Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İşkence yaptığını itiraf eden Eymür'ün babası mazhar Eymür, Dersim 1938 Katliamı'nda yüzbaşı olarak görev almış!

Dersim 38

İşkence yaptığını itiraf eden Eymür'ün babası mazhar Eymür, Dersim 1938 Katliamı'nda yüzbaşı olarak görev almış!

Asker bir aileden gelen Mehmet Eymür’ün babası subaydı. Baba Mazhar Eymür, yüzbaşı rütbesiyle 1938’de Dersim Katliamı’na katıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Türkiye’nin en karanlık dönemlerinde MİT’te görev yapan Mehmet Eymür, bu süreçte işkenceleri ve örtülü operasyonları yönetti, “elamanları” Susurluk çetesiyle suça bulaştı. Ancak bugüne kadar Eymür’e dokunulamadı.

Babası yüzbaşı olarak Dersim Katliamı’nda görev aldı

Asker bir aileden gelen Mehmet Eymür’ün babası subaydı. Baba Mazhar Eymür, yüzbaşı rütbesiyle 1938’de Dersim Katliamı’na katıldı. Bu “görev”den sonra 1940’ta MİT’e geçti. Aynı zamanda elektrik-elektronik uzmanı olan Mazhar Eymür, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Dış Büro tarafından 1958’de Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin Leipzig kentinde kurulan “Bizim Radyo”nun komünist yayınlar yaptığı gerekçesiyle yayınlarını önlemek için “kuvvetli bozucu istasyonları” oluşturdu. Baba Eymür, bu “başarısı” nedeniyle MİT tarafından ödüllendirildi.

Ziverbey’in işkencecisi

Mehmet Eymür de babasının izinden gitti, 1965 yılında “takip memuru” olarak MİT’te işe başladı. Öldürülen MİT yöneticisi Hiram Abas’ın ekibinde yer aldı.

12 Mart cuntası tarafından İstanbul Anadolu yakasında kullanılan Ziverbey Köşkü’nde çok sayıda kişiyi “işkenceli” sorgulardan geçirdi. O dönem işkence gören bir isim de gazeteci-yazar İlhan Selçuk’tu. Eymür, Selçuk’un alındığı dönemde Ziverbey’de olmadığını iddia etti. Selçuk, işkence altında ifade verdiğini ispatlamak için ifadesindeki cümlelerin sondan ikinci sözcüklerinin baş harflerinden “Akrostiş” oluşturdu. Harfler birleştirildiğinde “İşkence altındayım” ifadesi çıkıyordu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − nine =

More in Dersim 38

To Top