Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkan kemikler 4 Mayıs’ta toprağa verilecek

Dersim

Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkan kemikler 4 Mayıs’ta toprağa verilecek

Dersim’de 1938 katliamında yakılarak öldürülen Canan ve Baran ailelerinden 24 kişiye ait kemikler DNA testlerinin ardından ailelerine teslim edildi. Yakılarak katledilen 24 kişiye ait kemikler Dersim Soykırımı’nı Anma günü olan 4 Mayıs tarihinde toprağa verilecek.

Dersimnews.com Dersimnews.com’un özel haberiyle ortaya çıkan Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkarılan 24 kişiye ait kemikler DNA testinden sonra ailelere teslim edildi.

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Bargi köyünden  yakılarak öldürülen 24 kişinin kemiklerine 78 yıl sonra Hozat’ta ulaşıldı.

Toplu mezardan kemikleri çıkan insanlar Hüseyin Baran'ın akrabaları.

Toplu mezardan kemikleri çıkan insanlar Hüseyin Baran’ın akrabaları.

2 yıl önce Dersim’in Hozat ilçesinde toplu mezarın bulunması üzerine savcılık inceleme başlatmıştı. Yakınları katledilen Hüseyin Baran’ın başvurusu üzerine 14-15 Nisan 2015 tarihlerinde Hozat’a bağlı  Bargini (Karabakır) köyünde yapılan kazıda insana ait çok sayıda kemiğe rastlandı.

Katledilen Canan ve Baran ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, kazı çalışmalarını anlattı. Söylemez, Bulunan kemikler DNA testinden sonra ailelere teslim edildi. Canan ve Baran aileleri, 78 yıl önce katledilen yakınlarının kemiklerini bez torbalarla evlerine getirdiler.” diye konuştu.

“KAZIDA İNSAN KEMİKLERİNE RASTLADILAR”

1938’de öldürülen Turabi Baran’ın ailesinin avukatı Cihan Söylemez, ailenin toplu mezar alanının tam olarak nerede olduğunu bilmeden Hozat ilçesine bağlı Karabakır köyü Sekesure mevkisinde yapılan kazı çalışmasında insan kemiklerine rastlaması üzerineHozat Cumhuriyet Başsavcılığına başvurduklarını anımsattı.

“KEMİKLERİN BİR KISMI ÇOCUKLARA AİT”

Bunun üzerine 14-15 Nisan 2015 tarihlerinde kazı çalışması yapıldığını hatırlatan Söylemez, “Bu 1938 olaylarına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti tarafından yargısal boyutuyla yapılan ilk resmi kazıydı. Bu resmi kazı sırasında, oradan çok sayıda insana ait kafatası ortaya çıktı. İnsan kemikleri ortaya çıktı. Bu insan kemiklerinin bir kısmının çocuklara ait olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda çeşitli takılar, muhtarlık mührü olmak üzere araç gereçler çıktı. Buradan şunu ifade etmek gerekiyor, adli tıp sonuçlandı bugün insan kemikleri aileye iade edildi” dedi.

KEMİKLER 4 MAYIS’TA TOPRAĞA VERİLECEK

Teslim edilen kemiklerin 4 Mayıs’ta toprağa verileceğini ifade eden Söylemez, “Hukuki süreç şu anda bitmedi. Yeni bir hukuki süreç başlayacak. Anayasa Mahkemesi ve AİHM’e başvurularımız olacak. Hukuki mücadele bugüne kadar olumlu ve pozitif gelişti. Bundan sonrada gelişeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Toplu mezardan çıkarılan 24 kişiye ait kemikler Dersim Soykırımı’nı Anma Günü olan 4 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen bir törenle toprağa verilecek.

bargini-toplu-mezar-kemikler-dna

ALTI TORBA KEMİK TESLİM EDİLDİ

Turabi Baran’ın torunu Hüseyin Baran ise, “Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı götürdükleri altı torba kemik bulgularını bize teslim ettiler. Altı torbayı bugün köyde uygun bir yerde koruma altına alıp 4 Mayıs günü defnedeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

More in Dersim

To Top