Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’in 80 Yıllık Yarasına Saygılı Olun!

Dersim 38

Dersim’in 80 Yıllık Yarasına Saygılı Olun!

Dersim’de yaşananlar bir parti politikası değil, devlet politikasıdır. Dersim’i devlet uçakları bombaladı, onun kolluk kuvetleri katliam yaptı. O devleti bugün siz temsil ediyorsunuz.
dersim38-anne-cocuklar

Dün Dersim’de konuşan başbakan Binali Yıldırım “Dersim olaylarının bu topraklarda yaşayan insanlara ne kadar büyük acılar yaşattığını biz bilemeyiz ama bizim dedelerimiz yaşadı, bizim büyüklerimiz yaşadı” dedi.

Sayın Yıldırım sizden önceki başbakan Erdoğan’da çeşitli konuşmalarında “Dersim Katliamı” dedi, “50 bin masum insan Dersim’de öldürüldü” dedi. “Dersim’de çerçevesi çizilmiş, bahaneleri hazırlanmış, tanklarla, uçaklarla, zehirli gazlarla hareket eden her şeye ölüm emrinin verildiği bir trajedi yaşandı” dedi ve “devlet geleneğinde böyle bir şey varsa, özür dilerim ve diliyorum” dedi.

Bu açıklamaların samimi olmasını, kanlı ve karanlık tarihinizle yüzleşmek için bir baslangıç görmek isterdik. Dersim 1937-38 Tertelesinin süngü yaraları ile yaşayan, annesiz ve babasız büyüyen yetim kuşağın içindeki 80 yıllık acıya merhem olacak samimi adımlar atmanızı bekledik.
Bu türden açıklamalar yeni değil. Dönemin başbakanı sayın Erdoğan’a yaptığımız çağrıları yineliyoruz: Sayın Binali Yıldırım her seçim döneminde Dersim 1937-38 konuşuyor, seçimden sonra unutuyor ve hiç bir adım atmyorsunuz. Amacınız siyasi rakibinize karşı Dersim’in acısını siyasal bir argüman olarak kullanmaksa, yapmayın. Dersim’de hala kopuk parmakları ile, süngü ve kurşun yaraları ile gezen, kayıp kızkardeşlerini arayan insanlarımızın acılarına saygılı olun. Madem merhem olmayacaksınız o yarayı daha fazla kanatmayın, kendilerine bir kefen ve mezar bile nasip olmayan atalarımıza saygılı olun.
Sayın Yıldırım devlette süreklilik prensibi vardır, Dersim bombalanırken Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, Başbakan ise 1937’de İnönü 1938’de ise Celal Bayar’dı, bugün devletin Cumhurbaşkanı sıfatı ile sayın Erdoğan ve Başbakan sıfatı ile siz temsil ediyorsunuz. Devletin yaptığı haksızlıkların giderilmesi görevi bugün sizin sorumluluğunuzdadır.

TBMM’de resmen özür dilemediniz.
Dün Genelkurmay’ın kilitli kasasında bulunan Dersim ’38 belgeleri bugün TBMM mühürlü torbalarında durmaktadırlar. Belgelerin bir nüshasının Dersim 1937-38 mağdurlarına verilmesi talebimiz karşılık bulmadı.

80 yıl önce idam edilen Seyit Rıza, Uşenê Seydi, Fındıq Ağa ve arkadaşlarının mezar yerleri hala belli değil.

Kayıp kardeşlerini arayan insanlara yardımcı olabilecek sürgün defterleri ve kayıp kızların kayıtlarını açıklamadınız.

Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesi olarak Arşiv ve Dökümantasyon Merkezi kurmak için yer talebimizi karşılıksız bıraktınız.

Dersim 1937-38 Tertele’sinde hayatını kaybeden masumlarımız için anma günü olan 4 Mayıs’ı resmen tanımadınız.

Sayın Yıldırım,
Dersim yarası 80 yıldır kanamaktadır lüften onu daha fazla kanatmayın, siyaseten istismar ederek mağdurların anısına saygısızlık yapmayın. Samimi iseniz bu vahşeti günyüzüne çıkaracak, yaraları saracak somut adımlar atın. Başbakan olarak sorumlu davranın. CHP o dönemki iktidar partisi olarak elbette sorumluluk sahibidir, elbetde özür dilemelidir ama Dersim’de yapılanlar vahşet bir partinin üzerine yıkılarak basitleştirilemez. Dersim’de yaşananlar bir parti politikası değil, devlet politikasıdır. Dersim’i devlet uçakları bombaladı, onun kolluk kuvetleri katliam yaptı. O devleti bugün siz temsil ediyorsunuz. Devletin başında bulunan kimseler bu sorumluluktan kaçamazlar. Sizden hâlâ sorumlu ve saygılı davranmanızı bekliyoruz.

24.3.2017.

Yaşar Kaya
Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesi Yöneticisi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 14 =

More in Dersim 38

To Top