Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Meclis Önünde Kefenli Dersim 38 Eylemi

Dersim 38

Meclis Önünde Kefenli Dersim 38 Eylemi

Dersim Mağdurları Platformu, 1937-38 yılları arasında Dersim’de yapılan katliamı meclis önünde protesto etti.

Dersimnews.com –  3 Mayıs cuma günü TBMM Dikmen girişinde toplanan Dersim Mağdurları Platformu üyesi bir grup temsili kefen giyerek “Kayıp kızlarımız nerede”, “75 yıl önce katlettiniz şimdi mutlu musunuz”, “Devlet Dersim’den özür dilesin” yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan İbrahim Ögeyik, TBMM’de 4 Mayıs 1937’te çıkarılan ‘Tunceli Vilayeti idaresi hakkında 2884 sayılı kanun’ neticesinde 1937-38 yılları arasında binlerce masum sivilin katledildiği iddia edilerek 4 Mayıs’ların ‘kara gün’ olarak anıldığını vurgulandı.

Meclis Önünde Kefenli Eylem

Meclis Önünde Kefenli Eylem

Dersim sorununun Kürt sorunu kapsamında içerisinde çözülecek bir sorun olmadığı öne sürülerek “Çünkü göreceksiniz; Kürt sorununun çözülmesiyle birlikte Dersim sorunu da çözülmüş olmayacaktır” denildi.

En doğru yolun entrikasız, içten ve samimi diyalog ile toplumsal yüzleşmenin sağlanması olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Zorla alıkonulan kayıp kızlarımız hakkında devlet elinde bulunan bilgi, doküman ve arşivler açılmalı ve istedikleri takdirde aileleriyle bağları yeniden kurulmalıdır. 1926-1937 ve 1938 yıllarında Elazığ’da idam edilen toplum önderlerinin mezar yerleri ile birlikte tüm katliam yerleri açıklanmalı, kalan mevcut kemikler üzerinde DNA analizleri yapılarak ailelerine teslim edilmelidir.”

Yapılan basın açıklamasın ardından grup olaysız dağıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. Quresiz

    04/05/2013 at 19:36

    Dersim soykirimini Nevretle lanetliyoruz ve soykirimci Kemalist zalimleri lanetliyoruz

  2. erdal

    30/05/2013 at 17:03

    bende atatürkü hiç ama bugünkü yezit soyludan onu ara oldum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + eleven =

More in Dersim 38

To Top