Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’ün Seyit Rıza Teklifine CHP Engeli

Dersim 38

Aygün’ün Seyit Rıza Teklifine CHP Engeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün “Seyit Rıza ve arkadaşlarının itibarlarının iadesini” öngören kanun teklifinin CHP grubu tarafından reddedildiğini açıkladı.


Dersimnews.com/Ankara– Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, idam edilen Dersim Liderleri  için iade-i itibarda bulunulmasına ilişkin verdiği kanun teklifi CHP grubu tarafından ret edildi.

CHP MYK toplantısı öncesi açıklama yapan parti sözcüsü ve ulusalcı Haluk Koç, milletvekilleri Hüseyin Aygün’ün, Seyit Rıza’yla ilgili teklifinin parti grubunda reddedildiğini açıkladı.

CHP 75 YILDIR DERSİM’LE YÜZLEŞEMİYOR

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim konusunda “Seyit Rıza’ya ve arkadaşlarına iadeyi itibarda bulunulmasına” ilişkin kanun teklifine ilişkin açıklama yapan Koç, şunları söyledi:

“Her milletvekili kanun teklifi verebilir, ama CHP’nin grup iç yönetmeliğinde eğer bu teklifi veren milletvekili CHP’li ise bu teklifi CHP grubuna gelir. Grup yönetimi toplanır ve bu kanun teklifinin, TBMM Başkanlığı’na verilip verilmeyeceğine karar verir. Arkadaşımızın böyle bir teklifi olmuştur, grup yönetim kurulu da bu teklifi değerlendirmiş ve reddetmiştir.”

HÜSEYİN AYGÜN’ÜN  VERDİĞİ KANUN TEKLİFİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…

 CHP’NİN ULUSALCI KANADI RAHATSIZ OLDU

Koç’un bu açıklamasından önce Aygün’ün teklifi grup toplantısında da tartışıldı. Edinilen bilgiye göre   Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Aygün’ün teklifin yanlış olduğunu belirtirken bir Azeri şiirinde yeralan “Hedef de biziz. Ok da biziz” mısralarını anımsattı. Acar, “Tozlanmış küllenmiş konuları gündeme getirerek partiye zarar veriyoruz. Bunu üstelik bir partili bir milletvekili yapıyor. Eğer böyle bir yasa gündeme getirilecek ise bu Parti Meclisi’nden geçirilmelidir. Parti kamuoyu tarafından benimsenmeyen yasalar gündeme getirilmemelidir” dedi.

İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ise “Bakın, Gürkut Acar, Aygün’un teklifi için ‘PM’den geçirildikten sonra gündeme getirilsin’ dedi. Biz de o zaman bu teklifi PM’den geçirelim. Partide farklı görüşler olabilir. Buna kızmıyorum. Biz onları da kucaklarız” dedi.

CHP’deki ulusalcı kanadın simge ismi İstanbul Milletvekili Nur Serter’in, “Bizi kucaklamak kimsenin haddine değildir” sözleri gerginliği artırdı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, Aygün’ü “Grup Yönetim Kurulunun onayını almadan yasa teklifi vermesi doğru değil” diyerek eleştirirken, partili bazı milletvekillerini de parti dışı bazı yayınlardan etkilenmekle suçladı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. burak

    19/03/2013 at 17:15

    hüseyin aygünün chp icinde yer almasi basli basina bir hatadir bukadar aydin bir insanin öyle bir parti bayragi altinda olmasida hatadir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =

More in Dersim 38

To Top