Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hozat’ta Dersim 38 Katliamı’na Ait Toplu Mezar Bulundu

Dersim

Hozat’ta Dersim 38 Katliamı’na Ait Toplu Mezar Bulundu

1938 yılında Hozat’ın Bargini Köyün’de yakılarak katledilen 24 insana ait toplu mezar bulundu. 

Dersimnews.com /ÖZEL HABER Dersim 38 Katliamına ait toplu mezarlar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Hozat’ bağlı Bargini köyünde Dersim 38 Katliamında katledilen 24 kişiye ait toplu mezar bulundu.

24 kişinin yakılarak katledildiği toplu mezarın olduğu noktada taşların altından insan kemikleri çıkıyor. Foto: Dersimnews.com

24 kişinin yakılarak katledildiği toplu mezarın olduğu noktada taşların altından insan kemikleri çıkıyor. Foto: Dersimnews.com

Hozat’a bağlı Bargini Köyü, Dersim Alevi Ocaklarından biri olan Ağuçan (Ağuiçien) Ocağı‘nın merkezi. Ağuçan pirinin türbesi 800 yıldan fazladır bu köyde. Bargini’nin yeni adı ise Karabakır. Bargini Köyü, Hozat merkeze 18 km. uzakta. Bargini köyünün diğer bir özelliği ise Dersim 38 Soykırımı’nda katliamların yapıldığı 100 noktadan biri olması.

Dersim 1938 Katliamı’nda Bargini’de yaşayan Ağuçan Ocağı’nın mensupları da katliama maruz kalırlar.

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar - Bargini - 1938

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar – Bargini – 1938

Tarih 14 Ağustos 1938‘i gösterdiğinde Hozat’ın Bargini Köyünü askerler basar. Bu köyde yaşayan Ağuçan Ocağı mensubu 24 kişinin ellerini kollarını bağlayıp köye 3 km. uzaktaki Saqa Sure denilen mevkiiye getirirler.

Askerler, en küçüğü 2 aylık en büyüğü 80 yaşında olan aralarında kadın ve çocuklarında olduğu 24 kişiyi Saqa Sure mevkiinde bulunan bir ahırın içine soktuktan sonra ahırı ateşe verirler. 24 insan diri diri yakılarak katledilir. Gökyüzüne duman ve yanık et kokusu yükselir.

24 kişinin yakılarak katledildiği bu alana bir daha kimse gitmez. Eskiden köylülerin yayla olarak kullandığı Saqa Sure 38’den beri harabe olarak kalır.

Hüseyin Baran 39 yaşında. Bargin’i köyünde yaşıyor. Saqa Sure’de katledilen 24 kişinin arasında dedesi, nenesi, amcaları ve amcalarının çocukları var. 24 insanın nasıl yakılarak katledildiğini babası ona anlatmış.

Hüseyin Baran, geçtiğimiz hafta Saqa Sure’de bulunan katliam yerinin etrafına duvarla örmek istemiş. Duvar için harabeden çıkardığı taşların altından katledilen 24 insanın kemikleriyle karşılaştığını anlatıyor.

“Ben yeri deştikçe kemikler fışkırdı. Sadece insan kemikleri değil yanan ahırın külleri hala duruyor.” diyor.

Bize toplu katliamın yapıldığı noktaya götürüyor. Manzara karşısında kanımız donuyor;  yakılarak katledilen insanların kemikleri gördüğümüzde. Hüseyin Baran, kemikleri bulduğu yeri elleriyle eşiyor taşları kaldırıyor. Kemikleri bize gösteriyor. Kemikleri güzelce beyaz bir beze sarmış zarar görmesinler diye. Kemiklerin fotoğraflarını çekiyoruz. Hüseyin Baran, gözyaşları içinde o kemikleri tekrar beze sarıp çıkardığı yere gömüyor üstünü toprakla kapatıyor.

