Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

FDG’den ’15 Kasım’ Anmaları

Diaspora

FDG’den ’15 Kasım’ Anmaları

FDG, 15 Kasım 1937 yılında idam edilen Dersim Seyitleri için 17 Kasım’da anma etkinlikleri düzenleyecek.
Dersimnews.com – Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) tarafından düzenlenen anma etkinliğiyle ilgili yapılan açıklama şöyle:

Khulê 76 serre, mezelê Seydunê ma kotiê?

76 Yıldır Kapanmayan Yara Seyitlerimizın Mezarları Nerede? 

Bundan tam 76 yıl önce, 14/15 Kasım1937 de, Elazığ Buğday Meydanı’nda 
Seyit Rıza, Usenê Seydi, Aliyê Mirzê Sıli, Hesen Ağa, Findik Ağa, Resik Uşen ve Hesenê Ivraimê Qıji, 
idam edildiler.

Bir Pazar günü Ankara’dan özel görevli gönderilen İhsan Sabri Çağlayangil tarafından yeni bir savcı atanarak ve yasadışı bir şekilde pazar günü mahkeme açılarak, ısmarlama idam kararı alındı. Dersimlilerin katili general Alpdoğan, boş idam kararlarını önceden imzalamıştı ve idamlar karardan bir kaç saat sonra gerçekleştirildi.

Dersim Seyitleri’nin mezarlarının yerinin bulunması, emanetlerin yakınlarına teslim edilmesi istemi ile 30.10.2006 tarihinde, Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’ın avukatları Hüseyin Aygün aracılığı ile açtıkları davadan hiç bir sonuç çıkmadı. Bütün devlet kurumları “bilgimiz yok” dediler.

Dersim’e yapılan haksızlıklar, bir kere daha tarihin küflü sayfalarında unutulmaya ve tutulmaya terk edildi. Bu dava ile bir kez daha görüldü ki; devlet, Dersim’e karşı inkarcılık ve kıyımcılık politikasına aynen devam ediyor. Başbakan Erdoğan’ ın ‘’özürü’’ somut bir ilerlemeye hizmet etmedi. Basbakan Erdoğan’ın  ve AKP’nin‘’Demokrasi Paketinden’’ Dersim Kızılbaşları için hiçbir şey çıkmadı !  Başbakan Erdoğan’ın 2011 Kasım’ında yapmış olduğu ‘’özürü’’ TBMM’ne dahi götürülemedi!

Alevilerin ibadet yeri olan, Cem Evleri Alevilerin ibadet yeri olarak tanınmadığı gibi, başta aleviliğin ana damarı olan Dersim Aleviliğinin ve Anadolu Aleviliğini yok saymak ve asimile etmek için, Cem Evi ve Camii Projesi hayata geçirilmek istenmektedir. Burda oynanan oyunda, Alevileri yavaş yavaş , minaresiz Cem evlerinden, Camii’lere alıştırmaktır.

Ayrıca, Dersim alevilerine ve Anadolu Kızılbaşlığına gözdağı  vermek için, Alevi katili olan, Yavuz Sultan Selim’in, lanetli adı İstanbul’da yapılmak istenen 3.Köprüye verildi. Bununla Alevilere gözdağı verilmektedir.

Bu dava yanlızca idam edilen Dersim Seyitleri’nin akrabalarının davası değildir, bu dava bizim de davamızdır, bu dava Alevi / Kızılbaşların, tüm ilericilerin, yurtseverlerin ve kendine insanım diyen herkesin davasıdır. Bu dava tüm insanlığın davasıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a, bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz: “Tarih ile yüzleşeceğiz” dediniz, Dersim Soykırımından ötürü “özür” dilediniz ancak kaydadeğer somut adımlar atmadınız. Sizden beklentimiz boş laflar değil somut adımlardır.

14/15 Kasım 1937 tarihinde, insanlık dışı yöntemler ile  idam edilen, Dersim Seyitlerinin mezarları nerede?

76 yıldır kanayan bu yara daha ne kadar  vicdanları sızlatmaya devam edecek?

Onurları kırılarak, şuçlu gibi gösterilerek idam edilen Dersim Seyitleri bizim atalarımızdır, Dersimlilerin, Alevilerin onurudurlar. Biz onurumuza sahip çıkıyoruz. Değerli Dersimliler, Sevgili Canlar, kendine insanım deyip haksızlığa karşı duranları bu anmada yanımızda olmaya, acımızı paylaşmaya çağırıyoruz. Xêrê Merdu (Ölüler için hayır) için niyazlarınızı alıp anmaya gelin, hep birlikte Seyitlerimizin şahsında ölülerimiz için hayır yemeği verelim, dualar edelim.


Tarih: 17 Kasım 2013
Yer:  Wuppertal AKM Dernek Lokali
Saat: 13.00

Destek Veren Kurumlar: 

Bochum Dersim  Derneği,
Köln Dersim Derneği,
Hagen Demokratik AKM,
Menden AKM,
Lüdenscheid AKM,
Remscheid AKM,
Düsseldorf AKM,
Velbert AKM,
Ratingen AKM,
Hagen ve çevresi AKM,
Oberhausen AKM,
Marl Alevi-Bektaşi KM, ve
Wuppertal AKM

17 Kasım tarihinde yapılacak anmaya panelist olarak;
Doç.Dr.Şükrü Aslan,  
Avukat Cihan Söylemez, 
Dr.Kenan Engin ve
FDG Genel Sekreteri Ismail Yüceer katılacaklardır.

