Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Başbakan Dersim Belgelerini Açıkladı ve Özür Diledi

Dersim 38

Başbakan Dersim Belgelerini Açıkladı ve Özür Diledi

Başbakan Erdoğan, Dersim belgelerini açıkladı ve Dersim Katliamı’ndan dolayı devlet adına  özür diledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genişletilmiş il başkanları toplantısında Dersim belgelerini açıkladı.

Dersimle ilgili belgeler açıklayacağım diyen Erdoğan bugün beklenen açıklamasını yaptı. Erdoğan: Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ben özür dilerim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dersim olaylarıyla ilgili bazı belgeleri açıkladı. Erdoğan, “Dersim’de, adım adım çerçevesi çizilmiş, bahaneleri hazırlanmış bir operasyon var” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dersim’e yapılan operasyonların “bir isyanın bastırılması” olarak zihinlerde ve vicdanlarda meşrulaştırılmaya çalışıldığını belirterek, “Bunu iddia edenlere karşı söyleyecek çok söz var… Ama, ilk Mecliste Dersim Mebusu olarak, bizzat Atatürk tarafından davet edilen Diyap Ağa’dan hiç kimse bahsetmiyor. Dersim operasyonları sonucunda tutuklanan ve asılan Seyit Rıza’nın, 1915 olayları sırasında işgalci ordulara karşı savaştığından, dönemin valisi tarafından da ’din ve namusuyla bize hizmet etti’ diyerek şereflendirildiğinden kimse bahsetmiyor” dedi.

Erdoğan, Dersim’e yapılan müdahalenin bilançosunu içeren 8 Ağustos 1939 tarihli belgeyi gösterdi.

Erdoğan, belgede “1936, 1937, 1938 ve 1939’da, toplam 13 bin 806 kişinin öldürüldüğünün” ifade edildiğini, belgenin ise dönemin Dahiliye Vekili Faik Öztrak’a ait olduğunu açıkladı.

DERSİM BELGELERİ

Tarihi hiç bir olayı siyasi rant olarak kullanmaya tenezzül etmedik. Faili meçhullerle yüzleşmeden, demokrasinin sürdürülemeyeceğini biliyorduk. Siyasi vesayetle yüzleştik ediyoruz. Asimilasyonla yüzleştik, söylenemeyenleri söylemeden Kürt meselesinin çözülemeyeceğini biliyorduk. İnkar politikalarını biz bitirdik. Bu iktidarın politikalarında ne ret ne de inkar politikaları vardır. Biz her şeyle yüzleştik. Kendi tarihiyle yüzleşemeyenler bir gelecek inşaa edemez. Bilinçlerinin altını süpürmeyenler gelecek adına proje üretemez söz söyleyemezler. Kendi tarihini sorgulayamanlar başkalarını sorgulayamazlar. 2009 yılında Meclis’te konuşan CHP Genel Başkan yardımcısı; Dersim isyanında analar ağlamadı  mı diyerek tarihi bir acının küllerini kaldırıdı. O dönem CHP grup başkanvekili Kılıçdaroğlu önce sessiz kaldı. Sonra gereğini yapsın etti. Ardından çark ederek Analar ağlamadı mı diyen arkadaşına sahip çıktı. Onun için millet sana çarkçı kemal dedi. Sen klavuzlarını iyi seçemedin. Bizim Dersim Katliamı ile ilgimiz yeni güncel, Dersim üzerinden siyasete bir ilgi değildir.

BELGE 1

Yıl 1935. kanunun adı Tunceli vilayetinin idaresi hakkında kanun. O zaman sadece Tunceli’yi de kapsamıyor. Kanun ilk maddesinde şu belirtiliyor; Kor. Komutan rütbesinde bir Vali seçilir ve yasada çok önemli haklar tanınıyor. Gerek görürse aileleri bir yerden bir yere götürülebilir. Hemen infazı da yapabiliyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu haberin var mı bunlarda? Var da cevap veremiyorsun. 1937  1938 1939 yılllarında maalesef Dersim’de büyük bir felaket yaşanıyor. Çocuklar kadınlar katlediliyor.

Muhsin Batur, o dönemde asker. Aynı zamanda CHP’nin.. Yani o dönemde başka partiler yok. Sadece CHP var..

