Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tertelê Dersim’i Ho Vira Nekemê

Dersim

Tertelê Dersim’i Ho Vira Nekemê

15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Dersim Önderleri için Mamekiye’de anma yapıldı. İdam edilen ve katledilen Dersimliler için mumlar yakıldı, dualar edildi.
Dersim News/ Mamekiye – Seyit Rıza ve arkadaşlarını anmak için saat 12.30 da sanat sokağında bir araya gelen kitle “ TERTELE DERSİM’İ HO VİRA NEKEME” pankartı arkasında Seyit Rıza meydanına doğru yürüye geçti. Yürüyüşte, idam edilen Dersim önderlerinin resimleri taşındı.

Seyit Rıza heykelinin bulunduğu meydana gelen kitle  Seyit Rıza ve Dersim Önderleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşunun ardnan  Dersim Kültür Derneği  Başkanı Ali Mükan tarafından basın açıklaması okundu.

Mükan konuşmasunda; ”15 Kasım 1937 günü Dersimin ileri gelenleri Şubat 1935 de parlamentoda çıkarılan Tunceli Kanunu gereği tutuklanarak sonucu önceden belli bir yargılamadan sonra Elazığ meydanında asılarak idam edildiler. Mezar yerleri dahi belli olmayan Dersim halk önderlerine karşı işlenen bu cinayet insanlarımızın belleğindedir ve kanayan bir yaradır”.dedi.

Dersim 38 Soykırımdır

Mükan açıklamanın devamında ise; “bu suça planlama ve uygulama safhalarında iştirak etmiş, destek vermiş her kim olursa olsun, Dersim’de bunlar adına dahi iş tutmakta olan aşiretçi-devşirme zevat da dâhil olmak üzere, tüm öğeler teşhir edilip insanlık huzurunda lanetlenmedikçe yüzleşmeden bahsedilemez. Dersim 38 soykırımını her fırsatta lanetlemek, acılarımıza sahip çıkmak ve dersimi çapraz saldırılara karşı korumak demektir” ifadelerine yer verdi.

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, Dersimlilerin taleplerinin;
“Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmması, Dersim isminin iade edilmesi, Dersim halkından özür dilenmesi,
Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklanması, Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük,
Munzur’daki baraj projeleri iptal edilmesi” olduğunu vurguladı.

Basın açıklamasının ardından idam edilen Dersim Seyitleri ve katledilen onbinlerce Dersimli için çılalar (mum) yakılıp dualar edildi. Açıklamaya Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’de destek verdi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Hidir Aytac

    18/11/2011 at 05:38

    1937/1938 Deyme ma virra neşi. Hondeke dina hurendia hodera ma virra nesono. Pile Dersimi, Pire Dersimi zonaoğ u baqıle Dersimi dai are ardi werte Tırk u Tetere Xarpette cıre zulum kerd, teda kerde eşti dare. Do dıma ki meyite pilune ma eve dızdia dardiwe berdi, juo ke yi meyiti kata berdi zona, eyki terse devletera venge ho nevet. Wertera ses asmi verdira na reeki eskere ho kerd dewune Dersimi pilu qız cinik u cuamerdi khale kokimi domono soe teede pia kerdi derunu,derxunu, kerdi werte celu teede wesnai,qırkerdi. Sıroke pile Dersim berdi zindane Xarpeti pilune Dersim zu ne zonene eve na zonra qesey kerdene seveve jü novi, sevevo bin sare Dersim Alevi u Qızılbaş vi. Dersim welatede hewl vi, kam eke devletera zulm u, theda die remene ho estene Dersim cane ho o cade xelesnene.Dersim Welatede hoservi Devleta Tırki cokara vere coy pile Dersimi eşti dare do dımera ki peero qırkerdi. O rira vanu ho virra mekere ne pilune Dersimi, ne itiqate Dersimi ne ki Zone Dersimi. Noloti şeroro zulme devlete.
    Ez vere lıngune seyidune made khele bırnenu vanu hatake qesa xıtam nebie ho virra mekere.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − four =

More in Dersim

To Top