Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

FDG’den Meclis’e Dilekçe: Dersim Adı İade Edilsin

Diaspora

FDG’den Meclis’e Dilekçe: Dersim Adı İade Edilsin

 Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) TBMM Başkanlığı’na Dersim adının iade edilmesi için özel oturumla toplanma çağrısı yaptı. 

Dersimnews.com/Köln FDG, 25 Aralık 1935 yılında çıkarılan “Tunceli kanunu”yla adı değiştirilen Dersim’in isminin iade edilmesi için Meclis Başkanlığı’na çağrı yaptı.

FGD Eşbaşkanı Metin Bozdağ imzasıyla Meclis Başkanlığı’na gönderilen dilekçede Meclis Başkanı’ndan Dersim adının iade edilmesi için 25 Aralık tarihinde özel oturum açması istendi.

İşte o dilekçe: 

“Sayın Başkan,
Bildiğiniz gibi 25 Aralık 1935 tarihinde 2884 sayılı “Tunceli İlinin İdaresi Hakkındaki Kanun’ çıkarıldı. Bu kanun  ile ‘Dersim’ olan ilimizin adının ‘Tunceli’ olarak değiştirildiği de malumunuzdur.
Bu kanun dünya durdukça insanlığın tanık olduğu ve olacağı en zalim yasalardan biri olarak kalacak ve sonucuda en vahşi uygulamalarla anılacaktır.
Mensubu olduğunuz Mecliste, Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Dersim 1938 hakkında yaptığı konuşma tarihteki yerini aldı. Bunun bir devamı olarak ilimizin adının Dersim olarak yeniden iade edilmesi başta biz Dersimliler olarak bütün kamuoyunun beklentisiydi. Maalesef gaspedilen adımızın iadesi başka meseleler, Alevilik sorunu, ile ilişkilendirilip rehin alındı. Bu bizim için kabul edilecek bir durum olmadığı gibi hiç bir vicdana ve hakaniyete de sığmaz.
Sizden beklentimiz 25 Aralık 2013 tarihinde Meclisi özel Dersim gündemiyle toplayıp en zalim yasa ile değiştirilen ilimizin adını yeniden Dersim olarak iade ederek yıllardır maruz kaldığımız bu zulüme son vermenizdir.”
Saygılarımla arz ve talep ederiz.
Köln, 24.12.2013
Metin Bozdağ
Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı
Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. Gulê

  26/12/2013 at 17:17

  FDG’nin Dersime dair çıkışları açıklamaları basın açıklamaları bana BDP’nin başarısız siyasetini politikasını andırıyor. AKP Hükümeti yolsuzluk rüşvet Gezi Olaylarıda gençlerin öldürülmesindeki rolleri Suriye dair cihadistlere yönelik verdiği destek bütün bunlar, Türkiye halkının sokaklara dökülmesi Hükümeti istifaya çağırması vs, bir çok şeyi gözönüne alındığında FDG ekibinin ne denli trajik bir politika izledikleri içim sızlayarak takip ediyorum. Koca bir federasyonu ne hale getirdiniz yazıklar olsun size.

  Gulê

 2. Ahmet

  26/12/2013 at 18:08

  “DERSIM”,Her seyden önce O , bir VATAN dir ,bir Il(vilayet) veya bir Ilce(kasaba) degildir.Dersim , bir-kac Vileyt ve onlarca Kasabalardan ibarettir.Tunceli olarak adlandirdiklari Merkez ise ,Söz konusu olan bir-kac Vilayetlerden sadece bir tanesidir ve adi Mamekiye`dir.DERSIM adinin iade edilmesi, tartisilmayacak bir HAK tir ama DERSIM`i kücültmek ya da sinirlarini daraltmak ta hic kimsenin hakki degildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =

More in Diaspora

To Top