Ben yeni CHP’yim diyorsun ama onu eleştiremiyorsun. Dersim olayları sırasında orada asker olan Batur şu ifadeleri kullanılır: Okuyucularımdan özür diliyor ve yaşantımın bu bölümünü anlatmaktan kaçınıyorum.

Bir köy halkı önce kırşunlarnıyor sonra buğday sapları üzerinden yakılıyor. Mazgirt halkı doğranmakta 20 çocuğu alıp bir derenin kenarında saklıyorlar. Çocukların öldürülme emri veriliyor ama emri yerine getirecek kişi bulunamıyor. Nihayet kara suratlı bir adam bulunuyor ve 20 masumun işi bitiriliyor. Murat suyunun kandan kıp kızıl aktığını görenler olmuştur. Seyit Rıza’nın yaşadıkları yürek burkuyor. 

Senin anlayışına bunlar mı ters düşüyor. İhsan Sabri Çağlayangil şöyle anlatıyor:  Seyit Rıza: 40 liram var. Oğluma verin. Fındık Hafız’ın idamı sırasında Seyit Rıza görmesin diye ben arabanın arkasına çektim. Evladı kerbalayız. Biz hatasısız. Ayıptır, Zulümdür, Cinayettir diyor. Sayısı bugün dahi bilinmeyen binlerce insan katlediliyor. Binlerce insan batıya göç ettiriliyor. Bu birinci belge. Rahatsız mı oldun Kılıçdaroğlu? CHP’nin geçmişinde bunlar var hamdolsun bizim geçmişimizde bunlar yok.

BELGE 2

DEVLET ADINA BEN ÖZÜR DİLİYORUM

8 Ağustos 1939 tarihli bir belge. Jandarma umum komutanlığından yüksek bir makama gönderilmiş. Dersim’e yapılan müdahalenin bilançocu veriliyor. Ekte de bir cetvel var. Ölü diri teslim olanların rakamları: 1936-37-38-39’da toplam 13 806 kişinin öldürüldüğü ifade ediliyor. Deprem felaketinden bahsetmiyorum. Öldürülenlerden bahsediyorum. Belgenin altındaki imza Dahiliye nazırı Faik Öztrak. Sayın Kılıçdaroğlu nasıl kaçarsın? Devlet adına bir özür dilemek gerekirse ben buradan özür diliyorum

CHP adına özür dilemek zorunda olacak kişi de sensin. Hadi onurunu kurtar.

BELGE 3

23 aralık 1938: Tunceli’den 11 bin 683 kişinin sürüldüğünü belirten 2000 kişinin daha sürülmesini karara bağlayan Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı  İsmet İnönü ve Başbakan Celal Bayar’ın imzası var. anma törenleri yapan sensin. bütün bu sürgün ve ölümlerin altında imzaları var. Havadan bombardımanın altında imzası var. Atatürk’ün ölümünden bir ay sonra İnönü Cumhurbaşkanı Celal Bayar Başbakan. 

Alttaki imzalardan birisi de benim dikkatimi çekti: Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya’dır. İskilitli Hoca’yı idam eden Kel Ali lakaplı Hakim. 

3 Mayıs’ta ne oldu CHP’li belediye Kel Ali’nin adını parka verdi. CHP lideri de Afyon’da Ali Çetinkaya’ya sahip çıktı. Sizin kahramanlarınız bunlarsa bu ülke biter be. Bizim kahramanlarımızın alnı ak. Hadi bunu da sahiplen bakalım. Ama yüzü yok sahiplenir. Dersim’de operasyonlarında Ali Çetinkaya’nın imzası var.

BELGE 4

27 Eylül 1938. Sason bölgesinde 384 kişinin öldürüldüğü sağ tutulanların ise sürgün için hazır tutulduğu ifade ediliyor. İmza kim biliyor musunuz? İçişleri Bakanı Şükrü Kaya..

