Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Peri Vadisi’nde Barajlara Geçit Yok

Dersim

Peri Vadisi’nde Barajlara Geçit Yok


Peri Vadisi’nde baraj istemeyen Dersim köylüleri, şantiyeyi ateşe verdi.
Köylüler Şantiyeyi Bastı

Dersim News/ Dersim – Dersim’in  Nazımiye ilçesine bağlı Aşağı Doluca köyünde, Limak Şirketi tarafından yapılmak istenen Pembelik Barajı’nı istemeyen köylülerin HES protestosunda olaylar çıktı.

Peri Suyu Koruma Platformu tarafından İstanbul ve Peri Vadisi’nde eş zamanlı düzenlenen  baraj karşıtı eyleme Dersim’de yüzlerce kişi katıldı.

Aralarında sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, köy sakinleri ile birlikte sloganlar eşliğinde Pembeli Barajı’na doğru yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 3 kilometre yürüdükten sonra Pembeli Baraj şantiyesine ulaşan kitle adına barajın yapılmasını istemeyen köy sakini yaşlı kadın ve erkekler birer konuşma yaptı. Barajları istemediklerini ve karşı çıktıklarını söyleyen köy sakinleri, ayrıca baraj inşaatında çalışan işçilerin derhal şantiyeyi terk etmeleri talebinde bulundu.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan 70 yaşındaki Beser Yılmaz, baraja karşı durmanın onur ve namus meselesi olduğunu belirterek, “Biz ne oluruz, sonumuz ne olur nerde yaşarız nasıl yaşarız hiç belli değil, burası bizim vatanımız bizim topraklarımız. Bu toprakları bizim elimizden almayın, burası bizim yerimizdir, burası bizim namusumuz ve şerefimizdir burayı bizden alamazsınız” dedi.

Daha sonra konuşan Selvi Çelik adlı kadın ise, baraj istemediklerini, istemedikleri halde topraklarının istimlak edildiğini belirterek, “Biz o paraları almayacağız, topraklarımızda yaşamaya devam edeceğiz. Bizi bir zamanlar köylerimizden güvenlik gerekçesi ile kovdular. Biz yıllar sonra tekrar köylerimize geri geldik. Köylerimizde yaşamaya başlarken bu kez bizi buradan çıkarmak için baraj yapmaya başladılar. Biz baraj istemiyoruz köyümüzde yaşamak istiyoruz” dedi.

75 yaşındaki Mustafa Düzgün de “Bir zamanlar Ruslar ta buralara kadar gelerek bu toprakları işgal etmeye kalkıştılar. Ama dedelerimiz direndi burayı Ruslara vermediler. İşgal edemedi Ruslar burayı. Şimdi kimse Kusura bakmasın dedelerimizden bize kalan bu toprakları kimseye vermeyeceğiz ve baraj istemiyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasından sonra tekrar yürüyüşe geçen kalabalık şantiye binasından uzaklaştığı sırada, grup içinde yer alan gençler, çevreden topladıkları taşları bir anda şantiye binasını koruyan özel güvenlik elemanlarının kaldığı kulübelere atmaya başladı. Taş yağmuru altında kalan özel güvenlik elemanları, ellerindeki uzun namlulu silahlar ile bir süre havaya ateş açtı. Ancak göstericiler bu duruma aldırış etmeyerek şantiye kapısına kadar girerek tel örgüleri aşıp içeri girmeye çalıştı.

Burada yaşanan olayın ardından dönüş yolu üzerinde bulunan şirkete ait bazı makineler göstericiler tarafından taşlarla kırılırken, şantiyeye ait konteynırlar da ateşe verildi.

Taksim’de HES  Protestosu

Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde toplanan “Peri Suyu Koruma Platformu” üyesi bir grup çevreci  Peri  Vadisii üzerine yapılacak barajı ve HES’leri protesto etti.

“Peri suyu halkındır sattırmayacağız” pankartı açan grup, “Peri suyu sonsuza dek özgür akacak”, “Dereler özgürdür, özgür akacak” sloganları atarak, İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na yürüdü.

Taksim Meydanı’nda grup adına açıklama yapan Eren Akyol, yapılan baraj ve HES’lerin doğal yaşamı olumsuz yönde etkilediğini belirterek, bölgede yaşayanların bunlara karşı seferberlik ilan ettiklerini söyledi.

Not: Video ve fotoğraflar hazırlanıyor…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

 1. Shadiyan

  22/10/2011 at 10:53

  Yasasin Halkimizin Doga Mücadelesi, yalniz Bati Karakoçan/ Dogu Dersimdeki Alevi Köyleride örgütlenmeli, Karakocandaki alevi köylerinde Devlet güclü bir Sünnilestirme politikasi uyguluyor ve bircok köylü kendine hala alevi demekle birlikte özünde sünnilestiriliyor!

 2. Sewgiyle saygiyla eylemi Destekliyoruz

 3. özal

  12/01/2012 at 04:08

  yaşasın halkların mücadelesi yaşasın zımtek xarık paş ilbeyen cakan

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + nineteen =

More in Dersim

To Top