Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“12 Eyül ile Yüzleşilsin”

Gündem

“12 Eyül ile Yüzleşilsin”

 

CHP Dersim  Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM’de,   ‎”Bir İşkencede Ölüm Dosyası, Mehmet Ceren Cinayeti ‘‘ konulu basın toplantısı düzenledi

“380 Başvuru Var, Dava Yok”

12 Eylül ile yüzleşilmesi için Meclis’te “Yüzleşme Komisyonu” kurulmasını isteyen CHP Dersim  Milletvekili Hüseyin Aygün, “380 dosya açık şu an Ankara CMK 250. madde ile yetkili Savcı Hüseyin Bey’in elinde. Soruşturma sürüyor, henüz kovuşturmaya dönüşen hiçbir dosya yok. 380 başvurudan aradan geçen bir yıla rağmen hiçbirine dava açılmadı, hiçbir işkenceciden ifade alınmadı” dedi.

“12 Eylül’de işkencede öldürülmüş 171 kişi içinde yer alan 4 devrimcinin yakınları aramızdalar” diyen Aygün, “31 yıldır 12 Eylül’le yüzleşilmedi” dedi.
Dün Ankara Özel Yetkili Savcısı ile görüştüğünü ifade eden Aygün, “380 başvurudan aradan geçen bir yıla rağmen hiçbirine dava açılmadı, hiçbir işkenceciden ifade alınmadı” dedi. Aygün, şöyle dedi:

“Türkiye’nin her yerinden darbe ile ilgili çeşitli konularda olmak üzere 380 civarında dosyanın kendilerine ulaştığını belirttiler. Bu dosyaların ezici bir çoğunluğunun işkence ve işkencede ölüm ile ilgili olduğunu söylediler. Sayın Savcı, bu dosyaların hiçbirine henüz dava açılmadığını belirtti. Şu anda hiçbir savcı 12 Eylül ile hesaplaşma niyetinde değildir. 380 başvurudan aradan geçen bir yıla rağmen hiçbirine dava açılmadı, hiçbir işkenceciden ifade alınmadı.”

Bir gazetecisinin sorusu üzerine Aygün, “380 dosya açık şu an Ankara CMK 250. madde ile yetkili Savcı Hüseyin Bey’in elinde. Soruşturma sürüyor, henüz kovuşturmaya dönüşen hiçbir dosya yok. Mehmet Ceren dosyası takipsizlikle sonuçlanmış, 380 dosyanın hiçbirine dava açılmadığı için aradan geçen 1 yılda bütün mağdurlar endişeli. 12 Eylül ile gerçekten hesaplaşılmayacağı konusunda endişeli” dedi.

“12 Eyül ile Yüzleşilsin”

Savcıların zamanaşımını nedeniyle takipsizlik kararı verebileceğini belirten Aygün, “Meclis’in 12 Eylül ile ilgili soruşturmalara müdahale etmesi lazım. Bu müdahale mevzuatı değiştirerek olur. 12 Eylül ile ilgili Yüzleşme Komisyonu kurulsun” dedi.

Aygün, 12 Eylül Utanç Müzesi’nin milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesini de istedi.

Cumhuriyet savcılarından eski dosyalara bakarak “işkence yoktur” şeklindeki raporlara bakarak inceleme yapmamalarını ve tanıkları dinlemelerini isteyen Aygün, AKP’ye de, “12 Eylül dosyasını açalım, parlamentoda 12 Eylül ile ilgili araştırma komisyonu hakikatlerle ile ilgili komisyon kuralım” çağrısı yaptı.

Basın toplantısına katılan Mehmet Ceren’in abisi Yemliha Ceren, kardeşinin işkenceden öldürüldüğünü iddia etti. Göz yaşlarına boğulan Yemliha Ceren, sözlerine devam edemeyince basın toplantı salonundan çıktı.

12 Eylül mağduru olduğunu ifade eden İbrahim Erdoğan, işkence gördüğünü ileri sürerek, “Filistin askısında omzum çıktı, kulağım patladı, çenemi kırdılar” dedi.

Hamit Kapan da, “200 gün bir fiil işkencede kaldım. Kahramanmaraş olayını bizim üzerimize yıkmak istiyorlardı. Gözaltında bulunduğum sürece iki arkadaşım Fehmi Özarslan ve Mehmet Ceren olmak üzere işkence sonucu öldürülmüş cesetlerini bana gösterdiler” dedi.

Ali Ekber Yürek’in abisi Mehmet Yürek’te, “Kardeşim işkencede katledildi. Bizim dosyadaki tanıkların ifadesi alınmadı” dedi.

Dersim News/ Ankara
*Meclis haberden derlenmiştir.

 


Bir İşkencede Ölüm Dosyası, Mehmet Ceren… DersimNews

 


‎Bir İşkencede Ölüm Dosyası, Mehmet Ceren… DersimNews

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − four =

More in Gündem

To Top