Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cemal Süreya Pülümür’de

Dersim

Cemal Süreya Pülümür’de

Sanatçının şiirlerinden esinlenen sanatçılar Cemal Süreya’yı ilçenin duvarlarına taşıyacak.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Şiirleri, denemeleriyle edebiyatın güçlü isimlerinden şair Cemal Süreya, doğduğu topraklara şiirlerinden esinlenen sanatçıların eserleriyle dönüyor. 

Pülümür Belediyesi, Cemal Süreya projesi kapsamında, ilçenin en işlek caddesindeki duvar cephelerini şairin şiirlerinden esinlenerek yaratılan resimlerle donatacak. 

Candan Yıldız‘a proje hakkında bilgi veren Pülümür Belediyesi Başkanı Müslüm Tosun, ” Sanatçılar seçtiği ve esinlendiği Cemal Süreya mısralarından süzülen resimleri duvar cephelerine uygulayacak. Kendisi de Pülümürlü olan ve yıllar sonra ilk kez memleketine gelecek olan sanatçı Tayyar Özkan çizimlerini duvarlarla buluşturacak” dedi. 

Proje haziran ayında başlayacak. Projenin amacı sanatı, edebiyatı Cemal Süreya şiirleriyle ve mural art ile sokağa taşırarak Pülümür halkı ve ilçeyi ziyaret edenlerle buluşturmak. 

Tersine kültürel göçü hedeflediklerini belirten Müslüm Tosun, halkın Cemal Süreya’yı artık daha iyi tanıdığını, Pülümür’ün kültürel, inanç mirasını daha bilinir kılmak istediklerini söyledi. 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

More in Dersim

To Top