Ben fazla vakit almamak için aradan bir kaç tane belge çıktım verdim. Hakkı teslim et. Ama edemezler. Bunların siyaseti doğruluk üzerine değil. Dersim yakın tarihimizdeki en acı olaylardan biridir. Dersim CHP hükümetlerinin 10’larca faciasından en kanlısıdır. Dersim faciası karşısında özür dileyecek olan Ak Parti hükümeti değil CHP’dir.  CHP’nin Tunceli vekilleri ve Genel Başkanı’dır.Sayın Aygün çıktı açıklama yaptı linç kampanyası başladı. CHP Genel Başkanı grup kürsüsünden seviyesiz ifadelelerle bu işle yüzleşebileceğini sanıyor. Ak Parti’yi susturmaya gücü yetmez. Biz karanlıkları aydınlatmaya çalışıyoruz. Kılıçdaroğlu CHP için bir fırsattır. Partisinin geçmişiyle yüzleşmelidir. Bir mağdur olarak da bunu araştırmalıdır. Sultan Abdülmecid’le Halife Abdülmecid’in aynı kişi olmadığını anladılar. Burda da bir çark olduğu için iyimser bir gelişme olduğunu görüyorum. Mehmetçiğim sen artık bu topa girme. Gerek yok.


Sosyal medyada paylaşın
        
   
4 Comments

4 Comments

 1. İsmail Canıpek

  23/11/2011 at 16:20

  Başbakan duygu sömürüsü yapma sana ekmek çıkmaz bu konudan..! Ayrıca Dersim için özür diliyorsan Dersimli olduğu için seçim zamanı meydanlarda bu alevi Dersimli deyip yuhalattığın genel başkan dan özür dile önce sen…Meydanlar da yuhalattığın aleviler den özür dile bize CHP sahip çıkıyor en çok CHP de vekil olarak temsil ediliyoruz.

  • Veysel

   23/11/2011 at 22:13

   Ismet Bey
   dogrulari ve gercekleri yerinde söylemek durumundasin. Su haliyle Recep Tayip maalesef 4-0 önde. Hic kivirtma kardesim.Senin o CHP deki Alevi Miletvekillerinden daha cesur davrandi.Gercekler bütün yönleriyle su yüzündeyken senin Kilcdaroglun hala Atatürkün lafazanligini yapip bos ulusalci kuvai milliye , hala gerici konusmalar.. Dersimliler onu bagrina bastiki o bu Partiyi gercek sosyal demakrasi cizgisine ceksin, Kendi öz davasini baskalarina havale etmesin , ben utaniyorumki Recep ondan daha cesur davranip en azindan bir kac belge aciklayip özür diledi. Seninikide Hüseyin aygünün savunmasini almakla mesgul Hala Atatürkcülük naralari atip bosuna dersimliyi kandirmasin.Ya adam gibi icindeki miliyetcileri ,irkcilari bosbogaz Atatürkcüleri tasviye eder gercek sosyal demokrat CHP yi kurar yada Dersimli onunda ipini ceke..

 2. Caner D,

  23/11/2011 at 20:20

  chpyide gördük adam rant icinde olsa yapti bu konuyu ele almakta her babayigidin hakki degildir halen chpyi temize cikarmaya ugrasan sahislar yeter artik görün Dersim Isyanini!!!!

 3. Mavi

  24/11/2011 at 00:20

  Kapattık herşeyi kapattık, yaktık, yıktık, yokettık susturduk, işkencelerde boğduk, düşündu dıye astık, konustu dıye tecavuz ettık, hak dedı dıye vurun kahpeye dedık…

  Zaman eğrilmiş bir urgandı ve geldi geçti mi şimdi boğazımıza, sabahın bır sahıbı vardı, herşeyı gören bır ılahı adalet vardı ve tecelli etti.

  Sol bır aılenın sunnı cocuguyum bır önemıde yok aslında ınsanım, annem turk babam kürt ben melezim, ıkı kulturde buyudum…
  Ama asla ayrım yapmadım, ben bu ulkede doğdum ve bu ulkede ölecegım ama helal olsun bu başbakana neden mi?

  1- ergenekon
  2- ıhtılal dönemınde kı asılan yoldaşların hesabını sorma hakkını verdı
  3- al sana kapak dersım
  4- kck
  Biz hıtlerın yaptıgı gıbı yapmısız sırf ırkından dolayı öldurmusuz…

  Tarıh bızı yargıladı, kıyamette hakta bızı yargılayacak…

  Bastıgın yerlerı toprak dıyerek, geçme tanı
  Düşün altında binlerce kefensiz yatanı…

  Düşün! kurtulus savasında mucadele veren kurdu- turku- çerkezi- lazı.

  Ben utanıyorum, çocukları bıle mı katledılır ya!
  Tarafsızım ne chp ne akp ben kalbımın ınsanıyım. Ama dili dini ırkı ayrı dıye ölüm kararı neden?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

More in Dersim 38

To Top