Toplu mezardan kemikleri çıkan insanlar Hüseyin Baran'ın akrabaları.

Toplu mezardan kemikleri çıkan insanlar Hüseyin Baran’ın akrabaları.

 

ANIT MEZAR YAPMAK İSTİYORUZ

Toplu katliamın yapıldığı yer oldukça büyük bir alan. Hüseyin Baran sadece 1 metrelik bir alanı kazımış diğer alan taşlar ve toprakla örtülü.

Hüseyin Baran, konuyla ilgili çalışma yaptığını aktarıyor bize. “Burada anıt mezar yapmak istiyoruz” diyor.

Konuyla ilgili Tunceli Barosu avukatlarından Cihan Söylemez‘den sürece ilişkin hukuki destek aldıklarını aktaran Baran, “diri diri yakılarak katledilen atalarımızın anılarını yaşatmak istiyoruz” diye ekliyor.

14 Ağustos 1938 tarihinde 24 insanın askerler tarafından yakılarak öldürüldüğü Saqa Sure mevkiinde çıkan insan kemikleri...

14 Ağustos 1938 tarihinde 24 insanın askerler tarafından yakılarak öldürüldüğü Saqa Sure mevkiinde çıkan insan kemikleri…

 

YAKILARAK KATLEDİLEN 24 KİŞİNİN İSİMLERİ

Saqa Sure mevkiinde yakılarak katledilen 24 kişi iki aile mensubu. 12 kişi Baran ailesinden, 12 kişi Canan ailesinden.

Yakılarak katledilen 24 Ağuçan mensubunun en küçüğü 2 yaşında, en büyüğü ise 80 yaşında. Aralarında kadınlar ve çocuklarda var. Askerlerin yakarak katlettiği 24 kişinin isimleri şöyle:

CANAN AİLESİ 

1- Xece (Hasanın annesi, Turabi’nın halası)
2- Hasan – 1894
3- Gülsüm -1984 (Hasan’ın eşi)
4- Dertli – 1913 (Hasanin büyük oğlu)
5- Hidir – 1928 (Hasan’ın oğlu)
6- Ahmet -1930 (Hasan’ın oğlu)
7- Ismihan-1937 (Hasan’ın kızı)
8- Gare -1923 (Hasan’ın kızı)
9- Besime 1931 (Hasan’ın kızı)
10- Sultan 1934 (Hasan’ın kızı)
11- Zeynep …(Dertlinin hanimi,nüfus kaydı yok, Xeliki Muco’nun halası)
12- Feremuz..(Dertlinin oğlu, 2 yaşında, Nüfusta kaydı yok)

BARAN AİLESİ 

1- Turabi – (Nüfusta kaydı yok)
2- Sari -1885 (Turabi’nin  eşi, Hasan Canan’ın kız kardeşi)
3- Aziz  – 1899 (Turabi’nin oğlu)
4- Mahmut – 1915(Turabi’nin oğlu)
5- Ali – 1905 (Turabi’nin oğlu)
6- Ibrahim – 1925 (Turabi’nin oğlu)
7- Fatma – 1897 (Aziz’in eşi )
8- Halil – 1925 (Aziz’in oğlu)
9- Ali – 1930 (Aziz’in oğlu)
10- Yusuf – 1931 (Aziz’in oğlu)
11- Periza – 1924 (Aziz’in kızı)
12- Gülperi 1933 (Aziz’in kızı)

 

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar - Bargini - 1938

Dersim 38 Katliamına ait toplu mezar – Bargini – 1938

VERASET İLAMI KATLİAMI DOĞRULUYOR

Hozat Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 1938 yılında verdiği veraset ilamı kararı Saqa Sure’de 24 kişinin askerler tarafından öldürüldüğünü doğruluyor.

Katliamda öldürülen Turabi Baran’ın sağ kalan kızı Rane Baran’ın  1938 yılında Hozat Asliye Hukuk Mahkemesi’de açtığı veraset davasında verilen kararda babasının “askeri harekat” sırasında öldürüldüğü belirtiyor.

