Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Seyit Rıza’nın Torunu Arınç’la Görüştü

Dersim 38

Seyit Rıza’nın Torunu Arınç’la Görüştü

Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat, Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç’la görüştü, dedesinin mezarını sordu.Dersim News/Ankara – 15 Kasım 1937 yılında idam edilen Dersim önderlerinden biri olan Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat, dün akşam Başbakanlık’ta Bülent Arınç’la görüştü.

Başbakanlık’ta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la yapılan görüşmeye Rüstem Polat ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu  (FDG) Başkanı Yaşar Kaya katıldı.

Bülent Arınç’la görüşen Seyit Rıza’nın torunu Polat, Dedesinin mezar yerinin açılmasını, Dersim arşivlerinin açıklanmasını talep etti. Polat;  “Bizim kimseye kinimiz düşmanlığımız yok. Ülkemizde barış istiyoruz” dedi.

Polat Başbakanlık’tan çıkarken yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Başbakan’ın özrü beni duygulandırdı, sevindirdi.”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla da bir araya geldiklerini söyleyen Yaşar Kaya ise Erdoğan’ın açıklamasını ‘cesur’ bulduğunu dile getirerek, “Özür dilenmesiyle birlikte Türkiye’de hakikatlerin yazıldığı bir defter açıldı ve ilk sayfasına da ‘Dersim’ yazıldı. Tarihle yüzleşmek bir günlük, iki günlük, üç aylık bir iş değildir” dedi.

Kaya, Dersimlilerin taleplerini sıralarken, arşivlerin tamamının açılmasını, Milli Savunma Bakanlığı’nda bulunan Dersim’in ‘kayıp kızlarına’ ait defterlerin açığa çıkartılmasını istedi. Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te ‘Hakikatleri Araştırma Komisyonu’ kurulmasına destek vereceklerini söylediğini aktaran Yaşar Kaya, “Kemal Bey, arşivlerin açılması, evlatlık kızların listesinin verilmesi ve Dersim’den resmen özür dilenmesi için Meclis kararı gerekiyorsa bu konuda da destek vereceklerini söyledi” dedi.

Gül Hala Randevu Tarihi Vermedi

Öte yandan Rüstem Polat’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile  yapacağı görüşmenin tarihi ise henüz kesinleşmedi. Gül,dün yaptığı açıklamada “Dersim Arşivleri açılsın, Dersim üzerinden polemik yapılmasın” demişti.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
5 Comments

5 Comments

 1. barış

  03/12/2011 at 20:17

  dersimli kardeşlerime slm olsun

  • asmen ercan

   04/12/2011 at 14:52

   SELAMIN BAŞIMIZIN ÜZERİNE bIRA!

 2. barış

  03/12/2011 at 20:19

  her zaman mazlumun yanında olacağıma söz veriyor sizleri sviyorum acnızı yüreğimde taşıyorum kurtalandan selamlar canlar

 3. stern

  05/12/2011 at 07:36

  Bizim acilarimiz savaslar bitince Mazlum halklar uzerindeki baskilara son verince biter.tabiki acilarimizin kardes hallklarin bireyler temelinde de olsa acilarimizi dile getirmeleri bizi anlamalari dogal dir

 4. Koe ERN

  23/06/2015 at 12:32

  Buda demek oluyorki bizim Acimiz hic Dinmez. Direnmek nereye Kadar, Sona sunsuzluga kadarsa kimin ICIN. Bütün dostlara Canlara Yoldaslara Kucak dolsusu SELAMLAR.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

More in Dersim 38

To Top