Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

75. Yıldönümünde Dersim Katliamı’nı Anıyoruz

Dersim 38

75. Yıldönümünde Dersim Katliamı’nı Anıyoruz

Dersim Katliamı; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana mayasında bulunan Türk-İslam Sentezi çerçevesinde, Anadolu topraklarında gerçekleşen en büyük ve sistematik katliamdır.
Yıllardır resmi tarih yalanları doğrultusunda “isyan” kisvesi altında halkımıza sunulan Dersim Katliamı’nda, katledilenlerin büyük bir bölümü çocuk, kadın ve yaşlı sivillerden oluşmaktadır ve Dersim’de yaşananların uzaktan yakından isyanla alakası yoktur.

Bu yönüyle erk sahipleri tarafından “dönemin şartları” minvalinde söylemlerle meşrulaştırılmaya çalışılan Dersim Katliamı, hala toplumumuzun hafızasında tüm canlılığı ile durmaktadır…

Türkiye’de toplumsal mutakabatın yolu Dersim ve benzeri kırılmalarla yüzleşmeden geçer

Alevi toplumu için başka bir acı olan Koçgiri Katliamı ile alt yapısı hazırlanan Dersim Katliamı’nda onbinlerce masum sivil katledilmiştir. Dersimliler için 1938 hala etkisi geçmemiş bir travmadır. Katliamla ilgili düşüncelerini söylemekten bile korkar hale getirilmiş bölge insanı bu büyük travmanın en can alıcı kanıtıdır. Dersim başta olmak üzere Anadolu topraklarında yaşanmış benzeri katliamlar ile vakit geçirmeden yüzleşilmelidir.

Bu katliamlara sebep olan her ne olursa olsun yüzleşilmelidir. Dünyanın hiçbir yerinde “vatan, millet, bayrak veya din” kavramlarından türemiş bir ideoloji, insanların katledilmesi için geçerli bir neden olarak sunulamaz.

Dersim’de işlenen bir insanlık suçudur ve bu iş “yavan” bir özür ile geçiştirilemez…

1937-38 yılları arasından Dersim’de yapılanların tamamı “insanlık suçu” kapsamında değerlendiril-melidir ve bu katliamla yüzleşmek sıradan bir özür ile mümkün değildir. Katliama sebebiyet verenler tarih önünde yargılanmadıkça, mazlumların yaraları sarılmadıkça, Seyit Rıza ve yoldaşlarının mezar yerleri açıklanmadıkça ve evlatlık verilen o “kayıp kızlar” bulmadıkça, bu katliamla yüzleşile-meyecektir. Bu nedenle Dersim Katliamı’nın vebali; başta mevcut hükümet olmak üzere 75 yıldır bu ülkede siyaset yapan herkesin boynundadır.

Mazlumun yanında yer almak inancımızın vazgeçilmez unsurudur…

Kamuoyunun siyasilerin gafları sayesinde haberdar oldukları bu katliama, 75 yıldır ağıt yakan bu halkın acılarına ortak olmak “insanım” diyen herkesin görevidir. Başta inancının temel taşı “mazlumun yanında, zalimin karşısında durmak” olan Aleviler olmak üzere, “insanlık” paydasında herkesin taraf olacağı bir katliamdır.

Dersim Katliami’nın aynı zamanda Alevi-Kızılbaş inancına yönelik bir katliam olduğu gerçeğini de kamuoyuna hatırlatmak isteriz.

75. Yıldönümünde Dersim 1937-38
Madurlarını anıyoruz
5 Mayıs 2012 tarihinde saat 13.00’de
Köln Domplatte’da (Dom kilisesi önündeki alan)

Düzenlenecek olan mitinge tüm Alevi Kültür Merkezlerimizi ve üyelerini  alanlara davet ediyoruz…

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. sixo

    28/04/2012 at 01:37

    75 yil,. once katliama ugradig,75 yil sonra kendimizi unuttuk,,dersimdeki hic bir cocuk snnedilini bilmiyor .hic bir anne ve baba cocuguna kutsal anne dilini nogretmeye caliksmiyor, malesef bu kadar cok asimile olduk ,kendi degerlerimizden ,kulturumuzden uzaklastik ve,KENDIMIZI SATTIK:

  2. domane dersim

    30/04/2012 at 11:43

    ankarada nerde gerçekleşek anma ??

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 + one =

More in Dersim 38

To Top