Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Savaş Can Almaya Devam Ediyor

Gündem

Savaş Can Almaya Devam Ediyor

HPG’nin Hakkari Çukurca’da gerçekleştirdiği saldırıda 26 er hayatını kaybetti, 22 er ise yaralı. 30 yıldır süren savaşta olan gencecik insanlara oluyor.

Dersim News/Ankara – Hakkari’nin Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde sabaha karşı 01:00’de sekiz ayrı noktaya yapılan saldırıda 26 erin  hayatını kaybettiği ve 22 erin ise yaralı olduğu açıklandı.

HPG’liler ile  güvenlik güçleri arasındaki çatışmanın sabah saat 05.00’e kadar sürdüğü kaydedildi.
Hakkari Valisi Muammer Türker, saldırının polis ve askeri noktalara eş zamanlı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Saldırının ardından bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatıldı.  Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile kuvvet komutanları bölgeye gitti. Hakkari’de hava operasyonu başlatıldı. Reuters haber ajansı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup askerlerin sıcak takip amacıyla Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne 3-4 kilometre girdiğini duyurdu.

Başbakanlıktan kaynakları  saldırıda 23 PKK’linin öldürüldüğünü iddia etti.

Saldırının ardından hükümet ve muhalefet partilerinden sert açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Gül ve MHP savaş çığırtkanlığı yaparken CHP ve BDP’den sorunun biran önce çözülmesi talebi geldi.

ERDOĞAN: PROVAKASYONDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL

Saldırıyla ilgili konuşan Başkabak R. Tayyip Erdoğan; “Anne karnındaki bebeği, sokaktaki dört yaşındaki yavruyu katleden, işçileri, cami imamlarını öldüren, masum sivilleri öldüren, mühendis katleden, gösterilerde annelerin gençlerin ölmesi için temennide bulunan, kendi mensuplarını infaz eden ve bunu ailelerinden saklayan bir örgütün tahrik ve provokasyondan başka hedefi yoktur olamaz.” dedi.

BAHÇELİ: OHAL İLAN EDİLSİN 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hakkâri’nin Çukurca İlçesi’nde 26 askerin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ”OHAL ilan edilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Terör maşaları rezil amaçlarına asla ulaşamayacak. Gözlerini kan bürümüş canilerin bu alçakça eylemlerini lanetliyor, büyük bir öfkeyle telin ediyorum” dedi.

KILIÇDARDOĞLU: ÇÖZÜM YERİ MECLİSTİR

Hakkari’deki saldırının ardından MYK’yı olağanüstü toplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümet terörü bitirme konusunda bir öneri getirirse ‘söz veriyorum ben o öneriyi destekleyeceğim’ dedim. Ama hiçbir öneri gelmiyor sadece eleştiri geliyor. Buradan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na açık çağrıda bulunuyorum. Sorunun çözüm adresi hükümet değildir, hükümet bu sorunu çözmekte acizdir. TBMM’nin bu soruna el koyup derhal bir komisyon oluşturması ve çözüm önerilerini üretmesi gerekiyor” dedi.

ÖDP: BU KAN DERYASINDA HEPİMİZ BOĞULACAĞIZ

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, Hakkari’de yaşanan ve 26 askerin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada “Bir kez daha sesleniyoruz, PKK artık silahlı saldırılara son vermeli; devlet askeri-siyasi operasyonlardan vazgeçmelidir. Yoksa bu kan deryasında hepimiz boğulacağız.” dedi.

BDP: PKK VE HÜKÜMET BU SAVAŞA SON VERSİN

Saldırıyla ilgili BDP tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Bugün yaşanan bu acılı tablo bir kez daha göstermektedir ki, Türkiye’nin ekmek-su-hava kadar en acil ihtiyacı  barıştır ve Türkiye’nin barıştan başka hiç bir seçeneği de yoktur.

Bunun için Türkiye’nin biran önce bu çatışmalı ortamdan çıkarılması, ölümlerin durdurulması ve bir barış sürecinin başlatılması herkesin ortak hedefi olmalıdır.

Hükümete de PKK’ye de bir tek saniye daha kaybetmeden acilen savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz.” denildi.

DİSK: SİLAHLAR ÇÖZÜM DEĞİL

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Çukurca’daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaparak, “Savaşa ve silahlı “çözümlere” derhal son verilmelidir. Halkımızın ve ülkemizin mutluluğu ve esenliği ancak barışla sağlanabilir” denildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

More in Gündem

To Top