Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Aleviler Kendi Haklarına Sahip Çıkmalı’

Diaspora

‘Aleviler Kendi Haklarına Sahip Çıkmalı’

Alman Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç, barış sürecinde dışlanan Alevilerin bir araya gelerek haklarına sahip çıkmaları gerektiğini söyledi. 

Dersimnews.com – Alman Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç, Abdullah Öcalan’ın yayınladığı mesajla ilgili olarak, barış konusunda umutlu olunması gerektiğini söyledi.

Kılıç, yaptığı özel açıklamada , ‘’Umutlu olmak gerekir. Ancak böyle kapsamlı bir mutabakatı Meclis devre dışı bırakarak, hükümet işi gibi kavramak riskli. Umarız Başbakan Erdoğan anayasa değişikliklerini gerçekleştirdikten sonra Kürtler’e verdiği sözleri unutmaz’ dedi.

Kılıç, ‘’Osmanlı tarihine vurgu yapıp, ‘modernite’ eleştirisi ile Cumhuriyet’e yüklenip, ‘İslam bayrağı’ altında birleşme çağrısı yapan Öcalan, Erdoğan’ın sevmediği ‘Alevi’ sözcüğüne yer vermeyerek kendi barış sürecinin önünü taktiksel olarak açmıştır. Aleviler’in hakkını aramak PKK’nın değil, Aleviler’in görevidir’ şeklinde konuştu.

Hakları gasp edilen azınlıkların birbirlerini unutmaları durumunda kaybedeceklerini ifade eden Kılıç, ‘Azınlıklar despotizme karşı her zaman dayanışma içinde olmalıdır’ dedi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. malim

    24/03/2013 at 22:37

    Evet yeni kurulacak anayasa ve baris sürecinde mutlaka alevi inancimiz ve dilimiz zazacada bu kapsama alinmalidir alinmadigi taktirde biz dersim alevi ve zazalari olarak kendimizi büyük boslukta hisederiz ve kendimizi cok yanliz hisederiz.onun icin biz pkk ve akp verilecek haki betlemeden biran önce kendi isteklerimizi isteyelim (tayip erdogan fetulah gülen apdulah öcalan ve sinan yerlikaya bizim kurtaricilarimiz degiller. bizim ilk yapacagimiz is dersim ve diger illerde sadace kapimizin önüne cikip doktor baran kazim kullu baba erdogan ve diger dersimli ve dersimli gerilalarin potterlerini büyütüp dtppenin emepin pkknin ve bunlarin gözüne sokup ve bunlara diyelim hani biz kardestik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 9 =

More in Diaspora

To Top