Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de ekoloji mitingi yapılacak

Dersim

Dersim’de ekoloji mitingi yapılacak

Dersim’de kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim‘de ekoloji mitingi düzenlenecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim’de kentte devam eden doğa talanına karşı 8 Ekim‘de ekoloji mitingi düzenlenecek.

Saat 13.30’da Seyit Rıza Meydanı‘nda yapılmak istenen miting için tertip komitesi tarafından gerekli başvuru yapıldığı belirtildi.

Miting tertip komitesi tararından yapılan çağrıda, “Dersim’in orman kıyımları ve sömürge madenciliğinin yıkımı ile karşı karşıya olduğuna” dikkat çekildi:

“Tarım arazilerimiz, ovalarımız, meralarımız, ormanlarımız, vadilerimiz, akarsularımız, milli parklarımız, tarihi ve kültürel mirasımız yok olmanın eşiğinde. Orman kıyımları ve sömürge madenciliği hız kaybetmeden ilerliyor. Her geçen gün yeni bir saha maden faaliyetleri için ruhsatlandırılıyor.

Munzur Dağları, korunan alanlarımız, tarım arazilerimiz, ormanlarımız, meralarımız daha şimdiden maden şirketleri için ruhsatlandırıldı.

Eğer engel olamazsak uluslararası şirketler, topraklarımızın altındaki madenleri alıp götürecek ve bize zehirlenmiş, ölmüş bir coğrafya bırakacaklar.”

Katılım çağrısı yapılan açıklamanın devamında “Meşemiz, alabalığımız, dağ keçimiz ve dünya çapında yaşamsal öneme sahip koruma altındaki nice canlı yok olacak. İnanç alanlarımız yok olacak. Köylerimiz, şehirlerimiz yok olacak. Onlar başarırsa doğa kaybedecek, yaşam alanlarımız kaybedecek, Dersim kaybedecek” ifadeleri yer aldı.

“Doğamıza ve yaşam alanlarımıza saldıran sömürge madenciliğine karşı el ele, omuz omuza, bir arada olursak kazanabiliriz” diyen Platform, Pertek, Nazımiye, Pülümür ve Hozat‘ta bildiri dağıtarak halkı mitinge davet etti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =

More in Dersim

To Top