Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de 38 Mitingi Yapıldı

Dersim

Dersim’de 38 Mitingi Yapıldı

Dersim’de bir araya gelen 3 bin kişi Dersim Katliamının aydınlatılmasını ve arşivlerin açılmasını istedi.

Dersim News/Mamekiye – Tunceli, Pertek, Hozat ve Mazgirt belediyeleri ile çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek  düzenledikleri Dersim 38 Mitingine 3 bin kişi katıldı.

Moğoltay Mahallesi’ndeki Tunceli Devlet Hastanesi önünde toplanan grup, “Gerçek Özür İçin Arşivleri Açın. Adımızı Geri Verin. Mezar Yerlerimizi Açıklayın. Hakikatleri Araştırma Komisyonu Kurun. Dersim Halkı” yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti.

Sık sık çeşitli sloganlar atan grup, Okullar Caddesi-Cumhuriyet Caddesi güzergahından Kışla Meydanına kadar yürüdü. Seyit Rıza Heykeli önüne gelen grup burada, Dersim 38 Katliamında yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Dersim Katliamının yaşayan tanıkları olan Bego Polat, Emoş Bakıray, Hüseyin Gül, Veli Es ve Mehmet Keser, yaşadıklarını anlattı.

Tanıkların konuşmalarının ardından,  Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin  deklarasyon metnini okudu. Dersim 38’in bir katliam olduğuna vurgu yapan  Çetin, bunun insanlığa karşı işlenen en büyük suç olduğunu savundu.

6 MADDELİK DEKLERASYON

Çetin, daha sonra 6 maddeden oluşan ve Tunceli halkı adına hazırlanan deklarasyonu okuyup, taleplerinin takipçisi olacaklarını söyledi. Hazırlanan deklarasyonda şu görüşlere yer verildi:

Dersim’de yaşanan vahşetin tüm boyutları hukuki anlamda tespit edilmelidir.
Bu vahşetin sorumluları olan failler açıkça tespit edilmelidir.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, toplu katliam yerlerinin saptanması, sürgün ailelerinin ve evlatlık verilen Dersim’in kayıp kızlarının listesinin açıklanması gibi somut adımların acilen atılmalıdır.

Bu süreci resmi olarak araştıracak ve açığa çıkaracak bağımsız tarihçilerin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de içerisinde bulunacağı Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmalı. Dersim’de yaşanan insanlık suçunun ve tahribatlarının tespiti açısından devletin tüm arşivlerinin eksiksiz ve önkoşulsuz olarak bu komisyonun denetimine ve kamuoyuna açıklanmalıdır.

İnsanlık adına işlenmiş suçun mevcudiyeti kabullenilerek, Meclis’te devlet adına tüm Dersim halkından ve insanlıktan özür dilenmelidir.

Tunceli operasyonuna atfen konulan Tunceli ismi kaldırılarak Dersim adı tartışmasız iade edilmeli, ayrıca kaldırılan eski yerleşim yerleri isimlerinin iadesi önündeki yasaklamalar kaldırılmalı, katliamda rolü olanların isimleri coğrafyamızdan silinmelidir.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

  1. sixo

    12/12/2011 at 02:13

    Biz Dersimlilerin en buyuk sorunlarindan biri,KENDI ANADILIMIZE SAHIP CIKMAMAMIZ:::Cok guzel bir dil yok olmak uzere,anne ve babalar bu konuda cok duyarsiz ve rahat.ozelikle Dersimde bizim insanlar daha cok sorumsuz.DIL BITTIMI INSANDA BITER:ANADILINE SAHIP CIKMAYAN ZATEN BITMISTIR:

  2. SEYITRIZA

    14/12/2011 at 10:06

    Ti rasti wana Hawal milete ma naneno coka roz tij nidiye

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

More in Dersim

To Top