Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim 38 Katliamına Ait Toplu Mezar Açıldı

Dersim

Dersim 38 Katliamına Ait Toplu Mezar Açıldı

1938 yılında Hozat’ın Bargini Köyün’de yakılarak katledilen 24 insana ait toplu mezar bugün açıldı.

Dersimnews.com – CANLI BLOG

Dersim Katliamı’nda yakılarak öldürülen 24 kişinin gömüldüğü toplu mezar bugün açılıyor.

Dersim’de 1938 yılındaki askeri harekat sırasında, Hozat’a bağlı Bargini  (Karabakır) Köyü’nde Canan ve Baran soyadını taşıyan 2 aileye mensup 24 kişinin kurşuna dizililerek öldürüldü ardından cesetleri yakılarak toplu olarak gömüldü.

hozat-bargini-toplu-mezar

Baran ailesinin avukatı Cihan Söylemez’in yargıya taşıdığı toplu mezar davası mahkeme kararı ile bugün açıldı.  

Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda Hozat ilçesi  Bargini (Karabakır) köyünde bulunan toplu mezar, Cumhuriyet Başsavcılığı ve bilirkişi nezaretinde bugün açıldı

Toplu mezar açılışına İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan bir adli antropolog ve bir adli tıp uzmanından oluşan iki kişilik bilirkişinin yanı sıra gözlemci olarak da Kocaeli ÜniversitesiAdli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer ile adli tıp uzmanı doktor Semih Yıldırım da gözlemci olarak katıldı

Toplu mezarın açılması bilirkişi heyeti eşliğinde gerçekleştirildi. Davanın avukatı Cihan Söylemez ve katledilen 24 kişinin akrabaları da toplu mezarın açılışına eşlik ettiler.

 

Gelişmeleri aktaracağız….
____________________________________________

Dersimnews.com’un özel haberiyle ortaya çıktı.

Bargini Katliamı’na ait toplu mezardan, 6 Haziran 2014’te Dersimnews.com’un yaptığı özel haberle kamuoyu haberdar oldu.  Dersimnews.com’da yer alan haberden sonra toplu mezar basında geniş yer buldu.

DAVA SÜRECİNDE NE OLDU?

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Saka Sure köyü, 1938 yılında 10’u çocuk, 21 kurban vermişti. İddiaya göre Baran ve Canan ailesinden de 24 kişi bir samanlıkta diri diri yakılarak öldürüldü. Her iki ailenin evlatları bu yıl katliamın meydana geldiği noktada anıt yapmaya çalışırken, topraktan kimi kemiklerin çıktığı fark edildi.

Hüseyin Baran, kemiklerin fotoğraflarını çekerek, toplu mezarın açılması için Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılık, zamanaşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Baran ailesinin avukatı Cihan Söylemez’in itirazı üzerine kararı değerlendiren Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi, “kemiklerin insan kemiği olup olmadığı, insan kemiği olması halinde ölüm tarihi ve sebeplerine ilişkin araştırma yapılmaksızın karar verildiğini” belirterek, kararı kaldırdı ve soruşturmaya devam edilmesini istedi. Mahkeme, “cenazelerin bulunması amacına yönelik kapsamlı bir kazı ve araştırmanın yapılmasını, bulunması muhtemel kemikler üzerinde laboratuvar analizi yapılarak, insan kemiği olup olmadığının tespitini, insan kemiği olması halinde muhtemel ölüm yılı ve nedenlerinin ve akraba DNA eşleştirmelerinin yapılarak yakınlarına teslimini” istedi.

DERSİM KATLİAMI İLE İLGİLİ AÇILAN İLK  TOPLU MEZAR

Bargini’de toplu mezar, Dersim Katliamı ile ilgili ilk açılan toplu mezar olması nedeniyle tarihi bir öneme sahip. Bugüne kadar Dersim Katliamı’na ilişkin toplu mezar açılmamıştı. Açılacan mezar, Dersim katliamı sırasında açılacan ilk toplu mezar olma özelliğine sahip.

Toplu mezar davası süreciyle ilgili aşağıdaki haberleri okumanızda fayda var:

https://dersimnews.com/dersim38/hozatta-dersim-38e-ait-toplu-mezar-bulundu.html

https://dersimnews.com/dersim38/dersim-1938-icin-mahkemeden-tarihi-karar.html

https://dersimnews.com/dersim38/dersim-38-katliami-barginideki-toplu-mezarlar-acilacak.html

https://dersimnews.com/manset/fotograflarla-bargini-katliamina-ait-toplu-mezardan-cikan-kemikler.html

https://dersimnews.com/manset/aihmin-kibris-karari-dersim-1938e-dayanak-oldu.html

https://dersimnews.com/dersim38/mahkeme-dersim-38-katliamina-ait-mezarli-acmak-devletin-gorevidir.html

 14 Nisan 2015

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 1 =

More in Dersim

To Top