Anma programına konuşmacı olarak vv sahibi sıfatıyla Wuppertal AKM  Başkanı Funda Öztürk ve  hemde organizasyona destek veren  dernekler adına, FDG YK üyesi, Ali Nikbay, AABF Başkanı Hüseyin Mat, AABF-NRW Bölge Başkanı Ufuk Çakır, Asuri-Süryani Federasyonu Almanya temsilcisi, İbrahim Seven, Ermeni Federasyonu Başkanı Azat Ordukhanyan ve Rum-Pontus Federasyonu Başkanı Dimitriadis Konstantinidis, Avrupa Koçgirililer Birliği adına Şener İşlek, katılacaklardır.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Federasyonumuz, bileşenlerimiz ve Alevi KM`lerimiz ile beraber şu bölgelerde, 76.yılında Dersim Seyitlerinin  anmalarını yapıyoruz.

  1. İsviçre’de İsviçre Dersim Platformu (Idep) ile Sansa Deresi ve Çevresi Derneği birlikte Dersim Seyitlerini sade anmalar seklinde, şu tarih ve yerlerde (üç Alevi Derneğinde ) anacaklardır.

 

76.yılında Dersim Seyitlerini, Isviçre’de anma  

  1. 15. Kasım 2013, Cuma günü, saat 18:00, Winterthur Anadolu Aleviliği Kültür Merkezi, Ohrbühlstrasse 25, 8409 Winterthur, İsviçre
  1. 17. Kasım, Pazar günü, saat 13:00, Jura Anadolu Alevileri Derneği, Rue Pré Guillaume 15, 2800 Delémont, İsviçre
  1. 17. Kasim, Pazar günü, saat 14.00, Basel ve Çevresi Alevi-Bektaşi Kültür Birliği / Kulturvereinigung der Aleviten Leimenstrasse 21, Basel, İsviçre

Avukat Hüseyin Celik

Wissenschaftlicher Assistent & Doktorand
Rechtswissenschaftliches Institut
Universität Zürich

SNF – Nachwuchswissenschaftler im Forschungsaufenthalt
Juristische Fakultät
Humboldt-Universität zu Berlin

 

  1.  76.yılında Dersim Seyitlerini, Berlin derneğinde anma  

 Berlin Dersim Gemeinde

ADRES ve TARIH: 16 Kasim 2013 tarihin de, saat 15.00`te

Waterloo 5-7, 10961 BERLIN

Tel:0171-8321787

  1.  76.yılında Dersim Seyitlerini Wuppertal’da anma  

Wuppertal AKM`de: Bochum Dersim  derneği, Köln Dersim derneği, Hagen Demokratik AKM, Menden AKM, Lüdenscheid AKM, Remscheid AKM, Düsseldorf AKM, Velbert AKM, Ratingen AKM, Hagen ve çevresi AKM, Oberhausen AKM, Marl Alevi-Bektaşi KM, ve Wuppertal AKM’leri olarak, 17 Kasım 2013 tarihinde, Wuppertal AKM’zin dernek Lokalinde saat 13.00,te yapılacak 15 Kasım anmasına  aktif olarak destek vereceklerdir..

17 Kasım anmasına Panelist olarak:  Doç.Dr.Şükrü Aslan,  Avukat Cihan Söylemez, Dr.Kenan Engin ve FDG Genel Sekreteri Ismail Yüceer katılacaklardır.

17 Kasım anmamıza konuşmacı olarak:  Ev sahibi sıfatıyla Wuppertal dernek Başkanı Funda Öztürk ve  hemde organizeye destek veren  dernekler adına, FDG YK üyesi, Ali Nikbay,  AABF Başkanı Hüseyin Mat,  AABF-NRW Bölge Başkanı Ufuk Çakır,  Asuri-Süryani Federasyonu Almanya temsilcisi, İbrahim Seven, Ermeni Federasyonu Başkanı Azat Ordukhanyan, Rum-Pontus Federasyonu Başkanı Dimitriadis Konstantinidis ve Avrupa Koçgirililer Birliği adına Şener İşlek, katılacaklardır.

Adres: Südstr.-17-19,  42103  Wuppertal, Wuppertal  Alevi  Kültür Merkezi, saat 13.00 te

  1. 76.yilinda Dersim Seyitlerini Darmstadt’ta anma  

Kültür Gemeinde Dersim und Alevitische Gemeinde Darmstadt

Düzenleyen: Kultur Gemeinde Dersim und Alevitische Gemeinde Darmstadt.

ADRES: 16 Kasim 2013, Saat 17.00`de, Alevitische Gemeninde, im Niederfeld 2, 64293 Darmstadt

 

  1. 76.yilinda Dersim Seyitlerini, Elazığ Buğday meydanın da anma 

AVRUPA DERSİM DERNEKLERİ FEDERASYONU

TÜRKİYE DERSİM MAĞDURLAR PLATFORMU

15 KASIM 2013 tarihinde, ELAZIĞ BUGDAY MEYDANI, TÜRKİYE

1937 Kasim`in da idamlarin gerceklestirildigi alandir.

AVRUPA DERSİM DERNEKLERİ FEDERASYONU

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − five =

More in Diaspora

To Top