çağırıyoruz. 2010 yılında Ana Fatıma ziyaretini betona boğanları Dersim ve Aleviler kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz!

Son olarak, Dersim’in tüm kutsal mekanlarına kim tarafından yapılırsa yapılsın, tüm yapılaşmalara karşı olduğumuzu bir kez daha hatırlatalım. Dersim’in kutsal mekanları üzerinden siyaset yapanları, Alevilik üzerinden siyasi rant devşirenleri da o kutsal mekanların kılavuzlarına havale ediyoruz!

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 6 =

More in Dersim

To Top