Esas No:938/101  
Karar No:938/81  
Hakim:Mustafa Fevzi Sen559 Katip:Kamil Celik
Davaci:Hozatin Bargini Köy.den Turabi kizi Rane
Davali:Yok  
Dava:Veraset

“Köy ilmuhaberi Hozat’ın Bargini köyünde Babası Mahmut oğlu Turabi 14 Ağustos 938’de öldüğü cihetle veraseti kendisine ve hayatta kalan kardeşlerine ait olduğu görülmüş ve davacı huzuru muhakemedeki iddasinda istit´a ve ilmuhaber mealini istizah ederek Babasi Bargini köyünden Mahmut oglu Turabi 14 Ağustos 938 tarihinde harekati Askeriye dolaysile efradi ailesinden karısı Sari ve oğlu Aziz, İbrahim Ali,Yusuf. Aziz oğlu Halil ile birlikte öldürüldüklerini ve geride oğlu Hasan, Ahmet, İsmail kızları Rani ve Elif’i terkettiği ve bunlarda Garbe sevk edildiğini ve burada yanlız kendisi kaldığını beyan etmiştir…. ”

 

bargini-toplu-mezar6

Hüseyin Baran, atalarına ait kemikleri beyaz bir beze sararak tekrar toprağa gömüyor.

“SİYASETE MALZEME EDİLMESİN”

Akrabalarının katledilmesini gözyaşları içinde anlatan Hüseyin Baran’ın bizden bir ricası var. Bu katliamın siyaset malzeme yapılmasını istemiyor. “Siyasi parti temsilcilerinin gelip katliam yerinde siyasi şov yapmasını istemiyoruz. Bizim yaşadığımız bu büyük trajediyi kimsenin istismar etmesini istemiyoruz, acımıza saygı gösterilmesini istiyoruz” diyor.

Avukat Cihan Söylemez, toplu mezarın yerini bulan Hüseyin Baran'la Saka Sure mevkiinde...

Avukat Cihan Söylemez, toplu mezarın yerini bulan Hüseyin Baran’la Saka Sure mevkiinde…

 

“OLAYI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

Konu ile ilgili bilgi aldığımız  Av. Cihan SÖYLEMEZ  ” Maktul  yakınları ile şu anda irtibat halindeyiz , tarafımızdan hukuki yardım istenmesi sonucunda 04.06.2014 tarihinde Hozat ilçesi Bargini Köyü Saqa Sure mevkkiine gittik , canlı canlı yakılarak katledilen insanlarımızın kemikleri ile karşılaştık. Toprak her eşildiğinde insan kemikleri ve kömür parçalarıni gördük. Konu ile ilgili olarak Hozat Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat edecek  , yakılmış ve metruk bir halde olan bina temelindeki  kemiklerinin adli tıp uzmanları tarafından çıkarılmasını ve resmi bir rapor hazırlanmasını talep edeceğiz. Zini Gediğinde yaşanan hukuksal skandalın Bargini olayında da yaşanmaması gerektiğini düşünüyor , soruşturma makamlarını re’sen harekete geçmeye davet ediyoruz. ”
_____________________________________________________________

NOT: Bu haber www.dersimnews.com kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. ca

  06/06/2014 at 16:24

  re

 2. Pingback: Hozat’ta Dersim 38‘ ait Toplu Mezar Bulundu | Çıla, Çıla Gazetesi, Dersim Haber Sitesi, Dersim

 3. ali kaya

  08/06/2014 at 15:47

  Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu,Dedef,Dersim Sivil Toplum Dernekleri ve Belediyelerin desteği alınarak 1937-1938 ve 1939 da Dersim Katliam yerlerinin tespit etme ve anıtlaştırmak projesi hayata geçirilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =

More in Dersim

To Top