Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Van Depremle Sarsıldı

Gündem

Van Depremle Sarsıldı

Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre, Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem oldu. Depremde özellikle Van’ın Erciş ilçesi ve çevresinde yoğun hasar meydana geldiği öğrenilirken bölgede artçı depremler sürüyor.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bugün saat 11.00 itibariyle 213 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 150 kişinin yaralandığını ve yıkılan bina sayısının 970 olduğunu açıkladı.
Can kaybının artmasından endişe ediliyor.
Depremin en çok etkilediği Erciş İlçesi’nde yüzlerce binanın yıkıldığı bildirilirken, bölgeye geç saatlere kadar ciddi yardımın ulaştırılmadığı ve yurttaşların kendi imkanları ile kurtarma çalışmalarına katıldıkları belirtildi.

Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkezi Van’ın Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem saat 13.41’de meydana geldi ve 29 saniye sürdü.

Rasathane yetkililerinin ifadelerine göre depremin yoğun yaşandığı ve en ciddi hasarın gerçekleştiği yerler Özalp, Muradiye ve Erciş ilçeleri olarak açıklandı.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Van kent merkezinde 10 binanın yıkıldığını açıkladı.
 Bölgeden gelen bilgilere göre Van’ın Erciş ilçesinde 80 apartman ve bir öğrenci yurdunun yıkıldığı öğrenildi.
Depremin ardından bölgede bir kriz bölgesi oluşturulurken, vatandaşlar enkaz altında kalan yaralıları iş makineleriyle kurtarmak için çabalıyor. Elektrik ve suyun verilemediği deprem bölgesinde yaralılar, çevre illerden gelen ambulanslarla taşınıyor.
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

More in Gündem

To Top