Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Seyit Rıza’nın Mezar Yeri için MİT’e Başvurulacak

Dersim

Seyit Rıza’nın Mezar Yeri için MİT’e Başvurulacak

15 Kasım 1937 yılında Elazığ Buğday Meydanı’nda  idam edilen Seyit Rıza’nın mezar yerinin bilgisi için MİT’e başvurulacak.

seyit-riza-1
Dersimnews.com –  Seyit Rıza’nın mezar yeri için MİT’in bilgisine başvurulacak.

Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’ın avukatı Cihan Söylemez, Seyit Rıza’nın mezar yerinin bilindiği iddialarına ilişkin, “Milli İstihbarat Teşkilatının önceki kuruluşundan bu konuyla ilgili herhangi rapor, bilgi ve dokümantasyon varsa istenmesini talep edeceğiz. Bunlar gelirse şayet belki de 78 yıl sonra bir olay daha aydınlanmış olacak” dedi.

Avukat Söylemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildiği ve ardından da cenazelerinin yakılarak Elazığ Merkez Tren İstasyonu ile Yolçatı Tren İstasyonu arasında çukur kazılarak defnedildiği iddialarını değerlendirdi.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması için torunu Rüstem Polat tarafından 2007 yılında hukuki girişimde bulunulduğunu hatırlatan Söylemez, o dönem Elazığ Valiliği, belediyesi ve başsavcılığından belge istendiğini ancak taleplerinin karşılanmaması üzerine Elazığ İdare Mahkemesi’nde dava açıldığını anlattı.

Söylemez, 2007’de Elazığ İdare Mahkemesinin davayı reddettiğini, Danıştay’ın da mahkemenin kararını onayladığını aktardı.

Bugün yayınlanan haberde yer alan Milli Emniyet Hizmetlerine (MAH) sunulduğu belirtilen istihbarat raporuna göre, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin bilindiğini dile getiren Söylemez, şöyle konuştu:

“Haberin içeriğinden anlaşıldığı kadarıyla Seyit Rıza ve birlikte idam edilen diğer Dersim ileri gelenlerinin mezar yerlerinin bilindiği, harita ve krokisinin olduğu ortada. Aileler, seçim sürecine gidilirken bu gibi konuların siyasi polemik malzemesi haline gelmemesini talep ediyor. Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat da bu konuya insancıl bir şekilde yaklaşılmasını istiyor. Elazığ Başsavcılığından ilgili gazeteden bu konuyla ilgili bilgi ve belge istenmesini talep edeceğiz, Milli İstihbarat Teşkilatının önceki kuruluşundan bu konuyla ilgili herhangi rapor, bilgi ve dokümantasyon varsa istenmesini talep edeceğiz. Bunlar gelirse şayet belki de 78 yıl sonra bir olay daha aydınlanmış olacak.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =

More in Dersim

To Top