Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kamer Genç’ten Dersim Teklifi

Dersim 38

Kamer Genç’ten Dersim Teklifi

CHP Dersim Milletvekili Genç,  devletin Dersim 38 mağdurlarına tazminat ödenmesini isteyen kanun teklifini Meclis’e sundu.

ANKA’nın haberine göre CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç, TBMM  Başkanlığı’na,”1937-1938 Yıllarında Tunceli İlinde Yapılan Askeri Harekatta Zarar Görenlerin Zararlarının Karşılanması Hakkında Kanun Teklifi” verdi.

“MAĞDURLARA TAZMİNAT ÖDENSİN”

Teklifin genel gerekçesinde,1937-1938 yıllarında yaşanan olaylara dikkat çekilerek, şöyle denildi:
“1937-1938 yıllarında yapılmış olan ciddi askeri operasyonlar neticesinde haksız yere öldürülen, yaralanan ve zorla  göç ettirilen vatandaşlar olmuştur. Bu fiili gerçekler karşısında Tunceli halkının maddi ve manevi acılarının tamamen dindirilmesi ve zararlarının bütünüyle tazmin edilmesi mümkün olmasa bile devletin sağlayacağı küçük bir katkı, halka yapılan zulümden duyulan pişmanlığı ifade edileceği gibi, konunun gündemden düşürülmesi açısından yararlı olacaktır.”

TEKLİF  NE GETİRİYOR

Teklife göre, bu kanun kapsamında yapılacak başvuruları sonuçlandırmak üzere kanunun yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde il merkezinde ve ile bağlı ilçelerde zarar tespit komisyonları kurulacak. Bu komisyonlar kurulmalarını takip eden bir yıl sonunda görevlerini tamamlayacak.

Komisyon, zarar görenin veya mirasçılarının veya yetkili temsilcilerinin başvurusu halinde bu kanun kapsamına giren bir zararın bulunup bulunmadığını tespit edecek. Zararlar, eğer hayatta ise zarar görenin değilse hak sahiplerinin beyanı, adli, idari ve askeri mercilerdeki bilgi ve belgeler göz önünde tutularak hakkaniyete ve günün ekonomik koşullarına uygun biçimde komisyon tarafından tespit edilecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. munzuro

    19/10/2011 at 20:19

    gölge etmesin başka şey istemeyiz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 7 =

More in Dersim 38

To Top